Droga Pienińska to najpiękniejszy i chyba najpopularniejszy spacerowy trakt w Pieninach, idealne miejsce na wycieczkę pieszą i rowerową. Trasa biegnie ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru, wzdłuż Przełomu Dunajca, liczy 9 km, z czego większość przebiega po słowackiej stronie granicy. Dużą atrakcją jest bliskość samego Dunajca i widok spływających tratw flisackich. Jesienią i wczesną wiosną, kiedy pozbawione liści drzewa nie przesłaniają widoków – zobaczymy pienińskie skały i turnie, w tym m.in. imponującą Sokolicę. Ciekawym uzupełnieniem wycieczki może być zwiedzenie słynnego, znajdującego się po stronie słowackiej „Czerwonego Klasztoru”.

Kraj: PolskaDroga Pienińska jest wspaniałym miejscem na wycieczki rowerowe, także dla najmłodszych
Rejon: Pieniny

Punkt wyjścia: Szczawnica lub Czerwony Klasztor
Czas: 1/2 dzień

Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak

Suma wzniesień: ok. 60 m

Długość trasy: ok. 9 km w jedną stronę
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 2:30 h w jedna stronę (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).

Mapa online:  Pieniny      UBEZPIECZENIA

W zależności od możliwości wycieczkę możemy rozpocząć w Szczawnicy lub w Czerwonym Klasztorze po stronie słowackiej.

W Szczawnicy trasa (czerwony szlak) ma swój początek przy Przystani Wodnej, przy dobrze widocznej, wystającej z wód Dunajca  skale Kotuńka” – tej, na której stoi rzeźba górala witającego gości przybywających do Szczawnicy. Obok znajduje się parking, wypożyczalnia rowerów i sklepy z pamiątkami. Idąc, mijamy po lewej stronie odchodzącą ścieżkę (niebieski szlak) do Schroniska PTTK „Orlica” i na Szafranówkę. Tuż przy trakcie, przy Białej Skale, stoi Pawilon Pienińskiego Parku Narodowego (możliwość bezpłatnego zwiedzenia wystawy geologiczno-przyrodniczej). W sąsiedztwie budynku warto zwrócić uwagę na “Grotę Zyblikiewicza”  – dużą skalną wnękę znajdująca się w zboczu Kaczego (wnęka nazywana była dawniej Piecem Majki lub Grotą Cygańską).

Szczawnica - skała „Kotuńka”, stoi na niej rzeźba górala witającego gości przybywających do Szczawnicy

Grota Zyblikiewicza – duża skalna wnęka w zboczu o Kaczego. Dawniej nazywana Piecem Majki lub Grotą Cygańską

Grota Zyblikiewicza – duża skalna wnęka w zboczu Kaczego, dawniej nazywana Piecem Majki lub Grotą Cygańską

Grota Zyblikiewicza – duża skalna wnęka w zboczu Kaczego, dawniej nazywana Piecem Majki lub Grotą CygańskąSchronisko Orlica widziane z Drogi PienińskiejSchronisko PTTK “Orlica” widziane z Drogi Pienińskiej

Pawilon PIENAP (wystawa geologiczno-przyrodnicza) znajduje się w miejscu, gdzie było polsko-słowackie przejście graniczneTutaj znajdowało się polsko-słowackie przejście graniczne

W miejscu, gdzie Leśnicki Potok wpada do Dunajca odchodzi droga do Leśnicy (ścieżka rowerowa i piesza). Dobrze widoczna jest tutaj wysoka skała o nazwie „Wylizana”.
Jeżeli tylko czas nam pozwoli warto podejść do Leśnicy, dotrzemy tam w ok. 20 – 30 min. We wsi znajdują się restauracja, centrum turystyczne, pensjonaty, schronisko „Chata Pieniny”. Ciekawostka – jest to jedyna miejscowość całkowicie położona w środku Pienin. Do Leśnicy można dojechać samochodem drogą przez Czerwony Klasztor i przełęcz pod Tokarnią.

Dunajec k. Leśnicy, po prawej skała "Wylizana"Dunajec k. Leśnicy, po prawej skała “Wylizana”
Droga Pienińska - ujście Leśnickiego Potoku, po prawej widoczna skała "Wylizana"

Droga kluczy pomiędzy skalami cały czas brzegiem Dunajca, co chwilę odkrywają się nowe widoki na rzekę i imponującą Sokolicę, a pod nią turnie „Głowa Cukru” i „Wilcza Skała”.
Obowiązkowym miejscem odwiedzin przez turystów jest skała zwana „Janosikowy Skok” lub „Zbójnicki Skok”, która znajduje się w miejscu największego zwężenia rzeki. Ze skały doskonale widać przepływające tratwy flisackie. Wg legendy Janosik uciekając przed żandarmami węgierskimi przeskoczył tutaj Dunajec, a na skale został odciśnięty ślad kierpców. Podobno zwężenie to służyło kiedyś zbójnikom do przeprowadzania prób sprawności w skoku, Janosik miał tu egzaminować kandydatów do swojej drużyny.

Przejście całej trasy “Drogi Pienińskiej” zajmie nam ok. 2:30 godz. Po dojściu do „Czerwonego Klasztoru” można odpocząć nad Dunajcem, znajduje się tutaj też kilka punktów gastronomicznych, m.in. restauracja w klasztorze. Warto oczywiście zaplanować dodatkowy czas na zwiedzanie całego kompleksu.

Skała zwana „Janosikowy Skok” lub „Zbójnicki Skok”znajduje się w miejscu największego zwężenia DunajcaSkała zwana „Janosikowy Skok” lub „Zbójnicki Skok” znajduje się w miejscu największego zwężenia Dunajca

 
Droga Pienińska jest wspaniałym miejscem nie tylko na wycieczki piesze, ale też rowerowe. Latem, przy pięknej pogodzie panuje tu spory ruch, ale jesienią na trasie znajdują się nieliczni turyści.

Droga Pienińska jest wspaniałym miejscem na rodzinne wycieczki roweroweJesienią, kiedy turystów jest zdecydowanie mniej w Pieninach Droga Pienińska jest wspaniałym miejscem na wycieczki rowerowe.

Droga Pienińska jest wspaniałym miejscem na wycieczki rowerowe, także dla najmłodszychJesienna przejażdżka rowerowa “Drogą Pienińską” – bez tłoku, kolorowo i bezpiecznie
Jesienią Droga Pienińska jest idealnym miejscem na wycieczki rowerowe
Dużą atrakcją dla turystów jest bliskość samego Dunajca. W sezonie od kwietnia do końca października można zobaczyć spływające rzeką tratwy flisackie. Więcej informacji: Pieniny – Spływ Dunajcem.

Jesienny "Spływ Duanajcem"

Spływ DunajcemJesienny spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem

Jesienne widoki z trasy Drogi Pienińskiej

Jesienny "Przełom Dunajca"Tak wygląda październik w Pieninach
Z Drogi Pienińskije wspaniale widać SokolicęZ Drogi Pienińskiej wspaniale widać Sokolicę

Przełom Dunajca i pienińskie turnie

I jeszcze kilka informacji o “Czerwonym Klasztorze”

Klasztor Kartuzów popularnie zwany “Czerwony Klasztor” (słow. Červený kláštor) jest Narodowym Zabytkiem Kultury. Jego nazwa pochodzi od koloru nieotynkowanych początkowo ścian, które wykonane były z czerwonej cegły. Budowę klasztoru rozpoczęto w 1330 r., fundatorem był Kokosz Berzeviczy. Mieszkali tu najpierw mnisi z zakonu kartuzów, później kamedułowie. Po kasacie józefińskiej w 1782 r. przeznaczono go na cele świeckie. Obecnie w zabudowaniach poklasztornych mieści się ekspozycja etnograficzna i restauracja, część udostępniona jest do zwiedzania. Warto zobaczyć ruiny eremów pustelników z przyległymi ogródkami, zegary słoneczne, studnie (jedna na drugim dziedzińcu pod lipami, druga na czwartym dziedzińcu pomiędzy domkiem przeora i kościołem). Najcenniejszym obiektem klasztoru jest kościół p.w. św. Antoniego Pustelnika.
Wspomnieć należy postać najsłynniejszego mnicha, związanego z klasztorem, a mianowicie brata Cypriana, który pełnił funkcję aptekarza, lekarza i botanika. Pielęgnował i leczył nie tylko współbraci lecz także okolicznych mieszkańców. Prowadzona przez niego apteka należała do najstarszych w Europie Środkowej. Jest on także autorem najstarszego zachowanego zielnika z roślinami tatrzańskimi i pienińskimi (zawiera ok. 300 okazów, aktualnie przechowywany jest w Muzeum Narodowym w Bratysławie). Podobno brat Cyprian był także zdolnym konstruktorem, zbudował skrzydła, na których zleciał ze szczytu Trzech Koron na dziedziniec klasztoru, wg innej wersji doleciał aż nad Morskie Oko.

Czerwony Klasztor

Czerwony Klasztor