Gorczańska Chata i polana Przysłop Górny

Propozycja odwiedzenia Gorczańskiej Chaty (dawniej Hawiarska Koliba), kultowego schroniska położonego w środku Gorców nad Ochotnicą Górną. Chata jest idealnym punktem wypadowym na Turbacz, Gorc, do Doliny Kamienicy i do wielu innych pięknych miejsc. Proponujemy wyjście na polanę Przysłop Górny, skąd będziemy podziwiać pełną panoramę Tatr i nie tylko, a wieczorem w schronisku herbatka i gitara – tak powinno być w górach!

Uwaga! 29 października 2022 r. budynek Gorczańskiej Chaty doszczętnie spłonął. Wszystkie zamieszczone informacje o schronisku są więc archiwalne!
Planowana jest odbudowa schroniska, zachęcamy do śledzenia dalszych losów Gorczańskiej Chaty, więcej informacji: http://gorczans.webd.pl/

Kraj: Polska Panorama Tatr z polany Przysłop Górny
Rejon: Gorce
Punkt wyjścia
(powrotu): Ochotnica Górna, osiedle Jamne
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności
Suma wzniesień: ok. 580 m

Długość trasy (Jamne – Przysłop – Jamne): ok. 12,8 km
Czas wyprawy (sam przemarsz):
z Jamnego do Gorczańskiej Chaty ok. 20 min
Z Gorczańskiej Chaty na polanę Przysłop Górny i z powrotem ok. 3 h.
Mapa Gorców online:   Gorce

Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia).

Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: trasa, dojazd, ciekawostki i inne dostępny jest na panelu bocznym (po prawej stronie).

Mapa Gorców w rejonie Gorczańskiej Chaty

Gorczańska Chata i okolice, mapa

Za żółtymi znakami szlaku i drogowskazami Gorczańskiej Chaty ruszamy stromo po górę. Droga jest szeroka i służy również pojazdom terenowym.

Po ok. 20 minutach marszu stajemy przy rozwidleniu: żółty szlak skręca w lewo na Przysłop Dolny (dalej na Gorc lub Turbacz), czarne znaki prowadzą do, widocznej za drzewami, Gorczańskiej Chaty.

Jest to schronisko, które dawniej funkcjonowało pod nazwą Hawiarska Koliba, a obecnie jest prowadzone przez nowych gospodarzy [więcej o Gorczańskiej Chacie]. Nie jest to typowy obiekt obsługi ruchu turystycznego, jak np. na Turbaczu. Nie ma tu restauracji, kawiarni, czy pokoi z łazienkami. Jest natomiast wspaniała atmosfera górskiego schroniska.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące Gorczańskiej Chaty znajdziemy na stronie gorczańska.pl.

Gorczańska Chata jest świetnym punktem wypadowym w różne rejony Gorców: Turbacz, Kiczora, Gorc, Dolina Kamienicy, Magórki, i inne.

Poniżej prezentujemy opis trasy na polanę Przysłop Górny.

Z Chaty wracamy na główną drogę (żółty szlak) i ścieżką wspinamy się ostro w górę. W niektórych miejscach przejście jest nieco utrudnione przez powalone drzewa, które trzeba obchodzić łukiem, lub miejscami forsować na wprost.

Po pokonaniu tego toru przeszkód (ok. 15 min od Chaty),Polana pod Skalistym Gronikiem stajemy na grani, skąd szlak podąża w prawo, łagodnie do góry.

Warto w tym miejscu zrobić mały wypad ścieżką w lewo, w dół w kierunku Ochotnicy. Po zaledwie 200 m wychodzimy z lasu na polanę łagodnie opadającą południowo wschodnimi stokami Skalistego Gronika (874 m).

Przed nami piękna panorama grani Lubania z jego podwójnym szczytem (1211 m i 1225 m), a za nim szczyty Beskidu Sądeckiego z Przehybą (1173 m) i Radziejową (1266 m).

Panorama Lubania z polany pod Skalistym Gronikiem

Wracamy na szlak i idąc granią przez polanę Zoniowskie mijamy po lewej bacówki oraz małą Kapliczkę Jasińskich, która architekturą nawiązuje do słynnej Bulandowej Kapliczki z Jaworzyny Kamienieckiej [więcej w Ciekawostkach].

Teraz krótkie ostrzejsze podejście pod szczyt PrzehyBacówki pod szczytem Przehyby (Kosarzyska) (1019 m)by (1019 m) i kolejna polana z bacówkami.

Mijamy szczyt i wchodzimy na polanę Kosarzysko, która długim siodłem opada w kierunku północnym odsłaniając panoramę grani łączącej Turbacz z Gorcem. Po lewej Przysłop, a po prawej Gorc (1228 m).

Polana Kosarzysko i Gorc

Przechodzimy wzdłuż polanę i przez las docieramy do polany Przysłop Dolny, która przechodzi na drugą stronę grani w polanę Bieniowe. Tu przebiega zielony szlak, którym możemy pójść w prawo na Gorc lub w lewo w kierunku Turbacza. Jest też możliwość przejścia nieznakowaną ścieżką na wprost, w dół przez Bieniowe do Doliny Kamienicy i dalej do Rzek.

Stały tu kiedyś dwie duże bacówki. Niestety, polana stopniowo zarasta lasem oferując coraz skromniejsze widoki. Teraz kierujemy się w lewo i idąc granią, zielonym szlakiem przez las omijamy zacienionym, północnym trawersem szczyt Przysłopu (1187m). Schodzimy na niewielką przełęcz i po chwili stajemy na polanie Przysłop Górny (z Gorczańskiej Chaty ok. 2 h).

Przy tablicy GPN wchodzimy w lewo na otwartą przestrzeń hali, z której roztacza się jeden z piękniejszych widoków gorczańskich. Na wschód widoczny, wyraźny stąd szczyt Przysłopu, po prawej grań i szczyt Lubania, a w głębi Beskid Sądecki.

Przysłop pan.

Na południe pełna panorama Tatr, a pod nią grań Borsuczyn i Magurek z polaną Szlagowa, dalej w prawo Przełęcz Pańska Przehybka, za którą widać polanę Fiedorówka.

Panorama Tatr z polany Przysłop Górny

W miejscu gdzie stoimy znajdowała się kiedyś bacówka (widoczne kamienie podstawy), która była świetnym miejscem na nocleg, niestety została przez właściciela rozebrana (ok. 1995 r.). Poniżej znajduje się niewielkie źródełko, które jak cała polana stopniowo zarasta borówczynami i lasem.

Z Przysłopu możemy w niecałe półtorej godziny wrócić do Gorczańskiej Chaty na wieczór przy gitarze i tani nocleg lub pójść dalej w otaczające nas Gorce.