Atrakcyjna i bardzo urozmaicona terenowo wycieczka do jednych z piękniejszych dolin po słowackiej stronie – Doliny Prosieckiej i Doliny Kwaczańskiej. Na odwiedzających czekają tu skalne kaniony, wodospady, mostki, drabinki, a w zabytkowych młynach na Obłazach, będące atrakcją nie tylko dla najmłodszych – stadko kóz. Doliny znajdują się niedaleko polskiej granicy, wycieczka może być doskonałą propozycją np. na urozmaicenie dłuższego pobytu w Tatrach, ale też na górską przygodę dedykowaną szczególnie rodzinom z dziećmi.

Informacje praktyczne o trasie (długość, czas przejścia, trudności) podane są na końcu opisu.

Autorzy – Natalia Kowalska i Sebastian Kwiatkowski

Dolina Prosiecka (słow. Prosiecka dolina) – to krótka, licząca ok. 4 km, głęboka dolina przecinająca w poprzek Góry Choczańskie. „Wycięta” w wapieniach jest typowym przykładem doliny krasowej – z wywierzyskami i podziemnymi ciekami wodnymi, skalnymi ścianami o oryginalnych kształtach i ciekawych nazwachy, m.in: „Janosik”, „Niedźwiedź”, „Wielbłąd” czy „Sowa”. Doliną biegnie niebieski szlak turystyczny z Prosieka przez Wielkie Borowe (Veľké Borové) do Obłazów. W 1967 r. utworzono tu „Rezerwat przyrody Prosiecka dolina (słow. Národná prírodná rezervácia Prosiecka dolina).


Mapa atrakcji Doliny Prosieckiej i Kwaczańskiej, zdj. Natalia KowalskaMapa atrakcji w Dolinie Prosieckiej i Kwaczańskiej
Dolina Prosiecka, zdj. Natalia KowalskaDolina Prosiecka Mostki i kładki w Dolinie Prosieckiej, zdj. S. Kwiatkowski
Dolina Prosiecka, zdj. Natalia Kowalska

Wejście do doliny tworzy skalna „brama” o nazwie „Wrota”. Oprócz płynącej w kanionie rzeczki Proseczanka (Prosiečanka), znajdują się też inne atrakcje – mostki, stalowe stopnie i drabinki, po większych opadach – wodospady. Przed najciekawszym odcinkiem Prosieckiej jest odejście na Vidová, ścieżka odbija w lewo (10 min.) do wodospadu Czerwone Piaski. Jest tam wiata, przy której można odpocząć.

 
Dolina Prosiecka, zdj. Natalia Kowalska

 

Dolina Prosiecka, zdj. S. KwiatkowskiWodospady w Dolinie Prosieckiej

Dolina Prosiecka, zdj. S. Kwiatkowski

Dolina Prosiecka, zdj. S. Kwiatkowski

Dolina Prosiecka, zdj. S. Kwiatkowski

Dolina Prosiecka, zdj. S. KwiatkowskiDolina Prosiecka, zdj. S. Kwiatkowski
Po ok. 1:15 h docieramy do dużej ukwieconej polany – jest to płaskowyż Sworad. Znajdujące się tu rozległe łąki powstały w XVIII-XIX w., jako efekt działalności pasterskiej okolicznych mieszkańców. Były intensywnie wypasane do lat 70.-80. XX w., obecnie powoli zarastają lasem.

Dolina Prosiecka, płaskowyż Sworad, zdj. S. KwiatkowskiDolina Prosiecka, płaskowyż Sworad Panorama z płaskowyżu Svorad, zdj. Natalia KowalskaPanorama z płaskowyżu Svorad

Kolejnym celem jest wioska Wielkie Borowe (Veľké Borové), stąd wędrujemy już szlakiem do Obłazów Kwaczańskich. Na tym odcinku znajduje się piękny wodospad Roztocki, który wygląda naprawdę imponująco po większych opadach deszczu. Obok stoi drabina, a raczej jej resztki – połamane i brakujące szczebelki – lepiej na nią nie wchodzić.

Tablica informacyjna we wsi Wielkie Borowe, zdj. Natalia KowalskaTablica informacyjna we wsi Wielkie BoroweKonie na trasie Wielkie Borowe - Roztoka, zdj. Natalia KowalskaKonie na trasie Wielkie Borowe – Dolina Roztoki Wejście do Doliny Roztoki, zdj. Natalia KowalskaWejście do Doliny Roztoki (słow. dolina Ráztoka, Ráztoka), znajdującej się w górnej części Doliny KwaczańskiejWodospad Roztocki, zdj. S. KwiatkowskiRoztocki Wodospad (słow. Ráztocký vodopad), ma 8 m wysokości, znajduje się przy niebieskim szlaku Wielkiego Borowego do Kwaczan

Roztocki Wodospad (słow. Ráztocký vodopad)

Dolina Kwaczańska (słow. Kvačianska dolina) ma podobny charakter do Doliny Prosieckiej, jest wąska i głęboka, jest to typowy wąwóz krasowy. Stanowi ona granicę między Górami Choczańskimi (na zachodzie) i Tatrami Zachodnimi (na wschodzie), spływa nią potok Kwaczanka. W 1967 r. utworzono tu rezerwat przyrody Kvačianska dolina.
Chyba najbardziej znaną jej atrakcją są “Obłazy” i znajdujące się nad potokiem Kvačianka zabytkowe młyny. Młyny są konserwowane, koło wodne nadal pracuje, ale już tylko jako atrakcja turystyczna. W Obłazach warto zaplanować dłuższy postój, jest to świetne miejsce do odpoczynku.

Obłazy Kwaczańskie, zdj. S. Kwiatkowski W Obłazach warto zaplanować dłuższy postój, jest to świetne miejsce do odpoczynku
Obłazy, zdj. Natalia Kowalska

Obłazy Kwaczańskie, zdj. S. KwiatkowskiW Obłazach można spotkać kozy, które są atrakcją nie tylko dla najmłodszych turystów

Kolejną wartą uwagi atrakcją doliny jest skalna turnia Rohacz (Roháč, 817 m), otwiera się stąd jeden z piękniejszych widoków na Dolinę Kwaczańską. Obok Rogacza stoi zabytkowy kamienny krzyż przydrożny z 1860 r.

Czerwonym szlakiem kontynuujemy wycieczkę do Kwaczan, stąd żółty szlak doprowadza nas do punktu wyjścia – do Prosieka, zamykamy w ten sposób całą trasę w pętlę.

Kwaczany, zdj. Natalia Kowalska

Na trasie z Kwaczan do Prosieka (żółty szlak), zdj. S. KwiatkowskiNa trasie z Kwaczan do Prosieka (żółty szlak)
zdj. Natalia KowalskaPanorama z żółtego szlaku – trasa z Kwaczan do Prosieka

Dolina Prosiecka i Kwaczańska – informacje praktyczne

Długość całej trasy – ok. 21 km
Podany czas przejścia wynosi 6 godz., ale z uwagi na liczne atrakcje jest on zdecydowanie dłuższy.
Trasa i etapy wycieczki: Prosiek – ujście Prosieckej doliny – Vráta – Vidová – Svorad – Prosečné – przełęcz Ostruhy – dolina Borovianka – Oblazy – Kvačany
Parkingi znajdują się w Prosieku i Kwaczanach (parking w Prosieku 2 euro), w „prezencie” otrzymuje się mapkę trasy. Przy obydwóch parkingach są punkty gastronomiczne.
Młyny na Obłazach – opłata „co łaska”, warto coś wrzucić.

Trasa jest dwukierunkowa, ale z uwagi na konieczność pokonywania drabinek i łańcuchów korzystniej jest zaczynać wycieczkę od strony Prosieka.
Trasa jest dobrze oznakowana, oprócz szlaków turystycznych, poprowadzono też ścieżkę dydaktyczną, stojące tu tablice zawierają informacje i ciekawostki o geologii, florze i faunie doliny
Trudności – niewielkie, łańcuchy i drabinki mogą pokonać też dzieci. Ślisko po opadach deszczu.
Szlaki:
niebieski Prosiek – Obłazy
czerwony Obłazy – Kwaczany
żółty Kwaczany – Prosiek

Dojazd z Polski – jedziemy drogą E77: z Chyżnego i Trstenę, potem skręcamy w drogę nr 584 na Liptowski Mikułasz (słow. Liptovský Mikuláš).

Ubezpieczenia w góry Słowacji – UBEZPIECZENIA

I jeszcze kilka zdjęć z trasy wycieczki

Ostrożeń głowacz (Cirsium eriophorum), występuje licznie w kotlinie Svorad, zdj. Natalia KowalskaOstrożeń głowacz
zdj. Natalia Kowalska
zdj. Natalia Kowalska
zdj. Natalia Kowalska
zdj. Natalia Kowalska

Polecamy jeszcze jedną wycieczkę w Górach Choczańskich: Wielki Chocz na Słowacji