Leśny Kompleks Promocyjny – Lasy Beskidu SądeckiegoŁomnica Zdrój – plac biwakowy i rekreacyjny
Pod taką nazwą przygotowany został kompleks obiektów służących ruchowi turystycznemu. Znajdują się tu wiaty ze stołami, zadaszony grill z drewnem opałowym, plac zabaw dla dzieci, toaleta, ujęcie wody, miejsce na ognisko i pole biwakowe. Na całym terenie zainstalowano różnego rodzaju tablice i pomoce edukacyjne. Można też z tego miejsca wybrać się na spacer specjalnie przygotowaną ścieżką przyrodniczą. Miejsce szczególnie interesujące dla rodzin z dziećmi. Dodatkowe informacje na stronie: Leśny Kompleks Promocyjny

Hala Łabowska – polana znajdująca się w środkowej części Pasma Jaworzyny (Beskid Sądecki). Leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Jej nazwa pochodzi od położonej niedaleko łemkowskiej wsi Łabowa. Jej mieszkańcy wypasali na hali owce. Kiedy po II wojnie światowej, w ramach Akcji Wisła, zostali przesiedleni hala przeszła na własność lasów państwowych. Część hali stanowi własność PTTK.

Przez Halę Łabowską przechodzi wiele szlaków pieszych (m.in. czerwony Główny Szlak Beskidzki, niebieski z Łabowej, żółty z Piwnicznej), ale także dwa szlaki rowerowe i Transbeskidzki szlak konny.

Na hali powyżej schroniska znajduje się pomnik partyzantów 9 kompanii 3 batalionu 1 Pułku strzelców Podhalańskich, którzy w tym rejonie toczyli walki z hitlerowcami.

 

Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej (1061 m n.p.m.)Schronisko na Hali Łabowskiej

Pierwszy budynek powstał w tym miejscu w roku 1953. Był on potem kilkakrotnie rozbudowywany, ostatnie prace prowadzono w latach 1973–1980. W 1995 r. schronisku nadano imię Władysława Stendery (był on wieloletnim prezesem PTTK, a także m.in. inicjatorem budowy schroniska na Przehybie oraz właśnie na Hali Łabowskiej). Schronisko dysponuje 60 miejscami noclegowymi. Organizuje również różne imprezy turystyczne, wycieczki i obozy.

O jego historii oraz pełnej ofercie można przeczytać na stronie internetowej Schronisko na Hali Łabowskiej

W lesie niedaleko polany przy rozwidleniu szlaków znajduje się kamienny pomnik Rozwidlenie szlaków przez Halą Łabowskąksiędza Władysława Gurgacza – kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. W 1949 roku został on aresztowany przez UB. W pokazowym procesie skazano go na karę śmierci i rozstrzelano w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie.

 

 

Wierch nad Kamieniem 1084 m n.p.m. – Szczyt w Paśmie Jaworzyny Krynickiej. Na jego północnym ramieniu znajduje się 200 metrowy bardzo stromy fragment zbocza, na którym występują liczne wychodnie piaskowca, między innymi Czarci Kamień, Czarcia Skała i Skamieniała Córka. Odkryto tutaj sporo jaskiń, w tym, najdłuższą w Beskidzie Sądeckim, Jaskinię Niedźwiedzią o głębokości 28 m i długości 611 m (niektóre źródła podają, że po zawaleniu się części korytarzy faktyczna długość to „tylko” 340 m).

 

Jaskinia w Pękniętej KopieJaskinia w Pękniętej Skale
Ok. 300 m od czerwonego szlaku przechodzącego przez szczyt Wierchu nad Kamieniem znajduje się Jaskinia w Pękniętej Kopie. Jest on skatalogowana, ma 5 m głębokości i 13 m długości. Jej eksploracja, ze względów bezpieczeństwa może być prowadzona tylko przez doświadczonych speleologów.

Od szczytu najłatwiej jest ją znaleźć nie idąc za strzałką na drogowskazu, lecz przejść ok. 30 metrów dalej szlakiem w kierunku hali Pisanej, a następnie skręcić w prawo w wygodną leśną drogę.

Posuwamy się nią lekko w dół omijając lewą stroną niewielkie wzniesienie. Przy wyraźnym głazie wystającym z boku drogi, skręcamy w prawo i po kilkunastu metrach podejścia trafiamy na wejście do jaskini. Zdecydowanie nie polecamy „turystycznej” eksploracji. Materiał z jakiego zbudowane są tutejsze podziemia jest niestabilny i grozi obsunięciami. Wejścia speleologiczne są bardzo odpowiedzialnymi zadaniami i wymagają odpowiedniej organizacji i zabezpieczenia.

 

Makowica 948 m n.p.m. – szczyt w zachodniej części Pasma Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim o wysokości. Jest zalesiony i pozbawiony widoków.
Na szczycie znajdują się wychodnie skalne.
W stokach Makowicy odkryto kilka jaskiń, którym nadano nazwy „Sucha Szczelina”, „Lisia Jama”, „Jama Brudasów”, „Jama pod Cyrlą”.

 

Wychodnie skalneWychodnia skalna na Wierchu nad Kamieniem

są to osobliwe kamienne twory: progi, mury skalne, baszty; najbardziej znana wychodnia to ostaniec „Kudłoński Baca” pod Kudłoniem.

 

 

Chata Górska Cyrla

prywatne schronisko położone Chata Górska Cyrlana południowym zboczu polany Cyrla, w paśmie Jaworzyny. Prowadzą je bardzo sympatyczni gospodarze: pani Irena – zwaną Ciotką i Jacek Świcarz. Zanim zorganizowali „Chatę” byli gospodarzami schroniska na Hali Łabowskiej.

Schronisko działa oficjalnie od 2001. Początkowo był to jeden niewielki drewniany budynek. W miarę lat, jak popularność miejsca rosła, potrzeby się zmieniały, gospodarze dobudowali jeszcze jeden, bardzo komfortowy obiekt, gdzie np. pokoje noclegowe posiadają osobne łazienki. Zmiany były oczywiście konieczne, chociaż niektórzy odwiedzający zauważają, że Chata straciła przez to swój dawny klimat. Niezmienna jest na pewno bardzo sympatyczna obsługa i wyśmienita kuchnia.

Chata Górska Cyrla

Jest jeszcze jeden wyróżnik „kuchni”, mianowicie specjalna propozycja dla czworonogów.

Miejsce jest bardzo popularne nie tylko wśród turystów, ale także wśród mieszkańców Nowego Sącza. W ciepłe letnie dni, szczególnie weekendowe, do kuchni ustawiają się długie kolejki.

 

 

Schronisko dysponuje miejscami noclegowymi dla 35 osób. Przy budynku znajduje się również pole namiotowe i miejsce na ognisko.
O szczegółach oferty możemy dowiedzieć się na stronach:
Chata Górska Cyrla na sites.google

Chata Górska Cyrla na chatki.com.pl