Tatrzańska Świątynia Lodowa na Hrebienku to jedna z ciekawszych i unikatowych zimowych atrakcji po słowackiej stronie Tatr. Co roku kilkunastu rzeźbiarzy z Słowacji, Czech, Polski i Niemiec tworzy w lodowych blokach architektoniczne arcydzieła – najsłynniejsze, monumentalne świątynie. W sezonie 2023/2024 można podziwiać Opactwo Westminsterskie (Westminster Abbey) – katedrę królewską z Londynu. Dzieło to powstało dla uczczenia 15. rocznicy wizyty Królowej Elżbiety w Wysokich Tatrach.

Arcydzieło to powstało z ponad 1880 bloków lodu o wadze ok. 225 ton. Po raz kolejny głównym budowniczym był Adam Bakoš. Wspaniały efekt połączenia rzeźb z lodu i szkła uzupełnia oświetlenie, stwarzające niepowtarzalny klimat, a także cicha, dopasowana do tematyki muzyka klasyczna. Lodowa konstrukcja umieszczona jest pod kopułą o średnicy 25 metrów, która wewnątrz utrzymuje stałą temperaturę dzięki specjalnym agregatom.

Opactwo to jest od 1066 roku miejscem koronacji królów Anglii i miejscem pochówku członków rodziny królewskiej oraz wielu sławnych postaci; spoczywa tu m.in. Karol Dickens, Rudyard Kipling, Isaac Newton, Karol Darwin i Stephen Hawking.
Oprócz lodowego portalu Opactwa Westminsterskiego odwiedzający mogą podziwiać lodowe krzesło koronacyjne, miniatury klejnotów lodowych, szklaną koronę królewską. Przygotowano również wystawę fotografii z wisty Królowej Elżbiety i Księcia Filipa w Wysokich Tatrach w 2008 r.

Nowością tegorocznej, 11. już edycji, jest możliwość zdobycia pamiątkowej szklanej kulki, która codziennie wypada z lodowej budowli.

W wybrane niedziele i dni świąteczne organizowane są koncerty muzyki na żywo, w tym roku przygotowano 11 koncertów.

Tatrzańską Świątynię Lodową można zwiedzać od 17 listopada 2023 r. dp 14.04.2024 r., w godzinach 9:00 – 16:15.

Wejście jest  bezpłatne.

W 2017 r. motywem przewodnim była Bazylika Sagrada Familia w Barcelonie, w 2018 Bazylika św. Piotra w Watykanie, w 2019 Katedra Notre-Dame w Paryżu, w 2020 r. Kościół Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w St. Petersburg, w 2021 r. Santiago de Compostela de w Hiszpanii. W 2022 r. – Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

A ta wyglądała lodowa Katedra Notre-Dame.

Gotycka Katedra Notre-Dame, która jest “bohaterką” sezonu 2019/2020, nazywana jest też Katedrą Marii Panny w Paryżu. Należy ona do najbardziej znanych katedr na świecie, niestety, została bardzo poważnie zniszczona w pożarze 15 kwietnia 2019 r. Do zbudowania jej lodowej wersji wykorzystano aż 1880 bloków lodu, o łącznej masie ponad 225 ton.

Tatrzańska Światynia Lodowa 2020, zdj. Bartłomiej Patro

Tatrzańska Światynia Lodowa 2020, zdj. Bartłomiej Patro

Informacje praktyczne

Nazwę HREBIENOK możemy tłumaczyć ze słowackiego jako siodełko. Jest to faktycznie wypłaszczenie w grani Sławkowskiego Szczytu opadającej do Starego Smokowca. Znajduje się tam górna stacja kolejki terenowo – linowej (jak na Gubałówkę), hotel i restauracja, a poniżej schronisko. Krzyżuje się tu kilka szlaków turystycznych m.in. na Sławkowski Szczyt, Magistrali Tatrzańskiej, do Wodospadów Zimnej Wody i inne.

DOJAZD do Starego Smokowca

– Tatrzańską Świątynię Lodową na Hrebienku można zwiedzać od 17 listopada 2023 r. do 14 kwietnia 2024 r., w godz. 9.00 – 16.15.

– Zwiedzanie Świątyni Lodowej oraz sąsiedniej wystawy rzeźb jest bezpłatne.

– Na Hrebienok najszybciej dostaniemy się kolejką naziemną ze stacji Stary Smokowiec (cena zależy m.in od dnia tygodnia oraz sposobu zakupu, bilet w dzień powszedni, kupiony w kasie – na górę – €12 dorośli, €9 – dzieci). Za bilet zapłacimy mniej kupując go z wyprzedzeniem przez internet.

– Można też przejść pieszo, ze Starego Smokowca zielonym szlakiem na Hrebienok mamy do pokonania 2,6 km. Przy ładnej pogodzie spacer na górę będzie dodatkową atrakcją.
Cennik kolei na stronie: https://www.vt.sk

– Z Hrebienka do Starego Smokowca prowadzi tor saneczkowy, chętni do zjazdu mogą wypożyczyć na górze sanki (płatne), albo zabrać swoje prywatne.

Mapa online: Tatry Polskie i Słowackie

NOCLEGI możemy zarezerwować online w: Štrbské Pleso    Štrba   Vysoké Tatry   Starý Smokovec    Nová Lesná

DOJAZD       EKWIPUNEK      POGODA       UBEZPIECZENIA

 

Hrebienok - szczyt


A tak wyglądała Tatrzańska Świątynia na Hrebienku w 2017 r.

Tatrzańska Świątynia Lodowa na HrebienkuW 2017 r. motywem przewodnim przedsięwzięcia była rodzina, natomiast inspiracją dla artystów była bazylika Sagrada Familia projektu Antonio Gaudiego – słynny zabytek Barcelony. Niesamowita, w całości wykonana z lodu budowla ważyła ponad 190 ton, a do jej skonstruowania użyto ok. 1440 bloków lodu. Świątynię uzupełniały szklane witraże doskonale komponujące się z lodową architekturą – osiem rozet przedstawiających symbole Tatr, cztery pory roku oraz motywy sakralne, ich twórcą był Achilleas Sdoukos.

Tatrzańska Świątynia Lodowa na Hrebienku
Tatrzańska Świątynia Lodowa na Hrebienku

 

Dodatkową atrakcją miejsca jest wystawa, która skrywa się pod sąsiednią kopułą – są w niej wystawione rzeźby artystów z dziesięciu państw. Na przestrzeni trzech dni rzeźbiarze w ramach imprezy TATRY ICE MASTER przekuli 50 ton lodu w 40 dzieł w trzech tematykach: rzeźba w stylu dowolnym, rzeźba charakterystyczna dla kraju pochodzenia autora oraz rzeźba w tematyce światowej fauny i flory.
Zdecydowanie warto odwiedzić i tę wystawę, cechującą się znacznie większą różnorodnością stylów i swobodą pracy artystów.

W 2016 roku “lodowy projekt” na Hrebienku przyciągnął ponad 220 tysięcy turystów.

Wystawa lodowych rzeźb wykonanych w ramach imprezy TATRY ICE MASTER

Wystawa lodowych rzeźb wykonanych w ramach imprezy TATRY ICE MASTER

Wystawa lodowych rzeźb wykonanych w ramach imprezy TATRY ICE MASTER