Świątynia Wang została zbudowana w miejscowości Vang w Norwegii, na przełomie XII i XIII wieku, a w 1842 przeniesiona do Karpacza. Jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych miejscowości. Uważana jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.

Kościół Wang w Karpaczu

Świątynia Wang – Kościół Górski Naszego Zbawiciela

Świątynia powstała na przełomie XII i XIII wieku w miejscowości Vang leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii. Została zbudowana z sosnowych bali, ma  konstrukcję słupowo-klepkową (norw. stavkirke). Według szacunków w średniowieczu powstało w Norwegii około tysiąca takich kościołów słupowych, do dzisiaj przetrwało jedynie kilkadziesiąt obiektów.

W XIX w. okazało się, że kościół jest za mały na potrzeby lokalnej społeczności i konieczna jest budowa nowej świątyni. Zdecydowano o sprzedaży starego obiektu, aby za pozyskane środki spłacić zaciągniętą pożyczkę na nową budowę. Za namową norweskiego malarza Jana Krystiana Dahla kościółek kupił król pruski Fryderyk Wilhelm IV za kwotę 427 marek. Początkowo miał on trafić do berlińskiego muzeum, ale zaprzyjaźniona z królem hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca przekonała go, by ulokować go w Karkonoszach, by tam służył wiernym jako świątynia.

Kościół Wang w Karpaczu

Finalnie stanęła w Karpaczu Górnym, w 1842 r. Ponieważ oryginalna budowla była bardzo zniszczona i niekompletna budowniczowie na podstawie rysunków dorabiali brakujące elementy, m.in. wybudowano krużganki i wieżę, wykonano też okna w krużgankach i w ścianach wewnętrznych, których nie było w oryginalnej budowli. Zrekonstruowano również kolumny stojące przed ołtarzem, przedstawiające zwycięstwo Dawida nad Goliatem oraz proroka Daniela w jaskini lwów – ich autorem jest rzeźbiarz Jakub z Janowic. On też wykonał w 1844 r. z jednego pnia dębowego krzyż i wyrzeźbił w drewnie lipowym postać Chrystusa.
Do drewnianego kościółka dobudowano też kamienną wieżę, która ma chronić obiekt przed silnymi porywami wiatru.
Konstrukcja kościoła została wykonana wyłącznie przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich, bez użycia gwoździ.

Oryginalne rzeźbienia (XII w.) są przykładem wspaniałej sztuki nordyckiej, zobaczyć można m.in. postaci zwierząt (lwy, węże), roślin i maszkaronów, ale też twarze Wikingów.
Na portalu północnym znajduje się pismo runiczne – prawdopodobnie jest to podpis artysty, który wykonał ten portal.

Poświęcenie świątyni odbyło się 28 lipca 1844. W uroczystościach wziął udział m.in. król z małżonką.

Kościół Wang w Karpaczu

Obok kościółka znajduje się plebania parafii ewangelicko-augsburskiej oraz cmentarz przykościelny, na którym pochowany jest m.in. Tadeusz Różewicz.
W latach 1963-1965 przeprowadzono prace konserwatorskie, m.in. wymieniono pokrycie dachowe – usunięto łupek, a położono gont, odmalowano też elementy drewniane.

Obok kościółka znajduje się plebania parafii ewangelicko-augsburskiej oraz cmentarz przykościelny, na którym pochowany jest m.in. Tadeusz Różewicz W latach 1963-1965 przeprowadzono prace konserwatorskie, m.in. wymieniono pokrycie dachowe – usunięto łupek a położono gont przycięty, odmalowano też elementy drewniane.

Zwiedzanie świątyni Wang

Kościół Wang  jest czynną świątynią, służy miejscowej Parafii Ewangelicko – Augsburskiej Wang. Są tu odprawiane nabożeństwa, dlatego zwiedzanie odbywa się w określonych porach:

od godz. 9.00 do 18.00 – (15.04 – 31.10)
od godz. 9.00 do 17.00 – (1.11 – 14.04)

W niedziele i święta o godz. 10.00 odprawiane są nabożeństwa. Zwiedzanie kościoła jest wtedy możliwe po godz. 11.30.
Obowiązują bilety wstępu. Szczegółowe informacje, godziny otwarcia, cennik: zwiedzanie Świątyni Wang

Źródło: strona Parafii Ewangelicko-Augsburskiej: www.wang.com.pl.

 

Polecamy wycieczki w tym rejonie:

Zimowa wycieczka z Karpacza do Samotni
Spacerem po Karkonoszach – do Samotni i Luční bouda