Wycieczka z Bielska-Białej na Szyndzielnię i Klimczok dzięki kolejce linowej to w zasadzie górski spacer pełen atrakcji. Przy górnej stacji kolejki możemy podziwiać panoramę Bielska Białej i pasma Magurki Wilkowickiej, odwiedzić schronisko na Szyndzielni i Klimczoku. Można zdobyć szczyt Klimczoka po drodze podziwiając panoramy Beskidu Małego, Żywieckiego i Śląskiego. Taka wycieczka idealna nawet zimą na rodzinny spacer z dziećmi.

Kraj: Polska
Rejon: Beskid Śląski
Punkt wyjścia (powrotu): Bielsko-Biała (parking koło ronda przy ul. Karbowej)
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima (patrz „Ważne” poniżej)
Trudności: brak trudności technicznych
poniższe dane bez przejazdu kolejką:
Suma wzniesień: ok. 310 m
Długość trasy: ok. 9,3 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 3:10 h (Zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy. Warto zaplanować więcej czasu na podziwianie widoków)

Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia oraz odpowiedni ekwipunek).

Poniżej fragment mapy turystycznej Wydawnictwa Compass z zaznaczoną trasą na Szyndzielnię i Klimczok.

Z Bielska Białej na Szyndzielnię i Klimczok

Dolna stacja Kolei Linowej Szyndzielnia

Wycieczkę rozpoczynamy w Bielsku-Białej przy dolnej stacji Kolei Linowej Szyndzielnia. Najłatwiej jest tu dojechać miejskim autobusem nr 7 i 8 (adres: mzk.bielsko.pl). Samochód możemy pozostawić na parkingu pod Szyndzielnią (płatny), który znajduje się koło ronda pomiędzy Al. Armii Krajowej, a ul. Karbową. Stąd do stacji kolejki możemy przejść asfaltem Aleją Armii Krajowej (1,2 km) lub szlakiem przez Dębowiec (1,4 km) – dobrze oznakowana droga prowadzi przez las na polanę Dębowiec, gdzie znajduje się tor saneczkowy (letni), a powyżej Kaplica na Dębowcu (Kaplica Matki Bożej Fatimskiej i Świętych Dzieci Fatimskich prowadzona przez Pallotynów) i dalej koło ośrodka wczasowego Beskidy Park (niewielki, płatny parking, gdzie ewentualnie też możemy pozostawić samochód). Ostatni odcinek wzdłuż potoku Olszówka pokonujemy leśną alejką.

Droga z parkingu przy ul. Karbowej przez Dębowiec do dolnej stacji Kolei Linowej Szyndzielnia kolei na Szyndzielnię

Droga z parkingu przy ul. Karbowej przez Dębowiec do dolnej stacji Kolei Linowej Szyndzielnia kolei na Szyndzielnię

Tor saneczkowy, a powyżej Kaplica na Dębowcu

Tor saneczkowy, a powyżej Kaplica na Dębowcu

Dolna stacja Kolei Linowej Szyndzielnia

Dolna stacja Kolei Linowej Szyndzielnia

Kolej gondolowa na Szyndzielnię

Na szczyt Szyndzielni wyjeżdżamy kolejką gondolową – jest to pierwsza po II wojnie światowej kolej linowa w Polsce i pierwsza kolej gondolowa (nie kabinowa). Została ona wybudowana przez PKL z wykorzystaniem systemu austriackiej firmy „Brüder Girak”, oddano ją do użytku w 1953 roku. Kolej przeszła kilkukrotnie duże prace modernizacyjne, ostatnie z nich w latach 2016-2017 wykonywała austriacka firma Doppelmayr. Wymieniono wtedy m.in. napęd kolei, koła transportujące, przekładnie, system sterowania, linę oraz gondole. Nowe wagony są bardziej przeszklone, są też dostosowane do wjazdu wózkami dla dzieci oraz wózkami z osobami niepełnosprawnymi, wszystkie gondole posiadają kosze na narty i uchwyty do przewozu rowerów. Prace modernizacyjne objęły też perony, hol główny, toalety oraz windę.
Ponadto wyeksponowano archiwalne zdjęcia kolei w ciągach komunikacyjnych.

Gondolka w ok. 8 min. Pokonuje pawie 450 m przewyższenia wywożąc nas na wysokość 958 m n.p.m. Z okien wagoników można podziwiać panoramę miasta.

Dokładna historia kolei na Szyndzielnię: http://kolej-szyndzielnia.pl/kolej-gondolowa/
Rozkład jazdy kolei – http://kolej-szyndzielnia.pl/godziny-otwarcia/
Cennik – http://kolej-szyndzielnia.pl/cennik/

W budynku górnej stacji znajduje się bufet i poczekalnia, w której obejrzeć możemy ekspozycję starych wagoników używanych w latach 1953-2016.

Obok budynku znajduje się 18-metrowa wieża widokowa, którą oddano do użytku 14 sierpnia 2015 r. (wstęp płatny), z której rozciąga się wspaniały widok na Bielsko-Białą, Beskid Mały, Beskid Śląski i Beskid Żywiecki, a nawet Tatry (wieża widokowa: http://kolej-szyndzielnia.pl/wieza-widokowa/).

Panorama Bielska-Bialej z wieży widokowej przy górnej stacji Kolei Linowej Szyndzielnia

Panorama Bielska-Białej z wieży widokowej przy górnej stacji Kolei Linowej Szyndzielnia

Widok na Beskid Mały, Kotlinę Żywiecką, Babią Górę i Pilsko z wieży widokowej przy górnej stacji Kolei Linowej Szyndzielnia

Widok na Beskid Mały, Kotlinę Żywiecką, Babią Górę i Pilsko z wieży widokowej przy górnej stacji Kolei Linowej Szyndzielnia

Widok na szczyt Szyndzielni z wieży widokowej przy górnej stacji Kolei Linowej Szyndzielnia

Widok na szczyt Szyndzielni z wieży widokowej przy górnej stacji Kolei Linowej Szyndzielnia

W rejonie Szyndzielni i Klimczoka jest bardzo dużo przygotowanych i świetnie oznakowanych tras rowerowych.

Sprzed budynku prowadzi wygodna droga zielonego szlaku do Schroniska na Szyndzielnię (10 min.). Po drodze mijamy polanę z wyciągiem orczykowym „Szus” – idealne miejsce dla najmłodszych narciarzy i saneczkarzy. Schronisko PTTK Szyndzielnia położone jest na wschodnim zboczu grani.

Droga do Schroniska PTTK Szyndzielnia

Droga do Schroniska PTTK Szyndzielnia

Polana Kamienica po drodze do Schroniska PTTK Szyndzielnia

Polana Kamienica po drodze do Schroniska PTTK Szyndzielnia

Schronisko PTTK Szyndzielnia (niem. Kamitzerplatte) – znajduje się na wysokości 1001 m n.p.m., pod szczytem Szyndzielni. Zostało wybudowane w 1897 r. przez Beskidenverein w stylu nawiązującym do schronisk alpejskich, było to pierwsze murowane schronisko w Beskidzie Śląskim i polskich Beskidach.
Budynek posiadał stację meteorologiczną (w wieży), na parterze była winiarnia, a niedaleko budynku znajdowała się skocznia narciarska (odbywały się tu zawody w skokach narciarskich) oraz trzykilometrowy tor saneczkowy.
Więcej informacji o schronisku: https://www.szyndzielnia.com.pl/
W 1907 r. poniżej schroniska założono alpinarium. Skalny ogród został odnowiony i udostępniony dla turystów w 2011 r., opiekę nad alpinarium sprawuje Nadleśnictwo Bielsko, które włączyło obiekt w trasę przyrodniczej ścieżki dydaktycznej biegnącej przez Szyndzielnię (tablica informacyjna).
Przy schronisku jest węzeł szlaków pieszych – do: Wapienicy, Olszówki, Bystrej, Szczyrku, Brennej, Jaworza oraz na Klimczok, Błatnią, Kozią Górę.

Schronisko PTTK Szyndzielnia

Schronisko PTTK Szyndzielnia

Widok na Beskid Mały, Kotlinę żywiecką i Babią Górę sprzed Schroniska PTTK Szyndzielnia

Widok na Beskid Mały, Kotlinę żywiecką i Babią Górę sprzed Schroniska PTTK Szyndzielnia

Z Szyndzielni do Schroniska PTTK Klimczok

Od schroniska idziemy dalej czerwonym szlakiem, szerokim wygodnym traktem najpierw na zalesiony szczyt Szyndzielni, 1026 m, (5 min.), a dalej do Schroniska PTTK na Klimczoku (40 min.). Droga prowadzi łagodnie w górę do rozwidnienia szlaków, w prawo czarny szlak prowadzi na Błatnią.

Droga z Szyndzielni na Klimczok

Droga z Szyndzielni na Klimczok

Mijamy początek trasy rowerowej „Gaciok” i wchodzimy na odsłonięty fragment grani, skąd widać przed nami szczyt Klimczoka, a zanim Skrzycznego. Spacerkiem docieramy do skraju lasu, gdzie w prawo odbija żółty szlak bezpośrednio na szczyt Klimczoka (15 min.).

Początek trasy rowerowej "Gaciok"

Początek trasy rowerowej “Gaciok”

Czerwonym szlakiem przez las trawersujemy zbocze Klimczoka wychodząc na Siodło pod Klimczokiem, 1040 m.

Siodło pod Klimczokiem ( Przełęcz Kowiorek) 1040 m,

Siodło pod Klimczokiem ( Przełęcz Kowiorek) 1040 m

Widok na Skrzyczne z Siodła pod Klimczokiem

Widok na Skrzyczne z Siodła pod Klimczokiem

W prawo do góry wzdłuż wyciągu orczykowego i trasy zjazdowej prowadzi szlak na szczyt, a w lewo szeroka droga do widocznego Schroniska Górskiego PTTK “Klimczok”. Schronisko leży na wysokości 1034 m n.p.m., pomiędzy szczytem Magury i przełęczą Siodło. Obecny, murowany z kamienia budynek powstał w 1914 r., w późniejszych latach był wielokrotnie remontowany i powiększany, oferuje usługi w standardzie hotelowym – 38 miejsc noclegowych w 8 pokojach 4, 5, 6  osobowych z łazienkami. (Pełna oferta: http://www.schroniskoklimczok.com.pl/)
Schronisko Klimczok ma dosyć bogatą historię. Pierwszy obiekt powstał tutaj w 1872 roku, był to niewielki drewniany budynek o nazwie “Klementynówka”, od imienia ówczesnej właścicielki – Klementyny von Primaversi, użytkowany był głównie przez myśliwych. W 1893 roku przejął go “Beskiden Verein” i rozbudował, tak by mogli z niego korzystać również turyści. Niestety, w 1895 roku schronisko spłonęło. Drewniany budynek odbudowano jeszcze dwukrotnie po pożarze. W 1914 r. oddano do użytku kamienny budynek.

 

Schronisko Górskie PTTK Klimczok

Schronisko Górskie PTTK Klimczok

Widok spod schroniska na szczyt Klimczoka

Widok spod schroniska na szczyt Klimczoka

Obok schroniska znajduje się odkryty, letni basen kąpielowy oraz ścianka wspinaczkowa o wysokości 7 m i wyciąg narciarski (w pobliżu). Nieopodal schroniska jest budynek GOPR.
Dodatkową atrakcją są stojące przy schronisku zabytkowe samochody terenowe z czasów PRL.

Ze schroniska wracamy na Siodło pod Klimczokiem i stromym podejściem czarnym szlakiem wchodzimy na szczyt Klimczoka, 1117 m.  Po drodze mijamy „kamienie ze szczytów gór świata”- w miejscu tym jeszcze niedawno stała tzw. „Chatka u Tadka” – drewniana wiata była dobrze znana stałym bywalcom. Chatka została rozebrana, ale został “ogród z kamieniami”, w którym znajdują się kamienie z górskich szczytów z różnych części świata.

Podejście na szczyt Klimczoka z Przełęczy Koworek

Podejście na szczyt Klimczoka z Przełęczy Koworek

Widok z podejścia na Klimczok

Widok z podejścia na Klimczok

Na szczycie Klimczoka znajduje się wieża przekaźnika teletechnicznego oraz drewniany “Tron Władcy Klimczoka“, na którym wielu turystów robi sobie zdjęcia. Ze szczytu możemy podziwiać piękne widoki na Beskid Mały, Żywiecki z Babią Górą i Pilskiem oraz Skrzycznem w Beskidzie Śląskim, a przy dobrych warunkach zobaczymy nawet Tatry. A w dole, jak na dłoni, widać schronisko na tle Magury (1109 m).

Widok z Klimczoka na Beskid Mały, szczyt Magury i schronisko, Kotlinę Żywiecką, Babią Górę, Pilsko i Skrzyczne

Widok z Klimczoka na Beskid Mały, szczyt Magury i schronisko, Kotlinę Żywiecką, Babią Górę, Pilsko i Skrzyczne

Schronisko Górskie PTTK Klimczok prawie z lotu ptaka (szczytu Klimczoka)

Schronisko Górskie PTTK Klimczok prawie z lotu ptaka (szczytu Klimczoka)

Na szczycie Klimczoka (1117 m)

Na szczycie Klimczoka (1117 m)

Na szczycie Klimczoka (1117 m) - m.in. "Tron Władcy Klimczoka"

Na szczycie Klimczoka (1117 m) – m.in. “Tron Władcy Klimczoka”

Z Klimczoka schodzimy żółtym szlakiem w kierunku północnym z powrotem do czerwonego szlaku,  którym dotrzemy do Schroniska PTTK Szyndzielnia i górnej stacji kolejki. Stąd zjeżdżamy na dół i spacerem wracamy do punktu startu.

Drogowskazy szlaków na szczycie Klimczoka (1117 m)

Drogowskazy szlaków na szczycie Klimczoka (1117 m)

 

Jeśli macie ochotę na dłuższa trasę w tym rejonie polecamy dodatkowo wycieczkę na Błatnią: Szyndzielnia, Klimczok i Błatnia