W Dolinie Białego, w latach 1950-52 prowadzono poszukiwania rudy uranu. Podczas prac dolina została zamknięta dla turystów, wybudowano w niej kolejkę szynową i doprowadzono telefon. Wykuto sztolnie – do dzisiaj zachowały się 2, jedna o dł. 270 m i druga 400 m. Otwór dolnej sztolni znajduje się przy żółtym szlaku i jest zagrodzony drewnianą kratą.

Jaskinia Dziura – znajduje się na końcu udostępnionej turystycznie części Doliny ku Dziurze. Jest najłatwiej osiągalną z Zakopanego jaskinią. Przez Górali nazywana jest Zbójecką Jamą, gdyż wg legendy stanowiła kryjówkę słynnego zbója Wojtka Matei. Jaskinia ma 43 m deniwelacji i 180 m długości ciągów.

Czerwona Przełęcz (1301 m) – przełęcz pomiędzy Sarnią Skałą (1377 m) i Suchym Wierchem (1539 m). Jej nazwa pochodzi od koloru występujących tutaj czerwonych łupków. Dawniej przez miejscowych zwana była Wolarzyskiem.

Sarnia Skała (1377 m) – dawniej nazywana była Małą Świnicą, Świniczką lub Świnią Skałą. Obecna nazwa ma pochodzić od skałki podobnej do sarny lub rogów rogacza. Sarnia Skała jest bardzo popularnym celem turystycznym. Z jej szczytu rozciąga się piękny widok na masy Giewontu oraz na Zakopane.

Siklawica – wodospad w górnej części Doliny Strążyskiej, pod północną ścianą Giewontu. Wodospad spada z dwóch prawie pionowych ścian o łącznej wysokości 23 m. Dawniej nazywany był Sicząca, Siczawa, Siklawa. Był popularnym celem odwiedzin od początku turystyki. Podobno chętnie siadywał pod nim ks. Karol Wojtyła.

Dolina Strążyska (poprawnie Dolina Strążysk) – dolina w Tatrach Zachodnich, znajduje się pomiędzy Doliną ku Dziurze i Doliną za Bramką. Dnem doliny płynie Strążyski Potok, po obu stronach stromych zboczy znajdują się skaliste turnie, m.in. „Kominy Strążyskie”, „Skała Jelinka:, „Kapelusze”, „Czarna Turnia”. W dolinie znajdują się polany: „Młyniska”, na której stoi leśniczówka TPN i „Polana Strążyska” – stoją tutaj 2 szałasy, bufet i duży głaz noszący nazwę „Sfinks”.
Dolina Strążyska jest bardzo popularna wśród turystów. Prowadzi tędy m.in. szlak turystyczny na Giewont. Nazwa doliny pochodzi od słowa strąga – w gwarze podhalańskiej oznacza rodzaj zagrody przeznaczonej do dojenia owiec.