Przed nami kilka pięknych i słonecznych dni. Dla tych, którzy zaplanowali górską wycieczkę przygotowaliśmy informację o warunkach na górskich szlakach.
Szlaki: Z powodu bardzo niebezpiecznej sytuacji lawinowej zamknięta jest dla ruchu turystycznego Droga do Morskiego Oka od Palenicy Białczańskiej oraz szlak do Doliny Pięciu Stawów oraz do schroniska w Dolinie Roztoki. Zamknięcie obowiązuje do odwołania.
Więcej informacji:
Zagrożenie lawinowe – 3 stopień zagrożenia lawinowego (zagrożenie znaczne)
Warunki na szlakach: Szlaki pokryte są grubą warstwą śniegu – powyżej górnej granicy lasu są one miejscami nieprzetarte i nie widać ich przebiegu. Śnieg jest z reguły twardy i zmrożony. Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym – szczególnie na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże lawiny mogą schodzić samoistnie.
Zalecenia: Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu – raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC oraz umiejętność posługiwania się nim.
Źródło:
Tatrzański Park Narodowy: https://tpn.pl/zwiedzaj#komunikat-pogodowy
TOPR: https://lawiny.topr.pl/
Szlaki: wszystkie szlaki są otwarte, ale trzeba się liczyć z trudnościami na rzadziej uczęszczanych trasach: Jawornik – Rabia Skała, pasmo graniczne, Pszczeliny – Bukowe Berdo, ścieżka na Bukowcu.
Zagrożenie lawinowe – 2 stopień zagrożenia lawinowego (zagrożenie umiarkowane)
Warunki pogodowe 13 lutego – słonecznie, bez opadów atmosferycznych, w partiach szczytowych spodziewane są temperatury powietrza w przedziale -5° ÷ -13°C, umiarkowany i silny wiatr południowo-zachodnim do 50 km/h.
Warunki na szlakach: na szlakach zalega ciężki i mokry śnieg, w wyższych partiach powierzchnia śniegu jest zamarznięta to wszystko utrudnia poruszanie się. Grubość pokrywy śnieżnej w zależności od wysokości wynosi od 30 cm (w niższych partiach) i ok. 100-200 cm w partiach połonin.
Utrudnienia: występują utrudnienia z dojazdem do parkingu w Bukowcu, dojechać można ok. 50 metrów przed potokiem Halicz, dalej droga jest nieprzejezdna dla samochodów osobowych
Zalecenia: zalecane są rakiety śnieżne, a w partiach szczytowych raczki.
Źródło:
Bieszczadzki Park Narodowy https://www.bdpn.pl/
GOPR Bieszczady https://www.gopr.pl/lawiny/bieszczady
Szlaki: wszystkie szlaki są otwarte, ale GOPR zaleca szczególną ostrożność na następujących odcinkach szlaków:
– szlak zielony ze Sromowiec Niżnych do Polany Kosarzyska
– szlak niebieski od ruin Zamku Pienińskiego do Polany Wyrobek (miejsca, gdzie szlak trawersuje strome zbocza Góry Zamkowej i Masywu Trzech Koron)
– rejon Wąwozu Homole oraz Wąwozu Szopczańskiego.
Ostrzega również, że rejonem o potencjalnie dużym zagrożeniu jest tzw. Ścieżka Pienińska po stronie słowackiej, szczególnie w rejonie Siedmiu Mnichów oraz północnych stoków Holicy.
Zagrożenie lawinowe – Ostrzeżenie o podwyższonym zagrożeniu zjawiskami lawinowymi
Warunki na szlakach: Szlaki zaśnieżone dużą ilością świeżego śniegu, miejscami nieprzetarte lub zalodzone. Warunki do uprawiania turystyki trudne.
Zalecenia: Zalecane stosowanie raczków i kijków do asekuracji.
Źródło:
Pieniński Park Narodowy: https://www.pieninypn.pl/
GOPR: https://www.gopr.pl/zagrozenie-lawinowe/regiony/pieniny
Szlaki: szlak Percią Akademików jest zamknięty od 8 grudnia do odwołania
Zagrożenie lawinowe – 2 stopień zagrożenia lawinowego (zagrożenie umiarkowane)
Warunki na szlakach: Na Markowych Szczawinach ok 130 cm śniegu, w partiach szczytowych Babiej Góry ok. 150 cm, w miejscach nawianych znacznie więcej, lokalnie zaspy.
Utrudnienia: Część szlaków turystycznych zawiana z niewidocznym ich przebiegiem.
Źródło:
Babiogórski Park Narodowy https://www.bgpn.pl/aktualnosci
GOPR https://www.gopr.pl/lawiny/babia-gora
Szlaki: Zamknięte odcinki szlaków i atrakcji turystycznych ze względu na warunki zimowe:
Zagrożenie lawinowe – 2 stopień zagrożenia lawinowego (zagrożenie umiarkowane)
Warunki na szlakach: Na zlodzonym podłożu zalega od 40 do 110 cm przewianego i zmrożonego śniegu. Na szlakach miejscami ponad metrowe zaspy nawianego śniegu. W szczytowych partiach Karkonoszy temperatury od -8 do -2°C.
Źródło:
Karkonoski Park Narodowy: https://kpnmab.pl/zamkniete-szlaki
Grupa Karkonoska GOPR: http://gopr.org/ https://www.gopr.pl/lawiny/karkonosze
Planując zimową wycieczkę pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu do niej i bezpieczeństwie – nawet najłatwiejszy szlak w zimowych warunkach może być niebezpieczny. Dlatego:
– poznaj i stosuj zasady bezpieczeństwa turystyki zimowej
– przygotuj zimowy ekwipunek
– skompletuj odpowiednie wyposażenie: zaopatrz się w raki, raczki lub nakładki antypoślizgowe – wcześniej sprawdź, jak je założyć. Jeżeli po raz pierwszy korzystasz z raków – poćwicz chodzenie w nich w łatwym terenie. Warto mieć również kije trekkingowe
– wpisz numery alarmowe do telefonu: 601 100 300 – nr GOPR i TOPR lub 985 – ogólnopolski numer dla ratownictwa górskiego i morskiego. Zainstaluj APLIKACJĘ RATUNEK
– wybierz właściwą trasę – odpowiednią do warunków pogodowych i twoich możliwości
– przed wyjściem sprawdź informacje o warunkach na szlakach oraz aktualny komunikat lawinowy,
– jeżeli warunki na trasie cię zaskoczą – wycofaj się!
Zachęcamy do obejrzenia filmów zrealizowanych przez TOPR – “Akademia Górska TOPR” – Lawiny