Rum Doodle książka

We współpracy z WYDAWNICTWEM SKLEPU PODRÓŻNIKA prezentujemy fragmenty książki

Rum Doodle. Zdobycie najwyższego szczytu świata

William Ernest Bowman

Zabawna propozycja innego spojrzenia na wielkie himalajskie ekspedycje. Reportaż z wyprawy opisany w stylu Monty Python’a czy Sławomira Mrożka wprowadzi nas na najwyższy szczyt brytyjskiego humoru.

 

Codziennie zapraszamy na kolejny fragment jednego z rozdziałów książki:

19-07-2018         Część I
20-07-2018         Część II
21-07-2018         Część III
22-07-2018         Część IV

Książka do nabycia w SKLEPIE PODRÓŻNIKA

wspinanie.pl, 12 września 2017 r.

Szczyt wesołości, czyli słów kilka o “Rum Doodle. Zdobycie najwyższego szczytu świata”

Wydany nakładem Sklepu Podróżnika Rum Doodle Williama Bowmana jest, jak wskazuje podtytuł, opowieścią o pionierskim zdobyciu najwyższej góry na świecie, liczącej ponad dwanaście tysięcy metrów „bogini opierającej się tym, którzy chcą postawić świętokradcze stopy w jej nieskalanym sanktuarium”.

Historia, pisana ręką kierownika ekspedycji, rozpoczyna się w chwili kompletowania składu wyprawy. Na podbój owianego legendą szczytu ruszają najlepsi spośród najlepszych angielskich alpinistów, powołani przez specjalnie w tym celu utworzony komitet. Doborowy skład i spore nakłady finansowe niemalże gwarantują powodzenie ekspedycji, o ile można mówić o pewności, jeśli chodzi o pierwsze wejście na najwyższy szczyt świata.

Ilona „Księżniczka” Łęcka
czytaj całość

n.p.m., nr 1(202), styczeń 2018

Czarująca parodia wyprawy himalajskiej

Spodoba się ona wszystkim mającym rozeznanie w temacie. ale tez gustującym w specyficznym brytyjskim poczuciu humoru w klimatach Monty Pythona czy „Trzech panów w łódce”.

Karolina Smyk

Tatry, nr 62-63, zima 2018

Nieprzyjemni tragarze i Dręcząca Przełęcz

To satyra na bombastyczną literaturę himalajską, szczególnie brytyjską, z epoki pierwszych wejść w górach wysokich, szczególną zaś inspirację stanowiły takie pozycje, jak Annapurna Maurice’a Herzoga czy The Ascent of Nanda Devi Harolda W. Tilmana. Humor jak z Monty Pythona, zabawne i absurdalne przygody, dziwne obserwacje etnograficzne i straszny kucharz składają się na opowieść prześmieszną i wciągającą.

Beata Słama

 

2 odpowiedzi na “Rum Doodle”

  1. […] Autor – William Ernest Bowman (1911 – 1985), inżynier i pisarz Wydawca: Wydawnictwo Bezdroża Fragmenty książki: Rum Doodle. Zdobycie najwyższego szczytu świata […]

  2. […] “Rum Doodle. Zdobycie najwyższego szczytu świata“ – William Ernest Bowman (Wydawnictwo Sklepu Podróżnika) […]