GORCZAŃSKA CHATA „GoCha” (dawniej HAWIARSKA KOLIBA oraz, przez krótki czas, Gorczańsko-Ochotnicka Chatka Akademicka „GOCHA”) – kultowe schronisko, znajduje się w przysiółku Jamne w Ochotnicy Górnej, przy żółtym szlaku prowadzącym na polanę Przysłop.
Jego pierwsza nazwa „Hawiarska Koliba” pochodzi od znanej turystycznej piosenki o takim właśnie tytule. Piosenka autorstwa Wiesława Witka okazała się nie tylko przebojem studenckich rajdów, ale i hymnem Studenckiego Klubu Organizatorów i Sympatyków Turystyki przy AGH w Krakowie. A ponieważ Klub ten miał swoją siedzibę w schronisku, przyjęło ono nazwę od tej piosenki.
Historia: Gorczańska Chata istnieje od 1988 r. Wtedy to Oddział Akademicki PTTK w Krakowie wraz z Akademią Górniczo Hutniczą zakupił od rodziny Polaków duży drewniany dom (wybudowany w 1960 r.). Wcześniej na tym miejscu stały przedwojenne zabudowania, ale ponieważ teren jest osuwiskowy, część z nich uległa zniszczeniu, zostały budynki gospodarcze. Niestety, następny budynek stanął na miejscu zniszczonego, dlatego Gorczańska Chata również traci „stabilizację”.
Dzieje Chaty: obiekt początkowo prowadzony był przez Klub Organizatorów Turystyki “Hawiarska Koliba” (istnieje przy Oddziale Akademickim PTTK). Budynek przechodził w między czasie w ręce wielu dzierżawców, którzy rożnie podchodzili do tego zadania. Niektórym zabrakło inicjatywy i konsekwencji w pracy, inni natomiast prowadzili go nie do końca zgodnie z pierwotną ideą Klubu Organizatorów Turystyki – co niestety, psuło jego wizerunek. Dlatego też Klub poprosił o usunięcie nazwy „Hawiarska Koliba” i w 2008 roku Oddział PTTK ogłosił konkurs na nową nazwę. Z licznych propozycji, m.in. Gorczańsko Ochotnicka Chatka Akademicka”, “Hawajski Koliber” zwyciężyła Gorczańska Chata „GOCHA”.
W lutym 2009 r. obiektem zaczął zarządzać sam Oddział Akademicki PTTK Kraków we współpracy ze Studenckim Kołem Przewodników Górskich z Krakowa. Powołano też Radę Chatki, która była odpowiedzialna za opiekę i zarządzanie miejscem. To właśnie dzięki staraniom Rady, a także w dużej mierze pracy i zaangażowaniu społecznemu jej członków i sympatyków budynek został gruntownie wyremontowany. Przede wszystkim wymieniono fundamenty, żeby zapobiec „odjeżdżaniu” GOCHY. Ale też położono nowy dach, postawiono nowy piec, wymieniono instalację elektryczną i część stolarki okiennej oraz zbudowano ekologiczną oczyszczalnię ścieków.
W 2014 roku Chata została ponownie wydzierżawiona. Aktualnie prowadzona jest ona przez stowarzyszenie.
Zasady działania Chatki: Chatka dysponuje 40 miejscami noclegowymi (konieczny własny śpiwór), jest łazienka (na razie brak ciepłej wody). Niestety, Chatka nie świadczy usług gastronomicznych. Można natomiast skorzystać z kuchni, która jest w pełni wyposażona, do dyspozycji są naczynia, sztućce, garnki. Jest też piec kaflowy, na którym można przygotować ciepły posiłek. Na wyposażeniu jest „chatkowa” gitara.
Schronisko czynne jest we wszystkie weekendy, a w sezonie letnim codziennie.
Przed planowanym pobytem w Chacie należy sprawdzić aktualne informacje,
najlepiej na stronie: facebook Gorczańska Chata
Komplet informacji dostępny jest na stronie: Gorczańska Chata
Dojazd: Gorczańska Chata znajduje się w przysiółku Jamne w Ochotnicy Górnej, przy żółtym szlaku prowadzącym na polanę Przysłop. Czas przejścia z centrum Ochotnicy Górnej, gdzie zaczyna się szlak, wynosi ok. 1 godz. Na polanie Przysłop Dolny żółty szlak łączy się z zielonym, który biegnie granią łączącą Turbacz i Gorc.
Można też dojść żółtym szlakiem od szczytu Gorca oraz od schroniska na Turbaczu (dłuższa trasa prowadząca od strony doliny Kamienicy).
Kapliczka Jasińskich na polanie Zoniowskie. Postawiona w 1999 roku, jako wotum za otrzymane łaski i hołd dla piękna polskich gór. Fundatorami są Dorota i Radosław Jasińscy, a wykonawcami Jan Wójciak i Marian Krzyśko z Jaszcz. Architekturą nawiązuje do Bulandowej Kapliczki na Jaworzynie Kamienieckiej. Krata i krzyż są wykute ręcznie przez Romana Czernieca z Wojciechowa, a lipowa figura Chrystusa Frasobliwego została wyrzeźbiona przez Tomasza Dudzika z Lublina.
Chętnie odwiedzana przez mieszkańców okolicy oraz turystów (stoi przy żółtym szlaku z Ochotnicy Jamnego na polanę Przysłop.
Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Kapliczka_Jasińskich