Dolina Chochołowska jest najdłuższą i największą doliną w polskich Tatrach, ma ok. 10 km długości. Jest idealnym miejscem na łagodne spacery z dziećmi lub osobami starszymi, a jednocześnie świetnym punktem wyjść w wyższe partie Tatr Zachodnich m.in. na Grzesia, Wołowiec, Rohacze,  Trzydniowiański Wierch, Ornak i Starorobociański Wierch. Dodatkowymi atutami tego miejsca jest możliwość poruszania się rowerem oraz znajdujące się na Polanie Chochołowskiej Schronisko PTTK. Dolina Chochołowska jest dostępna i atrakcyjna o każdej porze roku. Prawdziwe oblężenie przeżywa wiosną – jest najpopularniejszym miejscem do podziwiania kwitnących krokusów. Zimą przyciąga zimą narciarzy biegowych i turowych.
Polecamy ją także na wycieczki wózkiem: Tatry – trasy z wózkiem dziecięcym lub dla niepełnosprawnych

Kraj:Polana Chochołowska widziana z podejśćia na Trzydniowiański Wierch Polska
Rejon: Tatry Zachodnie
Punkt wyjścia: Siwa Polana
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności
Suma wzniesień:
ok. 250 m
Długość trasy (w obie strony): ok. 15 km
Czas wyprawy: (sam przemarsz w obie strony):  3:30 h

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Tatry Polskie

DOJAZD      EKWIPUNEK      POGODA

UBEZPIECZENIA online

NOCLEGI online

Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).


Polecamy fotogalerie z wycieczek do Doliny Chochołowskiej:
W Dolinie Chochołowskiej zakwitły już krokusy!

Dolina Chochołowska w zimowej scenerii

Dolina Chochołowska może być punktem startu w wyższe partie Tatr Zachodnich, m.in:
Grześ i Rakoń
Trzydniowiański Wierch Starorobociański Wierch
Ornak, Błyszcz i Bystra
Rohacz Ostry i Płaczliwy

Poniżej prezentujemy fragment mapy “Tatry Polskie i Słowackie” Wydawnictwa Compass.

Dolina Chochołowska - mapa

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przed Polaną Siwą, gdzie kupujemy bilety TPN. Asfaltową drogą przechodzimy wzdłuż Siwej Polany i wchodzimy na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na Siwej Polanie prowadzony jest kulturowy wypas owiec, w bacówkach możemy spróbować oryginalnych wyrobów pasterskich.
W lewo odbija zielony szlak „Drogi pod Reglami” do Doliny Lejowej i Kościeliskiej. Po niecałej godzinie (3,5 km), idąc cały czas asfaltem przez las docieramy do Polany Hucisko. Tu kończy swoją trasę „kolejka turystyczna” (wagoniki ciągnione przez traktor), dalej droga jest szutrowo-kamienna, ale wjazd mają jeszcze zaprzęgi konne i rowery.

Dolina Chochołowska w dolnej części tworzy głęboki wąwóz, w którym występują przewężenia, zwane bramami: jest to Niżnia Brama Chochołowska i Wyżnia Brama Chochołowska. Wschodnie wrota Niżniej Bramy Chochołowskiej tworzy Skała Kmietowicza (987 m), która  dzięki wysokim, pionowym ścianom jest dobrze widoczna od strony drogi. Znajdują się w niej dwie małe jaskinie zwane Schronami. Nazwę tą nadano skale dla uczczenia ks. Józefa Leopolda Kmietowicza, przywódcy Powstania Chochołowskiego z 1846 r. Na skale znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie, jest też medalion umieszczony na pamiątkę wizyty w dolinie Jana Pawła II w 1983 r.

Wywierzysko Chochołowskie

Tuż powyżej skały (ok. 30 m od Skały Kmietowicza), na odcinku pomiędzy Polaną Huciska i Polaną pod Jaworki, biegnie ścieżka do Wywierzyska Chochołowskiego, które zwane jest też Źródłem Chochołowskim (988 m). Źródło ma postać płytkiego stawku (ok. 1,5 m).  Dawniej stawek był głębszy, górale jednak spłycili go, wrzucając do niego kamienie i kłody drzewa, chcąc w ten sposób zapobiec topieniu się w nim bydła.
Wywierzysko zasilają częściowo wody Chochołowskiego Potoku oraz wody z krasowego systemu jaskiń powyżej jaskini Szczelina Chochołowska. Temperatura wody wynosi od 5 do 6,3 °C.

Mijamy Polanę pod Jaworki, w lewo odchodzi czarny szlak „Ścieżki nad Reglami” do Doliny Kościeliskiej (otwarty w 2016 roku po zamknięciu z powodu wiatrołomów).

Wchodzimy w wyraźne zwężenie, czyli Wyżnią Bramę Chochołowską. W skałach widoczne są krasowe przepływy potoku.

Po 5 km naszej wycieczki, po prawej stronie za potokiem mijamy budynek, tzw. Schronisko Blaszyńskich, które funkcjonowało jako Schronisko Pod Zawiesistą do roku 1974. Obecnie budynek należy do TPN. Dwieście metrów dalej dolinę przegradza Wielki Kopieniec (1257 m), Dolina Chochołowska biegnie w prawo, a w lewo Dolina Starorobociańska, którą prowadzi czarny szlak na Siwą Przełęcz i żółty (zaraz skręca na wschód) na Iwaniacką Przełęcz.

Wspinamy się bardziej stromym fragmentem mocno kamienistej drogi i docieramy do rozwidlenia (ok. 1:30 h od parkingu), w lewo czerwony szlak prowadzi na Trzydniowiański Wierch (1758 m) i dalej na główną grań Tatr lub w dół prosto przez Dolinę Jarząbczą do schroniska (pętla przez szczyt to ok. 4 godziny marszu i może być bardzo atrakcyjnym uzupełnieniem wyprawy do Doliny Chochołowskiej).

Polana Chochołowska

Po kolejnych kilkunastu minutach marszu wchodzimy na rozległą Polanę Chochołowską, z której możemy podziwiać widoki na wyższe otoczenie doliny z górującym szczytem Wołowca (2064 m).

Dolina Chochołowska jest piękna także w zimowej scenerii.

Ale najbardziej zachwyca wiosną, kiedy polany pokrywają się dywanem krokusów.

Mijamy kolejne bacówki i pierwsze skrzyżowanie szlaków – w lewo biegnie czerwony szlak do Doliny Jarząbczej, a w prawo krótkie podejście (czarne znaki) do Kaplicy Jana Chrzciciela.

Kaplica Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej

Stojąca na skraju Polany Chochołowskiej kaplica jest pamiątką po “Janosiku”. Stojąca tu wcześniej mała kapliczka, którą wybudowali w 1958 r. górale została na potrzeby filmu rozbudowana. Po nakręceniu zdjęć nie została rozebrana, a wręcz przeciwnie, wyposażona i poświęcona. Jest to chyba jedyny przypadek budowy nowego obiektu sakralnego przez socjalistyczne władze PRL. Obok kaplicy stoi zadaszona wiata i drewniany krzyż.
Dla wielu turystów jest ona znana jako „kaplica Maryny i Janosika”.
Stojący tu krzyż został postawiony na pamiątkę pobytu Jana Pawła II na Polanie Chochołowskiej w 1983 r.
W sezonie turystycznym, od czerwca do października odbywają się w niej msze św. o godzinie 13. Popularna jest pasterka oraz odpust na św. Jana Chrzciciela.

Kaplica Jana Chrzciciela

Kaplica Jana Chrzciciela

Panorama Polany Chochołowskiej sprzed Kaplicy Jana Chrzciciela

Panorama Polany Chochołowskiej sprzed Kaplicy Jana Chrzciciela

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

Z kaplicy możemy przejść bezpośrednio pod w Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej (1146 m), jest to największe schronisko w polskich Tatrach. Obecny budynek został wybudowany w 1953 r., oferuje 121 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4, 6, 8 i 14. Na schronisku znajduje się m.in. tablica upamiętniająca akcję ratunkową TOPR z 11–12 lutego 1945 r., przetransportowano wówczas rannych partyzantów ze Skrajnego Salatyna, jest też tablica upamiętniająca próbę startu balonu „Gwiazda Polski” na Polanie Chochołowskiej w 1938 r. Warto też wspomnieć o wydarzeniu, jakie miało miejsce w czerwcu 1983 r. – w schronisku doszło do spotkania Papieża Jana Pawła II z Lechem Wałęsą i jego rodziną. Po tym spotkaniu na ścianie budynku umieszczono tablicę pamiątkową, a także wytyczono szlak papieski w Dolinie Jarząbczej. Wewnątrz znajduje się rzeźba, która jest podarunkiem od Lecha Wałęsy dla Papieża.
Gospodarzami schroniska są Irena Gąsienica –Roj i Maria Krzeptowska.
Obecny budynek jest największym schroniskiem w polskich Tatrach, ale warto dodać, że poprzedni obiekt, który wybudował tutaj w latach 1930-1932 Warszawski Klub Narciarski też był imponujący – miał 200 miejsc, w tym 170 na łóżkach. Został zajęty w 1939 r. przez Niemców, którzy stworzyli tu m.in. placówkę straży granicznej. Spłonął w 1945 r. podczas ostrzału artyleryjskiego. W latach 1951-53 wybudowano na polanie Chochołowskiej nowe, duże schronisko PTTK, które służy turystom do dzisiaj.
Na Chochołowskim Potoku pracuje nieduża elektrownia wodna, która wytwarza energię elektryczną również do ogrzewania schroniska.
Kontakt do schroniska: http://chocholowska.com/

Miejsce jest dobrym punktem startu w wyższe partie Tatr Zachodnich, m.in:
Grześ i Rakoń
Trzydniowiański Wierch Starorobociański Wierch
Ornak, Błyszcz i Bystra
Rohacz Ostry i Płaczliwy

 

Mnichy Chochołowskie na grani Bobrowca

Mnichy Chochołowskie na grani Bobrowca

Ma też Dolina Chochołowska kilka ciekawostek w swojej historii. W 1938 r. usiłowano pobić tutaj światowy rekord wysokości lotu balonem „Gwiazda Polski”, niestety, z powodów warunków atmosferycznych przedsięwzięcie się nie powiodło (na ścianie Schroniska w Dolinie Chochołowskiej umieszczono tablicę pamiątkową tego wydarzenia).

W czerwcu 1983 r. w schronisku doszło do spotkania Papieża Jana Pawła II z Lechem Wałęsą i jego rodziną. Po tym wydarzeniu na ścianie budynku umieszczono tablicę pamiątkową, a także wytyczono szlak papieski w Dolinie Jarząbczej. W schronisku znajduje się rzeźba, która jest podarunkiem od Lechy Wałęsy dla Papieża.

W Dolinie Chochołowskiej kręcona była scena z kuligiem do filmu Potop oraz 7 odcinek Janosika.

Warto jeszcze wspomnieć o wydarzeniach w czasie II wojny światowej. Stojące tutaj bacówki i schroniska były bazą dla partyzantów polskich i radzieckich, było też m.in. wykorzystywane przez partyzantów „Ognia”. Było to powodem spalenia m.in. schroniska na Starorobociańskiej Równi, oraz Schroniska Blaszyńskich pod Zawiesistą. Dolina Chochołowska była też miejscem, w którym hitlerowcy rozstrzeliwali zakładników i więźniów. 27 grudnia 1939 r. Niemcy rozstrzelali na Siwej Polanie 9 Polaków (w miejscu tego wydarzenia ustawiono pamiątkowy nagrobek i skałkę). Okoliczne lasy były rabunkowo wycinane na potrzeby dużego zakładu drzewnego Luftwaffe w Czarnym Dunajcu.

Na parking na Siwej Polanie wracamy tą samą drogą.

Informacje dodatkowe:

DOJAZD do Doliny Chochołowskiej
Parking –  na Siwej Polanie
Bilet wstępu do TPN – obowiązuje bilet wstępu, kasy znajdują się zaraz za parkingiem
http://tpn.pl/zwiedzaj/turystyka

Dolina znajduje się na terenie TPN, ale nie jest jego własnością – należy do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi.
Poruszanie się po dolinie:
– pieszo. Czas przejścia: do Polany Chochołowskiej (7,5 km) 1:55 h
– kolejką turystyczną „Rakoń” (kursuje co pół godziny i dojeżdża do polany Huciska)
– rowerem (zmiany od 2016 – obowiązuje opłata za wjazd rowerem – 5 zł.)
– bryczką góralską, którą można dojechać do Polany Chochołowskiej

Dolina Chochołowska to jedna z niewielu dolin w Tatrach, gdzie można wjechać rowerem. Sama wycieczka jest bardzo atrakcyjna, ale szczególnie w sezonie letnim warto być tutaj wcześnie rano, kiedy nie ma jeszcze wielu turystów. Niestety, jazda wśród tłumu spacerowiczów nie należy ani do najbardziej przyjemnych, ani do bezpiecznych.
W sezonie letnim w dolinie działała wypożyczalnia rowerów, według informacji TPN od 2016 r. nie będzie już takiej możliwości. Wielka szkoda, bo rower był dużym udogodnieniem dla zmęczonych turystów wracających z wycieczek na okoliczne szczyty. Możliwość zaoszczędzenia kilkukilometrowego marszu po długiej wycieczce była w takich przypadkach bezcenna.