Zimowo-wiosenny spacer po Karkonoszach – do słynnego Schroniska “Samotnia” znajdującego się nad Małym Stawem oraz dawnego schroniska górskiego Luční bouda – a obecnie hotelu w Czechach.

Karkonosze to jeden z najpopularniejszych regionów wśród turystów, rocznie odwiedza go kilka milionów turystów, prawdziwie oblegany jest w okresie długich weekendów oraz letnich wakacji. Duża w tym zasługa atrakcji przyrodniczych, ale też bogatej sieci szlaków turystycznych oraz bogatej infrastruktury noclegowej i gastronomicznej. „Obowiązkowym” punktem dla amatorów aktywnego wypoczynku jest m.in. wycieczka na Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów, oraz do wodospadów Kamieńczyka i Szklarki i nad Mały Staw, przy którym stoi słynne Schronisko „Samotnia”.

Zdjęcia – Waldemar Rusek


Śnieżka

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów. Wśród popularnych miejsc odwiedzanych przez turystów są m.in.:

Wodospad Kamieńczyka (846 m) – najwyższy (27 m wysokości) wodospad w polskich Sudetach.
Wodospad Szklarki (525 m) – drugi co do wysokości wodospad w polskich Karkonoszach, ma 13,3 m wysokości.
Śnieżne Kotły – Mały Śnieżny Kocioł i Wielki Śnieżny Kocioł – kotły polodowcowe, leżą w całości na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, uznane za rezerwat ścisły.
Mały Staw – jezioro polodowcowe położone na wysokości 1183 m, ma głębokość do 7,3 m. Nad stawem znajduje się schronisko „Samotnia”.
Kocioł Łomniczki – najgłębszy (około 300 m) karkonoski kocioł pochodzenia lodowcowego. Na ścianie kotła usytuowany jest Cmentarz Ofiar Gór w Karkonoszach – symboliczny cmentarz ludzi związanych z Karkonoszami, którzy zginęli w górach. Kocioł objęty jest ścisłą ochroną.

Wiosenno-zimowe Karkonosze

Wiosenno-zimowe Karkonosze

Mały Staw

Mały Staw – jezioro polodowcowe położone na wysokości 1183 m, ma głębokość do 7,3 m.

Popularne schroniska w Karkonoszach:

Schronisko PTTK Samotnia im. Waldemara Siemaszki – to jedno z najstarszych schronisk w Polsce, pierwsze wzmianki o domku nad Małym Stawem pochodzą z 1670 roku! Schronisko znajduje się na wysokości 1195 m n.p.m., posiada 50 miejsc noclegowych, bufet, punkt informacji turystycznej oraz punkt GOPR.
Najłatwiejsza droga do schroniska prowadzi z Karpacza Górnego od Świątyni Wang (niebieski szlak), czas przejścia ok. 1:15 godz.
Dokładny opis tras dojścia: http://www.samotnia.com.pl/?d=10

Schronisko Górskie „Dom Śląski” – schronisko leży u podnóża Śnieżki na wysokości 1400 m n.p.m., przy czesko-polskiej granicy, jest to najwyżej położone schronisko w Sudetach Polskich. Posiada 52 miejsca noclegowe, bar restauracyjny, w sezonie letnim dostępny taras z grillem.
Strona schroniska: http://domslaski.pl/

Schronisko PTTK Strzecha Akademicka – znajdujące się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na jednym ze szlaków prowadzących z Karpacza na Śnieżkę. Położone 1258 m n.p.m., pomiędzy Kotłem Małego Stawu i Białym Jarem, około 10 minut drogi od Schroniska PTTK Samotnia. Posiada 140 miejsc noclegowych.

Schronisko PTTK Samotnia

Schronisko PTTK Samotnia im. Waldemara Siemaszki – to jedno z najstarszych schronisk w Polsce. Znajduje się na wysokości 1195 m n.p.m., posiada 50 miejsc noclegowych, bufet, punkt informacji turystycznej oraz punkt GOPR.

Schronisko PTTK Samotnia

Schronisko PTTK Samotnia im. Waldemara Siemaszki

Schronisko PTTK Samotnia

Schronisko PTTK Samotnia im. Waldemara Siemaszki

 

Aby urozmaicić sobie pobyt warto skorzystać z ciekawej infrastruktury, która znajduje się po stronie czeskiej, np. dawnego schroniska górskiego Luční bouda znajdującej się kilkanaście minut od czerwonego szlaku pomiędzy schroniskami: Samotnia i Dom Śląski.
Luční bouda (1410 m n.p.m.) – dawne górskie schronisko turystyczne (największe i jedno z najstarszych schronisk w Karkonoszach) oraz jedno z najwyżej położonych schronisk turystycznych w Europie Środkowe. Obecnie jest to hotel. Oprócz standardowych usług noclegowych i gastronomicznych oferuje też relaks w łaźniach piwnych.

Luční bouda (1410 m

Luční bouda (1410 m n.p.m.) – dawne górskie schronisko, obecnie hotel.

Polecamy inne wycieczki w tym rejonie:

Zimowa wycieczka z Karpacza do Samotni
Świątynia Wang w Karpaczu