Wodospad Szepit na potoku Hylaty uważany jest za najwyższy wodospad w Bieszczadach, według niektórych źródeł ma około 8 metrów wysokości. Znajduje się niedaleko Zatwarnicy – dojdziemy do niego ścieżką historyczno-przyrodniczą “Hylaty” – znaki zielone. Miejsce jest bardzo urokliwe i warte polecenia – może być nie tylko uzupełnieniem poznawania okolicznych atrakcji, ale też ciekawym pomysłem np. na rodzinny spacer, tym bardziej, że sama droga z Zatwarnicy jest wygodna i łatwa terenowo.


Kraj:
Polska
Rejon: Bieszczady
Punkt wyjścia (powrotu):
Zatwarnica – Chata Bojkowska
Czas: ½ dnia
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
(zależnie od warunków śniegowych)
Trudności: brak trudności technicznych

Suma wzniesień: ok. 65 m
Długość trasy: ok. 2,8 km (tam i z powrotem)
Czas wyprawy: ok. 0:50 h (sam przemarsz tam i z powrotem).

Wodospad na potoku Hylaty, zwany również Szepit

Szepit – wodospad na potoku Hylaty

Warto wiedzieć, że kaskada na Hylatym znajduje się w obecnym miejscu od lat 60. XX w. Pierwotnie wodospad znajdował się 30 m poniżej obecnego, ale podczas budowy drogi przez wojsko, w latach 1962-1963, pozyskiwano kamień do budowy biegnącej tu drogi i „przesunięto” wodospad.
Do dzisiaj jeszcze stoi kamienny obelisk z napisem “Drogę budowała Dolnośląska Jednostka Inżynieryjna”.

Jak dojść do wodospadu Szepit

Do wodospadu najszybciej dojdziemy szeroką i wygodną drogą z Zatwarnicy, poprowadzona jest nią ścieżka przyrodniczo – historyczna „Hylaty” (dalej biegnie na Dwernik Kamień 1004 m). Po drodze warto zwrócić uwagę na stojącą po prawej stronie kiwajkę, czyli pompy wgłębnej do ropy naftowej.

Wodospad jest dobrze oznaczony, nie sposób go nie zauważyć. W miejscu, gdzie znajduje się zejście do rzeki, w niewielkiej zatoczce ustawiono drewniane ławki oraz tablice informacyjne. Lewy brzeg potoku jest wzmocniony murem. Z drogi zejdziemy nad brzeg wodospadu po stalowych schodach.

Wodospad Szepit na potoku Hylatym

Ścieżka przyrodniczo – historyczna „Hylaty” (znaki zielone) prowadzi z Zatwarnicy na szczyt Kamień Dwernik (1004 m n.p.m.). Ma ok. 10 km długości i 6 przystanków. Oprócz wodospadu Szepit na trasie znajduje się m.in. Chata Bojkowska, pozostałości po młynie wodnym, drzewostan nasienny bukowy, okopy z okresu I Wojny Światowej, wychodnie skalne i rezonansowe okazy drzew oraz szczyt Dwernik Kamień.

Będąc w Zatwarnicy warto zobaczyć:

Więcej informacji i pomysłów na ciekawe miejsca w Bieszczadach warte zobaczenia: Bieszczadzkie atrakcje