Barania Góra to jeden z najbardziej popularnych szczytów Beskidu Śląskiego. Nie prowadzą tu żadne wyciągi, asfaltowe drogi czy inne ułatwienia, tym bardziej jest turystycznie atrakcyjny. Najchętniej wybieraną drogą wejścia jest czerwony Główny Szlak Beskidzki ze Schroniska PTTK Przysłop leżącego nad Doliną Czarnej Wisełki na wysokości 900 m n.p.m. Na szczyt wiedzie widokowa ścieżka, która poprowadzona została przez rezerwat przyrody. Jest to m.in. teren źródliskowy z wykapami Czarnej Wisełki, czyli początkiem Wisły. Z wieży widokowej na szczycie Baraniej Góry można podziwiać wspaniałe panoramy 360 °.
Kraj: Polska
Rejon: Beskid Śląski
Punkt wyjścia (powrotu): Schronisko PTTK Przysłop
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima (patrz „Ważne” poniżej)
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 320 m
Długość trasy: ok. 5,6 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 1 :45 h (Zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy. Warto zaplanować więcej czasu na podziwianie widoków)
Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia oraz odpowiedni ekwipunek).
Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: trasa, dojazd, ciekawostki i inne dostępny jest na panelu bocznym (po prawej stronie).
Poniżej fragment mapy turystycznej Wydawnictwa Compass z zaznaczoną trasą na Baranią Górę
Opis tej wycieczki zaczynamy w Schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą, ale trzeba pamiętać, że jest to miejsce, gdzie możemy dotrzeć jedynie na piechotę, na rowerze lub nartach. Musimy więc najpierw zaplanować odpowiednio dojście i powrót do schroniska. Np. może to być droga z Kubalonki przez Stecówkę, dokładny opis trasy: Wycieczka do Schroniska Przysłop pod Baranią Górą
Oczywiście można też przyjść tu wcześniej i skorzystać z bardzo bogatej oferty schroniska: https://przyslop.pl/
Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą
Sprzed schroniska ruszamy szeroką kamienną ścieżką stromo w górę Polany Przysłop. Zaraz nad budynkiem otwiera się ładny widok na Oszust (1155 m), Muńcuł (1165 m), Rycerzowa Wielka (1226 m) i Mała (1207 m), Wielki Rozsutec (1610 m), Stoch (1607 m) i pozostałe szczyty Małej Fatry.
Widok znad Schroniska Przysłop: od lewej Oszust (1155 m), Muńcuł (1165 m), Rycerzowa Wielka (1226 m) i Mała (1207 m), Wielki Rozsutec (1610 m), Stoch (1607 m) i pozostałe szczyty Małej Fatry
Mijamy tablicę informującą nas, że wchodzimy na teren rezerwatu przyrody „Barania Góra”. Pamiętajmy o zasadach obowiązujących w rezerwacie – można się tu poruszać tylko po wyznaczonych szlakach. Do rezerwatu nie można wprowadzać psów nawet znajdujących się na smyczy. Jeżeli chcemy się wybrać na szczyt z naszym pupilem, to można to zrobić np. czarnym szlakiem ze Złatnej – Barania Góra ze Złatnej.
Nieco wyżej mijamy tablicę ścieżki przyrodniczej, z której dowiemy się paru szczegółów o historii polany i zasad poruszania się w rezerwacie.
“Rezerwat Barania Góra” został utworzony w 1953 r. w celu zachowania i ochrony górskiego lasu mieszanego, przechodzącego w bór wysokogórski, a także obszarów źródliskowych rzeki Wisły (Czarnej i Białej Wisełki). Źródła Białej Wisełki mają swój początek na północno – zachodnim stoku Baraniej Góry na wysokości około 1080 m n.p.m., a źródła Czarnej Wisełki biorą swój początek pod szczytem Baraniej Góry na jej południowym stoku na wysokości około 1130 m n.p.m.
Na terenie rezerwatu występuje też tojad mocny morawski (endemit Karpat Zachodnich) oraz tocja alpejska.
Rezerwat ma 383 ha powierzchni.
Czerwony szlak biegnie w górę razem z niebieskimi, zielonymi i habsburskimi znakami. Szeroka ścieżka pokryta jest luźnymi kamieniami, pomiędzy którymi co jakiś czas pojawiają się małe strumyczki. Poruszamy się cały czas w górę na zmianę przez las i otwarte przestrzenie wiatrołomów. Sporo tu pni powalonych drzew, w których wycięte są przerwy na drogę. Z drogi za naszymi plecami otwierają się coraz rozleglejsze widoki na Tatry, Orawę, Beskid Żywiecki i Małą Fatrę.
Mijamy niewybitny i nieoznaczony szczyt Wierchu Równiańskiego (1160 m), powyżej którego ścieżka wznosi o wiele łagodniej. Co jakiś czas pojawiają się piaszczyste łachy zalane płytką wodą, lub pokryte belkami młaki. Jesteśmy na terenie tzw. wykapów Czarnej Wisełki, czyli obszaru źródliskowego, gdzie wiele małych źródełek i strumyków daje początek Wiśle.
Wykapy znajdują się na terenie Rezerwatu Barania Góra.
Mijamy kolejne „wykapy” i wiatrołomy, od prawej dołącza do nas czarny szlak ze Złatnej (Kamesznicy), którego trasę opisujemy – Barania Góra ze Złatnej.
Kilkadziesiąt metrów dalej z tablic informacyjnych dowiadujemy się, ze jesteśmy na Wierchu Wisełka (1192 m). Stąd już tylko 10 minut łagodnego podejścia na kopulasty szczyt Baraniej Góry.
Cała droga – od Schroniska Przysłop na szczyt Baraniej Góry zajmuje ok 1 h.
Na szczycie stoi stalowa wieża widokowa, która ma 15,25 m wysokości. Może na niej przebywać jednorazowo 20 osób. Jej właścicielem jest Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach.
Uwaga! Wieża posiada instalację odgromową, ale podczas burzy jest przebywanie na wieży jest zabronione.
Umieszczono tutaj również drogowskazy szlaków oraz tablice informacyjne.
Ze stojącej na szczycie wieży widokowej rozciągają się imponujące panoramy 360°. Zobaczymy m.in. Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Żywiecki z Babią Górą, na zachód Beskid Śląsko-Morawski, ze szczytem Lysa Hora, a przed nim Stożek Wielki. Widać też Tatry, Góry Choczańskie i Małą Fatrę.
Panorama z wieży na Baraniej Górze: od lewej Babia Góra (1725 m), Romanka (1366 m), Pilsko (1557 m), grań Lipowskiego Wierchu ( 1324 m) i daleko na horyzoncie Tatry i Niżne Tatry, na wprost Muńcuł (1165 m), Rycerzowa Mała i Rycerzowa Wielka (1226 m), a na horyzoncie Wielki Rozsutec (1610 m) i pozostałe szczyty Małej Fatry.
Panorama z wieży na Baraniej Górze: od lewej Romanka (1366 m), Pilsko (1557 m), grań Lipowskiego Wierchu ( 1324 m) i daleko na horyzoncie Tatry i Niżne Tatry, na wprost Muńcuł (1165 m), Rycerzowa Mała i Rycerzowa Wielka (1226 m), a na horyzoncie Wielki Rozsutec (1610 m) i pozostałe szczyty Małej Fatry.
Panorama z wieży na Baraniej Górze: od lewej na horyzoncie Beskid Śląsko-Morawski z Łysą Górą ( 1323 m), bliżej nas grań od Stożka Wielkiego (978 m) po Wielką Czantorię (995 m), centralnie: Równica (884 m) i w prawo: Malinów (1117 m), Błatnia (917 m), Trzy Kopce (1080 m), Klimczok (1117 m), Małe Skrzyczne (1211 m), Skrzyczne (1257 m)
Panorama z wieży na Baraniej Górze: od lewej na horyzoncie Beskid Śląsko-Morawski z Łysą Górą ( 1323 m), bliżej nas grań od Stożka Wielkiego (978 m) po Wielką Czantorię (995 m), centralnie: Równica (884 m) i w prawo: Malinów (1117 m), Błatnia (917 m), Trzy Kopce (1080 m), Klimczok (1117 m), Małe Skrzyczne (1211 m), Skrzyczne (1257 m)
Panorama z wieży na Baraniej Górze: od lewej Skrzyczne (1257 m), Magurka Radziechowska (1108 m) i Glinne (1034 m), a za nimi na horyzoncie pasmo Beskidu Małego. Centralnie Babia Góra (1725 m), Romanka (1366 m), Pilsko (1557 m), grań Lipowskiego Wierchu ( 1324 m) i daleko na horyzoncie Tatry.
Jeżeli chcemy wrócić do Schroniska Przysłop, to musimy skorzystać z drogi, którą tu weszliśmy. Jest ona na tyle malownicza i widokowa, że warto przejść nią ponownie mając tym razem widoki przed sobą.
Zejście ze szczytu zajmie nam ok. 0:45 h. Planując całość wycieczki pamiętajmy, że od schroniska czeka nas jeszcze zejście do samochodu lub autobusu.