W Albanii, w sercu Gór Przeklętych, w Dolinie Theth, znajduje się niezwykła atrakcja turystyczna – jezioro Blue Eye. Powstało ono w kamiennej niecce o średnicy kilkunastu metrów, do której dużą strugą wpada woda, która ma przepiękny szafirowy kolor i jest lodowata – ma ok. 8 °C. Pomimo niskiej temperatury znajdują się jednak śmiałkowie, którzy decydują się na kąpiel, chociaż nawet w gorący, letni dzień taka przygoda może być ekstremalnym doznaniem.

Oprócz jeziora niezwykle atrakcyjne są również imponujące formacje skalne wyrzeźbione przez potok Lumi i Zi w wiosce Nderlysaj.

Wodospad "Niebieskie Oko"

Jeziorko “Błękitne Oko” – woda ma przepiękny szafirowy kolor i jest lodowata, pomimo niskiej temperatury znajdują się śmiałkowie, którzy decydują się na kąpiel

Jak dojść do “Błękitnego Oka”?

Punktem wyjścia do jeziorka Blue Eye, czyli Błękitnego Oka, jest osada Nderlysaj, która znajduje się ok. 6 km od Teth. Stąd czeka nas około godzinny spacer do jeziora. W samej wiosce Nderlysaj warto zwrócić uwagę na ciekawe skalne twory – jaskinie, kotły i niecki, które zostały wyrzeźbione przez rzekę Lumi i Zi.
Pierwszym etapem wycieczki jest wieś Theth – położona w sercu Gór Przeklętych w Albanii. Dojechać tu możemy samochodem lub busem ze Szkodry. Od 2021 roku prowadzi tu nowo wybudowana, asfaltowa droga, której przebycie już jest bardzo atrakcyjne, głównie ze względu na wspaniałe górskie panoramy.
W samym Theth warto zobaczyć kościółek z 1892 roku oraz „wieżę odosobnienia”. 

Do Nderlysaj możemy dotrzeć na różne sposoby.

1. Pieszo z Theth – ścieżka prowadzi w kierunku południowym wzdłuż rzeki (po drodze można podejść do Wodospadu Grunas). Przechodzimy przez most i dalej ścieżką dotrzemy do Nderlysaj. Dobrze jest najpierw spytać w Theth, czy nurt rzeki nie zabrał mostu,  jak to już kilkakrotnie bywało.
2. Samochodem z Theth – droga, o ile tak ją można nazwać została wykuta w skale, jest bardzo wąska, bez barierek ochronnych, nadaje się dla samochodów o wysokim (bardzo wysokim) zawieszeniu. Wymaga też dużego opanowania ze strony kierowcy, szczególnie kiedy przyjdzie nam się minąć z jadącym z naprzeciwko samochodem i zmuszeni jesteśmy wycofać do skalnej zatoczki lub rozszerzenia drogi.
3. W
Theth można wynająć busa, który dowiezie nas do Nderlysaj i z powrotem, lub wybrać wersję oszczędną – w jedną stronę dojść pieszo, a w Nderlysaj szukać transportu powrotnego (można pytać w restauracji) lub liczyć na podwiezienie prywatnych kierowców. 

Informacje praktyczne

  • Nderlysaj znajduje się około 6 km od Theth, a stąd do jeziora musimy przejść pieszo kamienno-szutrową ścieżką (około godzina drogi).
  • We wsi znajduje się duży parking oraz kilka barów serwujących lokalne potrawy.
  • Dostęp do jeziorka jest bezpłatny.
  • Nad brzegiem znajduje się niewielki prowizoryczny bar z zimnymi napojami.
  • Jeśli planujemy przejść pieszo z Theth koniecznie trzeba mieć wygodne buty (droga jest kamienista i nierówna) oraz zapas wody do picia.
  • Warto też zabrać ze sobą kąpielówki, pomimo bardzo zimnej wody w jeziorze, wiele osób decyduje się na kąpiel. Jest nawet prowizoryczna przebieralnia.
  • Blue Eye występuje też  pod nazwą Błękitne Oko oraz Niebieskie Oko.
  • Planując wyjazd do Albanii koniecznie musimy pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym, ponieważ EKUZ nie obowiązuje w tym kraju.
Droga z Theth do Nderlysaj

Droga z Theth do Nderlysaj

W wiosce Nderlysaj bardzo atrakcyjne są również formacje skalne wyrzeźbione przez potok Lumi i Zi.

Nderlysaj - stąd zaczyna się ścieżka prowadząca do jeziora "Błękitne Oko"

Nderlysaj – stąd zaczyna się ścieżka prowadząca do jeziora “Błękitne Oko”

Nderlysaj - wieś położona w dolinie poniżej Teth, znajdują się tutaj ciekawe formacje skalne utworzone przez wody potoku Lumi i Zi

Nderlysaj – wieś położona w dolinie poniżej Teth, znajdują się tutaj ciekawe formacje skalne utworzone przez wody potoku Lumi i Zi

Ścieżka prowadząca z Nderlysaj do jeziora "Błękitne Oko"

Ścieżka prowadząca z Nderlysaj do jeziora “Błękitne Oko”

Fantazyjne rzeźby progu skalnego w Nderlysaj

Fantazyjne rzeźby progu skalnego w Nderlysaj

Widok na prowizoryczny bar przy "Błękitnym Oku"

Widok na prowizoryczny bar przy “Błękitnym Oku”

Przy "Błękitnym Oku" znajduje się prowizoryczna kawiarnia

Przy “Błękitnym Oku” znajduje się prowizoryczna kawiarnia

Błękitne Oko

Błękitne Oko

W Nderlysaj warto zobaczyć ciekawy, zabytkowy, wciąż działający młyn wodny.

Zrekonstruowany zabytkowy młyn wodny w Nderlysaj

Zrekonstruowany zabytkowy młyn wodny w Nderlysaj

Warto wiedzieć, że w Albanii jest jeszcze jedno jeziorko Blue Eye, zwane Syri i Kalter. Znajduje się na południu kraju, w okolicach Sarandy i jest zdecydowanie bardziej znane. Miejsce jest również spektakularne, ale ma zupełnie inny charakter – jest to wywierzysko, woda wypływa z krasowej studni o głębokości ok. 50 m.

Będąc w Theth możemy pozostać na noc w jednym z pensjonatów, kwater lub na kempingu i zaplanować górską wycieczkę przez przełęcz Quafa e Valbonës do przepięknej Doliny Valbone lub pokusić się o bardzo ambitną wyprawę na Maja e Jezercës – najwyższy szczyt Gór Przeklętych.

Zobacz inne opisane wycieczki w Albanii

Góry Przeklęte w Albanii
Rejs po Jeziorze Koman

 

Planując wyjazd do Albanii koniecznie musimy pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym, ponieważ EKUZ nie obowiązuje w tym kraju! Koszt odpowiedniej polisy można szybko sprawdzić w poniższej porównywarce ubezpieczeń.