Znajdujący się na północnych stokach Kudłonia skalny ostaniec jest jednym z największych w Gorcach – ma ok. 16 m wysokości, zbudowany jest z odpornych na wietrzenie gruboławicowych piaskowców i zlepieńców.

Skąd się wzięła w takim miejscu samotna, olbrzymia skała? Ludowe podania głoszą, że pojawiła się za sprawą złych mocy. Podobno kamień przyniósł diabeł, któremu Lucyfer nakazał zniszczyć nowo budowany kościół w pobliskim Lubomierzu. Wcześnie rano zabrał czart spod Turbacza ogromny głaz i leciał z nim nad Gorcami. Był już nad Kudłoniem i widział swój cel, kiedy to usłyszał bijące na Anioł Pański dzwony z kościoła w Niedźwiedziu. Stracił swe diabelskie siły i upuścił kamień, który do dzisiaj stoi na zboczach Kudłonia.
Inne podania mówią o złym bacy, który za karę, że oszukiwał i źle traktował swoich juhasów oraz okolicznych gospodarzy został zamieniony w kamienny obelisk.

Niezależnie od tego, która wersja wyda nam się bardziej prawdopodobna, miejsce to warto odwiedzić 🙂

Kudłoński Baca

Kudłoński Baca znajduje się przy czarnym szlaku prowadzącym z Lubomierza na szczyt Kudłonia (1274 m), poniżej Polany Kudłoń, na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Wspinanie się na skałę jest zabronione.

W skalnych szczelinach rośnie dzwonek wąskolistny oraz skalnica gronkowa, która ma tutaj jedyne stanowisko w Gorcach.

Przy Kudłońskim Bacy znajdują się też mniejsze wychodnie skalne.

 

Propozycje wycieczek do Kudłońskiego Bacy i okolic:

Z Lubomierza do Kudłońskiego Bacy
W Gorce z dziećmi
10 najpiękniejszych tras w Gorcach