Schronisko na Hali Kondratowej to miejsce dobrze znane tatrzańskim turystom – słynie z kameralnej atmosfery i pysznego piernika, ale nie tylko – to właśnie tędy przebiega jeden z najpopularniejszych szlaków z Kuźnic na Giewont. W słoneczne zimowe dni spotkamy tu skiturowców odpoczywających w drodze na Kopę Kondracką lub Przełęcz pod Kopą, które są bardzo popularnym kierunkiem skiturowych wycieczek.
Pięknie położone i łatwo dostępne schronisko często jest celem samym w sobie – świetnym kierunkiem na górski spacer i to o każdej porze roku, nawet zimą. Cała trasa do schroniska jest bardzo urokliwa, w większości prowadzi łatwą, leśną drogą. Szlak przechodzi m.in. obok Pustelni Brata Alberta oraz Kalatówek – polany, która wiosną pokrywa się kobiercem krokusów.
Warto zaplanować dłuższy odpoczynek na Hali Kondratowej, by mieć czas na podziwianie tatrzańskich panoram – sprzed schroniska rozciąga się bowiem piękny widok na Kasprowy Wierch i otoczenie Doliny Kondratowej, szczególnie na grań Długiego Giewontu.
Schronisko na Hali Kondratowej (1333 m n.p.m.) jest najmniejszym schroniskiem w polskich Tatrach, oferuje 20 miejsc w 3 pokojach 6- i 8-osobowych, prowadzi też przechowalnię nart, gospodę i bufet. Co roku miejsce odwiedza kilka tysięcy osób. Znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Od 2009 roku nosi imię Władysława Krygowskiego – wielkiego znawcy Karpat.
Najszybsza i najpopularniejsza trasa na Halę Kondratową prowadzi z Kuźnic – niebieskim szlakiem (przez Kalatówki) dojdziemy w 1:10 h (z samych Kalatówek to ok. 0:30 h).
Na Halę Kondratową można też dojść z Doliny Małej Łąki – żółtym szlakiem wzdłuż całej Doliny Małej Łąki na Przełęcz Kondracką, a następnie zejść do schroniska niebieskim szlakiem – cała trasa do przejścia w ok. 4 h.
Rejon: Tatry Zachodnie
Punkt wyjścia: Kuźnice (trasa na Giewont)
Trasa: Kuźnice – Polana Kalatówki – Hala Kondratowa – Polana Kalatówki – Kuźnice
Trudności: jest to fragment popularnego szlaku na Giewont, do schroniska – bez trudności, trakt jest w całości kamienisty, szeroki, ale nie nadaje się na przejazd wózkiem.
Długość trasy (w obie strony): ok. 6,8 km
Czas wycieczki (sam przemarsz w obie strony): ok. 2:15 h (zimą czas przejścia może być dłuższy)
Uwaga! Schronisko leży na obszarze TPN – obowiązuje bilet wstępu do Parku.
Obowiązuje zakaz wprowadzania psów.
Wycieczkę zaczynamy w Kuźnicach na placu przed zajazdem (bus, taxi, dorożki), po prawej stronie mijamy dolną stację kolejki linowej na Kasprowy Wierch i niebieskim szlakiem ruszamy w górę „Drogą Brata Alberta” – jest to szeroka brukowana droga, która prowadzi do hotelu na Kalatówkach.
Po ok. 800 m docieramy do Klasztoru Sióstr Albertynek i Pustelni św. Brata Alberta (po lewej). Klasztor i stojąca obok kaplica wybudowana jest w stylu zakopiańskim, została zaprojektowana przez przyjaciela brata Alberta Chmielowskiego – Stanisława Witkiewicza. W 1901 r. wybudowano obok małą pustelnię, w której zamieszkał brat Albert (obecnie jest tutaj niewielkie muzeum). Od głównej drogi odbija w prawo żółty szlak do Klasztoru OO Albertynów.
Kontynuujemy wycieczkę, po pół godzinie dochodzimy do Polany Kalatówki. Już z daleka zobaczyć można Hotel Górski PTTK Kalatówki – obiekt został wybudowany przez Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy na potrzeby narciarskich Mistrzostw Świata FIS w 1938 roku.
Polana Kalatówki jest wyjątkowo atrakcyjna wczesną wiosną, kiedy pokrywa się fioletowym kobiercem krokusów.
Z Polany Kalatówki mamy do przejścia na Halę Kondratową jeszcze ok. 0:35 h.
Mijamy polanę jej wschodnim skrajem i wchodzimy do lasu przy zboczach Kalackiej Turni, warto zwrócić uwagę na wyraźnie słyszalny w dole po lewej szum Wywierzyska Bystrej (nie jest dostępne turystycznie).
Po kilkudziesięciu minutach marszu docieramy na Halę Kondratową. Znajduje się tutaj Schronisko PTTK im. Władysława Krygowskiego (1333 m), które jest najmniejszym schroniskiem w polskich Tatrach. Jest to świetne miejsce na odpoczynek i posiłek – polecamy żurek i sławny piernik! Sprzed schroniska rozciąga się ładny widok na Kasprowy Wierch i otoczenie Doliny Kondratowej, szczególnie na grań Długiego Giewontu.
Zgodnie ze znakami dojście do schroniska z Kuźnic zajmuje ok. 1:10 h.
Ze schroniska na Hali Kondratowej można iść dalej:
– niebieskim szlakiem na Kondracką Przełęcz i Giewont – czas przejścia ze schroniska na Giewont: 2:05 h, z powrotem do schroniska – 1:15 h (Opis zimowej wycieczki na Giewont).
– zielonym szlakiem na Przełęcz pod Kopą Kondracką – czas przejścia: 1:20 h, z powrotem do schroniska – 1 h.
Obecne schronisko zostało wybudowane w latach 1947–48 przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, rozbudowano je w roku 1950. Jego kierownikiem został Stanisław Skupień, narciarz i olimpijczyk. Po jego śmierci w 1983 r. zarządzanie przejął jego syn Andrzej. Od 2003 roku kierownikiem schroniska jest Iwona Haniaczyk, wnuczka Stanisława Skupnia i siostrzenica Andrzeja.
Ale warto dodać, że pierwszy schron na Hali Kondratowej powstał jeszcze przed 1910 rokiem – wybudował go Jerzy Uznański, niestety, w 1913 roku schron został zniszczony przez lawinę. W latach 1936-1937 Krakowska Izba Rolnicza wybudowała tu bacówkę – początkowo służyła ona bacy, który wypasał tu owce i krowy, tutaj też wyrabiano i przechowywano sery.
W 1953 r. z Długiego Giewontu zeszła kamienna lawina, jeden z ogromnych, kilkudziesięciotonowych głazów spadł na budynek i wbił się w narożnik jadalni, a dwa inne zatrzymały się kilka metrów od schroniska – można je zobaczyć jeszcze dzisiaj.
Hala Kondratowa to dawna hala pasterska w Dolinie Kondratowej w Tatrach Zachodnich, jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od nazwiska pierwszego właściciela. Wypas prowadzono tu już w XVII w. głównie na południowych zboczach Giewontu. Bacował tu m.in. Wojtek Gał z Olczy – okryty złą sławą baca, ale i zbójnik tatrzański.
Po II wojnie światowej tereny hali stały się własnością TPN, który zabronił na niej wypasu. Ze stojących na polanie zabudowań pasterskich (bacówka, szopy i szałasy) do lat 80. przetrwał tylko jeden szałas, który w 1978 r. został wciągnięty na listę zabytków, a w 1984 r. został wyremontowany przez Muzeum Tatrzańskie (znajduje się w dolnej części polany Kondratowej i jest niewidoczny ze szlaku turystycznego).
Hala Kondratowa ma swój udział w rozwoju narciarstwa i sportów zimowych w Tatrach. W okresie międzywojennym powstała tutaj skocznia narciarska, na której w 1936 roku z powodu braku śniegu na Wielkiej Krokwi odbyły się Mistrzostwa Polski. Na dole polany wybudowano skocznię rezerwową – korzystano z niej, kiedy warunki wietrzne nie pozwalały na skakanie na większej skoczni. Był też naturalny tor saneczkowy.
W latach 50. i 60. XX wieku odbywały się tutaj zgrupowania skoczków i biegaczy, m.in. w 1956 roku przed Igrzyskami Olimpijskimi w Cortina d’Ampezzo. Trenowali tu Stanisław Marusarz, Jan Kula, Andrzej Gąsienica Daniel. Sportowcy korzystali wówczas ze stojącego na Hali Kondratowej schroniska. Obecnie nie ma już śladu po tych obiektach sportowych.
W słoneczne zimowe dni spotkamy przy schronisku skiturowców odpoczywających tu w drodze na Kopę Kondracką lub Przełęcz pod Kopą – które są bardzo popularnym celem skiturowych wycieczek tatrzańskich.
Schronisko na Hali Kondratowej oferuje 20 miejsc – w 2 pokojach 6-osobowych i jednym 8-osobowym. Oprócz bazy noclegowej prowadzi również kuchnię – w ofercie są zupy według tradycyjnych receptur, a na deser słynny już wśród turystów piernik, oczywiście jest tez bezpłatny wrzątek. Kuchnia otwarta jest od godziny 7:30-19:30. Do dyspozycji gości jadalnia oraz bufet ze słodyczami, zimnymi napojami i piwem otwarty od 7:30-19:30. Schronisko prowadzi też przechowalnię nart.
Od 2003 roku kierownikiem schroniska jest Iwona Haniaczyk, wnuczka Stanisława Skupnia i siostrzenica Andrzeja. Od 2009 roku nosi imię Władysława Krygowskiego – wielkiego znawcy Karpat.
Turystom z aktualną legitymacją PTTK przysługuje 20% zniżki.
Kontakt do schroniska, możliwość rezerwacji tel. +48 18 20 19 114
W słoneczne zimowe dni spotkamy przy schronisku skiturowców odpoczywających tu w drodze na Kopę Kondracką lub Przełęcz pod Kopą – które są bardzo popularnym celem skiturowych wycieczek tatrzańskich.
Oprac. m.in. na podstawie materiałów ze strony schroniska: http://www.halakondratowa.pl/