Grześ (słow. Lúčna, 1653 m) – łatwo dostępny i bardzo widokowy, wart polecenia ze względu na rozciągające się wspaniałe widoki. Zobaczymy stąd całe Tatry Zachodnie, a nawet szczyty Tatr Wysokich. Panorama jest wyjątkowo efektowna jesienią, kiedy zbocza przebarwiają się na rudo.
Na trasie nie ma trudności technicznych, szczyt może być np. świetnym uzupełnieniem wycieczki do Doliny Chochołowskiej – ze schroniska na Polanie Chochołowskiej wyjdziemy na górę w 1:30 h (żółty szlak). Grzesia polecamy szczególnie tym, którzy chcieliby się sprawdzić na dłuższej, ale łatwej trasie, chcieliby już wyjść trochę wyżej niż dolinki tatrzańskie, ale nie znają jeszcze swoich możliwości. Całość trasy od wyjścia z Siwej Polany to już propozycja na całodniową eskapadę.
Osoby z lepszą kondycją mogą przedłużyć wyjście o ok. 2: 30 h, i zdobyć szczyt Rakonia (słow. Rákoň, 1879 m), a nawet Wołowca i zataczając pętlę zejść przez Wyżnią Chochołowską Dolinę z powrotem do Schroniska. Z Rakonia można podziwiać wspaniałą panoramę grani Rohaczy i całe otoczenie Doliny Rohackiej.

Kraj: Polska
Rejon: Tatry Zachodnie

Punkt wyjścia (powrotu): Dolina Chochołowska (parking na Siwej Polanie)
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień

Wersja krótka – wejście na Grzesia i powrót tą samą drogą

Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień:
(od Schroniska na Polanie Chochołowskiej) ok. 510 m (od Siwej Polany) ok. 760 m
Długość trasy w obie strony: (od Schroniska na Polanie Chochołowskiej) ok. 6 km (od Siwej Polany) ok. 21 km
Czas wyprawy (sam przemarsz w obie strony): (od Schroniska na Polanie Chochołowskiej) ok. 2:45 h, (od Siwej Polany): ok. 6:15 h

Wersja dłuższa – pętla przez Grzesia i Rakoń, zejście Wyżnią Chochołowską Doliną

Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień:
(od Schroniska na Polanie Chochołowskiej) ok. 790 m (od Siwej Polany) ok. 1040 m
Długość trasy w obie strony: (od Schroniska na Polanie Chochołowskiej) ok. 11,1 km (od Siwej Polany) ok. 26,1 km
Czas wyprawy (sam przemarsz w obie strony): (od Schroniska na Polanie Chochołowskiej) ok. 4:40 h, (od Siwej Polany): ok. 8:10 h

Wejście na Wołowiec z rozwidlenia szlaków zielonego i niebieskiego – dodatkowo:
(tam i z powrotem): ok. 200 m przewyższenia, ok. 1 km odległości, ok. 1:00 h

Dokładny opis przejścia Doliną Chochołowską prezentujemy w wyprawie Dolina Chochołowska.

Ważne: w opisanej wersji trasa nie jest propozycją turystyki zimowej.

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Tatry Polskie

DOJAZD      EKWIPUNEK     POGODA

UBEZPIECZENIA online

NOCLEGI online

Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).


Poniżej mapa turystyczna rejonu Tatr Zachodnich Wydawnictwa Compass

Opis naszej wyprawy rozpoczynamy przy Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej. Z Siwej Polany do Schroniska mamy do przejścia ok. 7,5 km (ok. 2 h). Dojście do schroniska opisujemy w naszej wyprawie: Dolina Chochołowska

Grześ mapa

Trasa z Chochołowskiej Polany na Grzesia, i Rakoń

Ścieżka żółtego szlaku na Rakoń przez Grzesia rozpoczyna się przed samym schroniskiem i biegnie wzdłuż Bobrowieckiego Potoku prawie pod samą Bobrowiecką Przełęcz. Łączy się ze znakami niebieskimi i skręca w lewo w długi trawers, po czym stromo pnie się na grań, stąd do szczytu podchodzimy bardzo widokową ścieżką przez pola kosówek.

Po półtora godzinnym marszu stajemy na szczycie Grzesia (słow. Lúčna, 1653 m). Pomimo swojej niewielkiej wysokości miejsce jest bardzo widokowe. Zobaczymy stąd Kominiarski Wierch (1829 m), Czerwone Wierchy, Ornak, Trzydniowiański Wierch (1758 m) oraz prawie wszystkie szczyty głównej grani Tatr Zachodnich, od Przełęczy Tomanowej przez Błyszcz (2159 m), Starorobociański Wierch (2176 m), Jarząbczy Wierch (2137 m), Wołowiec (2064 m) i grań Rohaczy po Banówkę (2178 m), Salatyn (2048 m) i Brestową (1934 m).

Widok ze szczytu Grzesia (1653 m) na Kominiarski Wierch (1829 m), Czerwone Wierchy i Ornak

Widok ze szczytu Grzesia (1653 m) na Kominiarski Wierch (1829 m), Czerwone Wierchy i Ornak

Panorama ze szczytu Grzesia (1653 m): główna grań Tatr Zachodnich, od Przełęczy Tomanowej przez Błyszcz (2159 m), Starorobociański Wierch (2176 m), Jarząbczy Wierch (2137 m), Wołowiec (2064 m) i grań Rohaczy po Banówkę (2178 m) i Salatyn (2048 m)

Panorama ze szczytu Grzesia (1653 m): główna grań Tatr Zachodnich, od Przełęczy Tomanowej przez Błyszcz (2159 m), Starorobociański Wierch (2176 m), Jarząbczy Wierch (2137 m), Wołowiec (2064 m) i grań Rohaczy po Banówkę (2178 m) i Salatyn (2048 m)

Przez Grzesia przebiega granica polsko-słowacka. Na szczycie stoi drewniany krzyż. W kierunku zachodnim zbiegają stąd na słowacką stronę zielone szlaki na Osobitą i do Łatanej Doliny.
Jeżeli nie chcemy przedłużać naszej trasy, to w 1:15 h możemy wrócić tą samą drogą do schroniska.

Widok z Grzesia (1653 m) na Rakoń (1879 m) na tle Wołowca (2064 m) i Grani Rohaczy

Widok z Grzesia (1653 m) na Rakoń (1879 m) na tle Wołowca (2064 m) i Grani Rohaczy

Jeżeli chcemy wejść wyżej, ruszamy niebieskim szlakiem, malowniczą granią – Długi Upłaz.

Rakoń mapa
Po zaledwie godzinnym marszu staniemy na szczycie Rakonia (słow. Rákoň, 1879 m). Ze szczytu roztacza się wyjątkowo piękna panorama na grań Rohaczy oraz Rohackie Stawy i Dolinę Rohacką. Zbiega stąd żółty szlak (przez Przełęcz Zabrat) do Doliny Rohackiej.

Panorama z Rakonia (słow. Rákoň, 1879 m) na otoczenie Doliny Rohackiej

Panorama z Rakonia (słow. Rákoň, 1879 m) na otoczenie Doliny Rohackiej

Do schroniska wrócimy zataczając pętlę zielonym szlakiem, który prowadzi nas najpierw w kierunku Wołowca, by w połowie drogi zacząć ostro zbiegać w dół Wyżniej Chochołowskiej Doliny. Jeżeli starczy nam sił i czasu możemy z tego miejsca „wyskoczyć” jeszcze na szczyt Wołowca (słow. Volovec 2064 m), skąd rozciąga się kolejna piękna panorama Tatr Zachodnich. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że na „skok” (tam i z powrotem) potrzebujemy jeszcze 1 godzinę.

Panorama ze szczytu Wołowca (słow. Volovec 2064 m) na polską część Tatr Zachodnich

Panorama ze szczytu Wołowca (słow. Volovec 2064 m) na polską część Tatr Zachodnich

Ścieżka zbiega najpierw stromo wśród kosówek zboczem Wołowca, a dalej przez las wzdłuż potoku prosto do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Zejście nie jest trudne, ale dość długie – ok. 2 h.

Cała trasa na Grzesia, Rakoń i Wołowiec – licząc jako punkt startu i zakończenia – Siwą Polanę – wymaga ok. 9 h samego marszu (27 km), jest więc polecana dla osób z dobrą kondycją i najlepiej w odpowiednio długi dzień.

Jeżeli mamy możliwość zatrzymania się w Schronisku na dłużej, warto oprócz wycieczki na Grzesia, Rakoń i Wołowiec, wybrać się na Trzydniowiański Wierch, Bystrą i Błyszcz lub na słowacką stronę na Grań Otargańców lub na wspinaczkę Granią Rohaczy.

Propozycje wycieczek ze Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej

Trzydniowiański Wierch, Starorobociański Wierch Ornak, Błyszcz i Bystra w Tatrach Zachodnich Grań Otargańców i Raczkowa Czuba w Tatrach Zachodnich Grań Rohaczy – Ostry i Płaczliwy 
Grań Rohaczy – Hruba Kopa, Banówka