Piękna wycieczka do Grande Cascade de Gavarnie (422 m) – najwyższego wodospadu we Francji i jednego z najwyższych w Europie. Wodospad znajduje się w  Cirque de Gavarnie – jest to jeden z najbardziej znanych kotłów polodowcowych w Pirenejach, ma 6 km średnicy, a otaczające go szczyty sięgają 3000 m.
Autor: Agnieszka, Marek i Zosia

Kraj: FrancjaCirque de Gavarnie - Pireneje
Rejon:
Pireneje
Punkt wyjścia
: Gavarnie (parking w miasteczku),
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności:
trasa nie ma trudności technicznych
Suma wzniesień: ok.
ok. m)
Długość trasy:
ok. 12 km (tam i z powrotem)
Czas wyprawy: (sam przemarsz): 3 h

Zobacz dodatkowe informacje:

SŁOWNIK      EKWIPUNEK       POGODA       UBEZPIECZENIA


Więcej informacji praktycznych w panelu bocznym (PC) lub na końcu artykułu (mobilne).

Dojazd: drogą nr D918 przez przełęcz Tourmalet, następnie w Luz Saint Sauveur skręcamy w drogę D921 przez Gèdre do Gavarnie (56 km od Sainte-Marie-de-Campan).
Samochód zostawiamy na parkingu w miasteczku, skąd ruszamy drogą wzdłuż potoku Gave de Gavarnie.

Wodospad jest łatwo dostępny z miejscowości Gavarnie. Samochód zostawiamy na parkingu w miasteczku, skąd ruszamy drogą wzdłuż potoku Gave de Gavarnie.

Cirque de Gavarnie - Pireneje

Cirque de Gavarnie - Pireneje

Cirque de Gavarnie - PirenejePo godzinie spaceru, docieramy do hotelu i restauracji Hôtel du Cirque et de la Cascade, mijamy go z prawej strony i zmierzamy w kierunku Grande Cascade de Gavarnie(422 m) – jednego z najwyższych wodospadów w Europie, który daje początek rzece Gave de Pau.

Cirque de Gavarnie - PirenejeGrande Cascade de Gavarnie (422 m) – wodospad na rzece Gave de Pau, jest najwyższym wodospadem we Francji i jednym z najwyższych w Europie

Cirque de Gavarnie - PirenejeWycieczka nadaje się naprawdę dla każdego, nie ma tutaj żadnych trudności, można ją zrobić o każdej porze roku.
Jeśli mamy ochotę na bardziej wysokogórską wędrówkę, można stąd ruszyć na przykład na słynną przełęcz ze skalną wyrwą Brèche de Roland (2804 m). Z przełęczą związana jest legenda o Rolandzie i opisującej ją słynnej “Pieśni o Rolandzie”.

My poprzestaliśmy na tym etapie i zeszliśmy tą samą drogą.

Cirque de Gavarnie - Pireneje

Cirque de Gavarnie - Pireneje

Cirque de Gavarnie - Pireneje