Wokół szczytu Mogielicy oraz nad Przełęczą Słopnicką znajdują się wspaniałe tereny do uprawiania narciarstwa biegowego. Dla amatorów “biegówek” przygotowano 2 trasy:
“Mogielica” – o łącznej długości ok. 25 km. Trasa prowadzona jest leśnymi stokami wokół Mogielicy.
“Zalesie” – liczy 5,5 km, prowadzona jest wzdłuż istniejących dróg leśnych. Rozpoczyna się (oraz kończy) przy stadionie klubu sportowego “Zalesianka”.
Są to profesjonalnie wytyczone i utrzymywane trasy biegowe wraz z infrastrukturą. Przygotowane są parkingi, wypożyczalnie sprzętu (DARMOWE), budynek socjalny, a w terenie odpowiednie oznakowanie, tablice informacyjne, wiaty, ławki i stoły.

Bieżące informacje o warunkach, kontakt do wypożyczalni znajdują się na stronie /http://www.trasymogielica.pl/ oraz  https://www.facebook.com/trasymogielica.

Narciarska trasa biegowa (mała) pod Mogielicą

Wszystko to zostało zorganizowane i wybudowane w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przy współudziale Powiatu Limanowskiego i gmin Słopnice, Kamienica i Dobra oraz dofinansowane przez UE. Okazuje się, że da się zrobić coś pożytecznego i na dobrym poziomie.

Wypożyczalnia nart biegowych w Zalesiu

Główną bazą kompleksu jest Centrum Obsługi Ruchu TurNarciarskie trasy biegowe pod Mogielicąystycznego przy LKS „Zalesianka”, które znajduje się kilkaset metrów na zachód od Przełęczy Słopnickiej [więcej w zakładce DOJAZD].

Do dyspozycji gości jest parking oraz nowoczesny budynek obsługi, gdzie znajduje się wypożyczalnia sprzętu (zimą narty biegowe, buty, kije, a latem rowery górskie). Jest też duża szatnia, toalety i sala dla gości ze stołami, ławami i kaflowym kominkiem. Rozciąga się stąd wspaniała panorama Tatr i Beskidów. Niezwykłe jest to, że wypożyczalnia sprzętu jest całkowicie ZA DARMO! Nad wszystkim czuwa Pan Piotr, który odpowiada za sprawne funkcjonowanie całości kompleksu. Narty możemy również wypożyczyć w Słopnicach i Jurkowie. Niezbędne informacje są dostępne na stronie http://www.trasymogielica.pl/

Trasy są przygotowywane nowoczesnym ratrakiem (pod styl klasyczny i dowolny). Poniżej zdjęcia z przygotowań trasy.

Do wypożyczenia zestawu narciarskiego potrzebny jest tylko dowód osobisty lub inny dokument [patrz Regulamin].

W recepcji dostępne są mapki i foldery, które ułatwiają orientację na trasach.

Teraz możemy wyruszyć w teren.

Warto na początku zrobić rozgrzewkę i popróbować swoich sił na boisku piłkarskim, wokół którego jest przygotowana ratrakiem mała pętla.

Poniżej parkingu (w zależności od warunków) mamy do dyspozycji założony ślad o długości ok. 1000 m. Tutaj są już zjazdy i podejścia – przedsmak tego co nas czeka na dużej trasie.

Mała trasa „Zalesie”
"Mała" narciarska trasa biegowa pod Mogielicą, mapa

Trasa o długości 5,5 km (wszyscy mówią „piątka”) zaczyna się przy budynku centrum i przez las i polany biegnie granią w kierunku południowym pod Jasionik i z powrotem.

Przygotowane oznakowanie sprawia, że trudno pobłądzić i ostrzega w miejscach, gdzie ruch odbywa się w obie strony. Spore urozmaicenie: las, zjazdy, zakręty, podejścia. Na końcu pętli (2,5 km od startu) jest przygotowana wiata i tablica informacyjna.

Przy dobrej pogodzie rozciągają się piękne widoki na Modyń, Cichoń i Ostrą, a w drugą stronę na Mogielicę i Wyrębiska.

Narciarska trasa biegowa (mała) pod Mogielicą

 

Istnieje możliwość skrócenia pętli w jednym z kilku miejsc, gdzie ślady tam i z powrotem stykają się ze sobą. Na trasie można spotkać Pana Piotra, który skuterem śnieżnym (dwa na wyposażeniu Centrum) patroluje trasę i wykonuje drobne naprawy.

Duża trasa „Mogielica”

Mogielica duża trasa biegowa

Pętla o długości 25 km zaczyna się przy parkingu na „Wyrębiskach”, oddalonych od „Zalesianki” o 3 km – przy zielonym i żółtym szlaku turystycznym [patrz DOJAZD]. Na parkingu tablica informacyjna i oznakowanie kierują nas najpierw pod Krzyż Partyzancki (200 m).  Niestety, nie ma możliwości jej skrócenia, więc musimy być przygotowani czasowo i kondycyjnie na całe 25 km, ewentualne wcześniejsze zawrócenie tą samą drogą. Trasa jest ratrakowana, ale nie na całej długości, na pozostałej jest założony ślad.
Bieżące informacje o warunkach są podawane na stronie /http://www.trasymogielica.pl/ oraz  https://www.facebook.com/trasymogielica.

Po drodze musimy pokonać kilka trudniejszych zjazdów i podejść, ale generalnie trasa jest oceniana jako średnio trudna. Najlepiej jest przygotowany odcinek od Wyrębisk do Przełęczy Przysłopek (ratrakowany).

Istnieje możliwość zjazdu do parkingów znajdujących się w miejscowościach wokół Mogielicy: Szczawa, Półrzeczki, Jurków, Chyszówki i Słopnice, ale musimy mieć zorganizowany transport z tych miejsc. [patrz DOJAZD]. Wszystkie możliwości są odpowiednio oznakowane w terenie. Duża pętla przebiega praktycznie cały czas w lesie i tylko czasami odsłaniają się widoki. Przy gorszej widoczności przynajmniej nie jest nam żal (jak widać na naszych zdjęciach), a biegnie się świetnie.

W kilku miejscach ustawione są ławo-stoły, a przy kapliczce pod małym Krzystonowem (rozwidlenie żółtego i niebieskiego szlaku turystycznego na Przełęczy Przysłopek) stoi dodatkowo wiata i tablica informacyjna.

Wyprawę kończymy w punkcie startu, czyli na parkingu na „Wyrębiskach”. Brak widoków na trasie rekompensuje panorama Modyni i Beskidu Sądeckiego.

Wyrębiska - widok na Modyń i Beskid Sądecki

Dużą trasę możemy pokonać nie tylko na biegówkach, ale też na nartach typu backcountry lub turowych [patrz EKWIPUNEK], co daje możliwości np. wejścia na szczyt Mogielicy (oznaczone trasy).

Jeżeli dysponujemy własnym sprzętem, to możemy dużą pętlę rozpocząć i zakończyć na przygotowanych parkingach wokół Mogielicy:

Słopnice – parking Pod Mogielicą [patrz DOJAZD]

Chyszówki – parking na Przełęczy Rydza-Śmigłego (700 m) [patrz DOJAZD]

Półrzeczki – parking Polany [patrz DOJAZD]

Wszystkie informacje i kontakt do wypożyczalni w Zalesiu, Słopnicach i Jurkowie są dostępne na stronie  trasymogielica – kontakt

Jeżeli będziemy chcieli spędzić pod Mogielicą kilka dni, to możemy poszukać noclegu w wielu miejscach pomiędzy Mszaną Dolną , a Limanową.