Jasień (1062 m n.p.m.) i Kutrzyca (1051 m n.p.m.) to szczyty w Beskidzie Wyspowym w paśmie przylegającym do Gorców. Nie są tak popularne jak Mogielica, ale mimo to mogą być bardzo atrakcyjnym miejscem na krótką wycieczkę lub wyprawę połączoną z przejściem przez Krzystonów i Mogielicę. Okolica jest cicha i malownicza, dzięki czemu ma grono swoich stałych bywalców o każdej porze roku.

Kraj: Polska
Plan żółtego szlaku z Przełęczy Przysłop na Jasien 1062 m
Rejon: Beskid Wyspowy
Punkt wyjścia (powrotu): Przełęcz Przysłop
Czas: 1/2 dnia

Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych

Suma wzniesień: ok. 450 m

Długość trasy: ok. 11 km
Czas wyprawy (sam przemarsz ): ok. 4 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).

Mapa Beskidu Wyspowego online: Beskid Wyspowy

Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia).

Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: TRASA, DOJAZD, CIEKAWOSTKI i inne dostępny jest na panelu bocznym (po prawej stronie).

Poniżej mapa turystyczna Beskidu Wyspowego Wydawnictwa Compass – okolice Jasienia.

Jasień z Przysłopu mapa

Z Przełęczy Przysłop ruszamy żółtym szlakiem w kierunku północnym. Na drogowskazie umieszczonym na tablicy ogłoszeń znajduje się opis „Jasień przez Mostownicę 2h” – prawie wszystko się zgadza oprócz tego, że Mostownica (1251 m n.p.m.) znajduje się w Gorcach w okolicach Turbacza, czyli dokładnie w przeciwnym kierunku. Prawdopodobnie autorom drogowskazu chodziło o Myszycę (877 m n.p.m.), co byłoby zgodne z rzeczywistością.

Generalnie trasa na Jasień jest słabo oznakowana i w kilku miejscach możemy mieć problem ze znalezieniem drogi, którędy został wytyczony szlak.

Plan żółtego szlaku z Przełęczy Przysłop na Jasien 1062 m

Pierwszy odcinek przebiega niedawno wyasfaltowaną drogą do najwyżej położonych zabudowań Przysłopia. Dalej trasa prowadzi polną drogą, z której już w lesie należy skręcić w lewo i poruszać się w górę prawym skrajem Nowej Polany. Po osiągnięciu górnej granicy polany przechodzimy jej brzegiem w lewo, gdzie szlak wchodzi do lasu pod sam szczyt Myszycy (877 m n.p.m.). Przed wejściem do lasu warto obejrzeć panoramę Gorców z górującą od lewej sylwetką Gorca (1228 m n.p.m.), granią łączącą go z Jaworzyną Kamienicką z wyraźnie widoczną polaną Bieniowe oraz bardziej na wschód pasmem Kudłonia (1274 m n.p.m.). W dole widoczne są zabudowania wsi Rzeki w Dolinie Kamienicy i parking, gdzie pozostawiliśmy samochód.

Przy dobrej widoczności z wysuniętej na wschód części Polany Nowej możemy zobaczyć masyw Babiej Góry z jej charakterystycznym szczytem (1725 m n.p.m.).

Idąc przez las przechodzimy na drugą stronę Myszycy, mijamy źródełko i wchodzimy na polany nad osiedlem Przysłopek. Wiosną rośnie tu zawsze sporo krokusów, a latem można znaleźć pyszne jeżyny.

Osiedle składa się z dwóch gospodarstw otoczonych małymi polami uprawnymi. Obecnie można tu dojechać już asfaltową drogą z Lubomierza. Szlak przebiega przez przełęcz najpierw drogami bitymi, potem miedzą i na koniec przez furtkę w ogrodzeniu przy drodze pod lasem.

Plan żółtego szlaku na Przełęczy Przysłopek
Na jednym z pól była do niedawna zainstalowana  bardzo ciekawa konstrukcja odstraszająca ptaki (tak nam się wydaje). Jest to drewniane śmigło, z przymocowanym do swojej osi kawałkiem łańcucha, który za każdym obrotem uderza w stary brzeszczot piły wydając dźwięki przypominające serie z karabinu maszynowego. Hałas był słyszalny ze sporej odległości i za pierwszym razem długo zastanawialiśmy się nad jego pochodzeniem.

Idziemy w górę najpierw drogą przez las, potem przez dwie polanki, na końcu ostatniej, na granicy lasu biegnie droga w poprzek i brak jest widocznego oznakowania (może zostało poprawione). Żółty szlak biegnie w lewo, aby zaraz skręcić w prawo i zalesioną granią wejść na szczyt Miznówki (969 m n.p.m.). Ciekawszą alternatywą jest pójście w prawo i wygodną drogą dojście do Polany Pustki.

W jej górnej części stała kiedyś bacówka pasterska, później jej pozostałości, a obecnie piękny obiekt: Bacówka Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mszanie Dolnej [więcej o Ośrodku Wychowawczym w Ciekawostkach]. Przy dobrych warunkach pogodowych można już z tego miejsca zobaczyć Tatry górujące nad szerokim pasmem Gorców.

Nad polaną idziemy kawałek drogą, z której musimy skręcić w lewo w górę na polankę pod szczytem Miznówki (żółty szlak). Dalej idziemy granią cały czas w górę, aż na Jasień (1062 m n.p.m.), gdzie dołącza zielony szlak z Mszany Dolnej. Niestety, sam szczyt nie oferuje prawie żadnych widoków. Schodzimy z niego na polanę Skalne, skąd otwiera się widok w kierunku Mogielicy (1170 m n.p.m.). Na polanie, poniżej siodełka grani, stoi bacówka.

Mogielica 1170 m widziana spod szczytu Jasienia 1062 m

Szczyt Jasienia 1062 m i bacówka na Polanie SkalneObecnie określenie „bacówka” może być bardzo różnie rozumiane. Może to być nowoczesny całoroczny budynek, taki jak ten na Polanie Pustki, typ schroniska górskiego, jak na Maciejowej czy Krawców Wierch, drewniana chata mieszkalna w górach i wreszcie szałas pasterski użytkowany przez górali w okresie wypasu bydła na halach. Ostatnie znaczenie jest najbardziej odpowiednie do naszej bacówki pod Jasieniem. W środku jest stół, ławy i podesty z desek, podłoga gliniano-kamienna. Jest to obiekt prywatny, cały czas remontowany: dach został pokryty papą, są nowe ławy i stół, nowe miejsca do spania, uprzątnięta i zagospodarowana druga izba. Są też tabliczki informujące m.in. o tym, że jest to jedna z ostatnich bacówek w Beskidzie Wyspowym oraz tabliczki o zakazie palenia wewnątrz budynku.
Korzystając z obiektu uszanujmy pracę włożoną w jej remont. Pamiętajmy też o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa (zakaz palenia wewnątrz!), o zabraniu ze sobą śmieci, itp.

Bacówka na polanie Skalne pod Jasieniem

W obrębie Polany Skalne najlepszym punktem widokowym jest jej najwyższy, północny brzeg, czyli niewybitny szczyt Kutrzyca (1051 m n.p.m.) [czytaj o Kutrzycy w Ciekawostkach]. Przy dobrej widoczności można stąd zobaczyć sporą część Tatr Wysokich, a pod nimi Gorc, Przysłop i Kudłoń.

Szczyt Kutrzycy 1051 m

W głębi, po lewej stronie Gorca widoczne są szczyty Lubania (1211m n.p.m. i 1225 m n.p.m.), a bliżej odgrodzone od nas Doliną Kamienicy, Wielki Wierch (1007 m n.p.m.) i Kiczorę Kamienicką (1007 m n.p.m.), gdzie w miejscu obecnego przekaźnika teletechnicznego stała bacówka podobna do tutejszej.

Wielki Wierch 1007 m i Kiczora Kamieniecka 1007 m, w głębi Lubań 1225 m - widziane z polany Skalne pod Jasieniem 1062 m

Patrząc bardziej na wschód zobaczymy na horyzoncie pasmo Beskidu Sądeckiego, a na pierwszym planie Modyń (1028 m n.p.m.),i po jego lewej stronie Cichoń (929 m n.p.m.) i Ostrą (925 m n.p.m.). Przy dobrej widoczności widać stąd również Tatry Bielskie.

Modyń 1028 m oraz Cichoń 929 m i Ostra 925 m widziane z polany Skalne pod Jasieniem 1062 mTatry Bielskie widziane z polany Skalne pod Jasieniem 1062 m

Wiosną wokół bacówki znajdziemy liczne przebiśniegi.

Oprócz kwiatków, podczas jednego z pobytów spotkaliśmy ciekawe „myszowato-chomikowate” zwierzątko, prawdopodobnie był to nornik zwyczajny lub nornik bury. Myszka, kiedy tylko zauważyła nas na drodze wywróciła się na grzbiet udając nieżywą i w takiej pozie wytrwała kilka minut. Ale gdy tylko oddaliliśmy się na ok. 2 m, „myszka- aktoreczka” ożyła i spokojnie odeszła ginąc w trawie.

Z Jasienia możemy zejść w wielu kierunkach:

Z powrotem żółtym szlakiem na Przełęcz Przysłop.

Zielonym i potem czarnym szlakiem do Lubomierza i następnie busem podjechać na przełęcz, gdzie zastawiliśmy auto (po drodze widoki na Babią Górę i bliżej nas Luboń Wielki (1022 m n.p.m.).

Możemy też pójść dalej żółtym szlakiem w kierunku Mogielicy, mając do dyspozycji zejścia przez Polanę Wały [zobacz: Polana Wały w dziale Ciekawostki] do Białego lub na północ do Półrzeczek.

Wyprawę na Jasień można przedłużyć i wejść na Mogielicę schodząc na Chyszówki, do Zalesia, Szczawy, lub Jurkowa [nasza wyprawa na Mogielicę], [narty biegowe na Mogielicy].

Alternatywnym zejściem (lub wejściem) na Jasień jest nieznakowana ścieżka z Półrzeczek. Droga zaczyna się z siodełka na grani nad bacówką, schodzimy bezpośrednio w dół doliny ścieżką, a potem drogami leśnymi (linia czerwona na mapie).

Jest to jedna z najszybszych dróg na Jasień, ale wymaga dojazdu do Półrzeczek, samochód można pozostawić na poboczu lub na czyjejś posesji (brak wyznaczonego parkingu).