Będąc po słowackiej stronie Tatr warto zobaczyć jedną z ciekawszych i unikatowych zimowych atrakcji – Tatrzańską Świątynię Lodową na Hrebienku. Co roku kilkunastu rzeźbiarzy z Litwy, Polski, Niemiec, Czech i Słowacji tworzy w lodowych blokach architektoniczne arcydzieła – najsłynniejsze świątynie. W 2017 r. motywem przewodnim była Bazylika Sagrada Familia w Barcelonie, w 2018 Bazylika św. Piotra w Watykanie, w 2019 Katedra Notre-Dame w Paryżu, w 2020 r. Kościół Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w St. Petersburg, w 2021 r. Santiago de Compostela de w Hiszpanii. W 2022 r. – Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Arcydzieło to powstało z ponad 1880 bloków lodu o wadze ok. 225 ton. W pracy wzięło udział 22 rzeźbiarzy z Czech, Słowacji i Niemiec, głównym budowniczym po raz kolejny był Adam Bakoš.

Wspaniały efekt połączenia rzeźb z lodu i szkła uzupełnia oświetlenie, stwarzające niepowtarzalny klimat, a także cicha, dopasowana do tematyki muzyka klasyczna. Lodowa konstrukcja umieszczona jest pod kopułą o średnicy 25 metrów, która wewnątrz utrzymuje stałą temperaturę dzięki specjalnym agregatom.

Nowością tegorocznej, 10. już edycji, jest możliwość wejścia między lodowe rzeźby. Odwiedzający mogą podziwiać symboliczną Drogę Krzyżową Via Dolorosa, która przedstawia ulicę Starego Miasta Jerozolimy oraz tzw. Drogę Cierpienia, która ma 13 stacji, a 14 stacją jest grób. Mogą też przejść obok tzw. Aediculi – symbolicznej kapliczki, w której znajduje się grób Jezusa.
Lodowa świątynia Bazylika-  Grobu Pańskiego w Jerozolimie jest symbolem drogi cierpienia, którą przeszedł Jezus na Drodze Krzyżowej, symbolem pokoju – wyrazem tego są kaplice różnych wyznań świata oraz symbolem odwagi.

W wybrane niedziele i dni świąteczne organizowane są koncerty muzyki na żywo.

Tatrzańską Świątynię Lodową można zwiedzać od 17 listopada 2022 r. dp 16.04.2023 r., w godzinach 9:00 – 16:15.

Wejście jest  bezpłatne.

Gotycka Katedra Notre-Dame, która jest “bohaterką” sezonu 2019/2020, nazywana jest też Katedrą Marii Panny w Paryżu. Należy ona do najbardziej znanych katedr na świecie, niestety, została bardzo poważnie zniszczona w pożarze 15 kwietnia 2019 r. Do zbudowania jej lodowej wersji wykorzystano aż 1880 bloków lodu, o łącznej masie ponad 225 ton.

Tatrzańska Światynia Lodowa 2020, zdj. Bartłomiej Patro

Informacje praktyczne

e - SKLEP PORTALU

 

 

Nazwę HREBIENOK możemy tłumaczyć ze słowackiego jako siodełko. Jest to faktycznie wypłaszczenie w grani Sławkowskiego Szczytu opadającej do Starego Smokowca. Znajduje się tam górna stacja kolejki terenowo – linowej (jak na Gubałówkę), hotel i restauracja, a poniżej schronisko. Krzyżuje się tu kilka szlaków turystycznych m.in. na Sławkowski Szczyt, Magistrali Tatrzańskiej, do Wodospadów Zimnej Wody i inne.

DOJAZD do Starego Smokowca

– Tatrzańską Świątynię Lodową na Hrebienku można zwiedzać od 20 listopada 2020 r. do końca marca 2021 r., w godz. 9.00 – 16.15.

– Zwiedzanie Świątyni Lodowej oraz sąsiedniej wystawy rzeźb jest bezpłatne.

– Na Hrebienok najszybciej dostaniemy się kolejką naziemną ze stacji Stary Smokowiec (cena zależy m.in od dnia tygodnia oraz sposobu zakupu, bilet w dzień powszedni, kupiony w kasie – na górę – €8 dorośli, €5 – dzieci). Za bilet zapłacimy mniej kupując go z wyprzedzeniem przez internet.

– Można też przejść pieszo, ze Starego Smokowca zielonym szlakiem na Hrebienok mamy do pokonania 2,6 km. Przy ładnej pogodzie spacer na górę będzie dodatkową atrakcją.
Cennik kolei na stronie: https://www.vt.sk

– Z Hrebienka do Starego Smokowca prowadzi tor saneczkowy, chętni do zjazdu mogą wypożyczyć na górze sanki (€8 na cały dzień), albo zabrać swoje prywatne.

Mapa online: Tatry Polskie i Słowackie

NOCLEGI możemy zarezerwować online w: Štrbské Pleso    Štrba   Vysoké Tatry   Starý Smokovec    Nová Lesná

DOJAZD       EKWIPUNEK      POGODA       UBEZPIECZENIA

Hrebienok - szczyt


A tak wyglądała Tatrzańska Świątynia na Hrebienku w 2017 r.

Tatrzańska Świątynia Lodowa na HrebienkuW 2017 r. motywem przewodnim przedsięwzięcia była rodzina, natomiast inspiracją dla artystów była bazylika Sagrada Familia projektu Antonio Gaudiego – słynny zabytek Barcelony. Niesamowita, w całości wykonana z lodu budowla ważyła ponad 190 ton, a do jej skonstruowania użyto ok. 1440 bloków lodu. Świątynię uzupełniały szklane witraże doskonale komponujące się z lodową architekturą – osiem rozet przedstawiających symbole Tatr, cztery pory roku oraz motywy sakralne, ich twórcą był Achilleas Sdoukos.

Tatrzańska Świątynia Lodowa na Hrebienku
Tatrzańska Świątynia Lodowa na Hrebienku

 

Dodatkową atrakcją miejsca jest wystawa, która skrywa się pod sąsiednią kopułą – są w niej wystawione rzeźby artystów z dziesięciu państw. Na przestrzeni trzech dni rzeźbiarze w ramach imprezy TATRY ICE MASTER przekuli 50 ton lodu w 40 dzieł w trzech tematykach: rzeźba w stylu dowolnym, rzeźba charakterystyczna dla kraju pochodzenia autora oraz rzeźba w tematyce światowej fauny i flory.
Zdecydowanie warto odwiedzić i tę wystawę, cechującą się znacznie większą różnorodnością stylów i swobodą pracy artystów.

W 2016 roku “lodowy projekt” na Hrebienku przyciągnął ponad 220 tysięcy turystów.

Wystawa lodowych rzeźb wykonanych w ramach imprezy TATRY ICE MASTER

Wystawa lodowych rzeźb wykonanych w ramach imprezy TATRY ICE MASTER

Wystawa lodowych rzeźb wykonanych w ramach imprezy TATRY ICE MASTER