Jezioro Koman (Komani) to przepięknie położony górski kanion pełen szmaragdowej wody i popularna atrakcja turystyczna Albanii.
Jezioro to sztuczny zbiornik wodny powstały w wyniku budowy zapory (115 m wysokości) na rzece Drin. Kursują tu promy samochodowe, którymi możemy przepłynąć wzdłuż jeziora dystans ok. 33 km.
Prom kursuje pomiędzy miejscowościami Koman i Fierzë, rejs po jeziorze to najszybszy sposób przejazdu z Doliny Valbone w kierunku Szkodry.

Jezioro Koman Albania
Jezioro Koman mapaRejs jeziorem Koman jest wyjątkowo malowniczy, płyniemy wąskim przesmykiem rzeki pomiędzy na przemian zalesionymi i skalnymi ścianami wysokich zboczy. Miejscami przypomina to spływ Dunajcem – nagle przed nami pojawia się potężna skała i nie wiadomo, w którą stronę skręcimy. A wszystko to przy dźwiękach albańskiej muzyki pop – wszystko bardzo egzotycznie 🙂
Jezioro Koman Albania
Jezioro Koman Albania
Jezioro Koman Albania

Oprócz promów, po jeziorze organizowane są też rejsy łodziami turystycznymi, pływają też kajaki i łódki, które przewożą ludzi i towary do odległych osad – do niektórych z nich dotrzeć można tylko drogą wodną.

Podróż kończymy przy samej zaporze. Z przystani przejeżdżamy tunelem wykutym w skale na drugą stronę zapory, gdzie przed nami rozciąga się równie piękny widok na strugę rzeki wijącą się dnem doliny.
Jezioro Koman Albania

Jezioro Koman AlbaniaInformacje praktyczne

Prom kursuje pomiędzy miejscowościami Koman i Fierzë
Czas przeprawy to ok. 2:30 godziny
Cena tej atrakcji nie jest mała (8 Euro – osoba i 25 Euro – samochód / cennik 2020), ale naprawdę warto.
Aby zdążyć na prom dobrze jest ustawić się w kolejce na przystani już ok. godziny 8 rano.
Przeprawę obsługują dwie firmy – polecamy „alpin” http://alpin.al, z której usług korzystaliśmy.

I jeszcze kilka zdjęć z trasy rejsu po jeziorze Koman

Zobacz inne opisane wycieczki w Albanii

Góry Przeklęte w Albanii
Blue Eye – cud natury w Górach Przeklętych