Kutrzyca (1053 m) i Jasień (1063 m) to dwa mniej znane szczyty w Beskidzie Wyspowym, które są idealnym celem wycieczki w krótsze już jesienne dni. Oba szczyty rozdziela przełęcz i Polana Skalne, skąd możemy zobaczyć piękną panoramę od Beskidu Sądeckiego po Tatry. Dotrzeć tu możemy różnymi drogami przez bajecznie kolorowe bukowo-iglaste lasy.

Widok z Polany Skalne na Gorc (1228 m) i Tatry Wysokie

Jedną z najkrótszych dróg jest trasa (bez znaków) z Półrzeczek. Najpierw idziemy drogą leśną, którą biegnie niebieski szlak rowerowy, a na wysokości ok. 920 m n.p.m. skręcamy na leśną ścieżkę, która wyprowadzi nas na polanę Francula.

Z polany, na której stał kiedyś szałas, możemy podziwiać widoki na Babią Górę, Pasmo Policy, Luboń Wielki, Szczebel, Lubogoszcz, Lubomir i Ćwilin.

Widok z polany Francula na Szczebel, Lubogoszcz, Lubomir i Cwilin

Z polany Francula zobaczymy wspaniałe panoramy – Babiej Góry, Pasma Policy, Lubonia Wielkiego, Szczebla, Lubogoszcza, Lubomira i Ćwilina

Z polany Francula czeka nas strome podejście wprost na grań Kutrzycy, gdzie wejdziemy na ścieżkę żółtego szlaku. Stąd już tylko parę minut na szczyt Kutrzycy.

Szczyt Kutrzycy (1053 m), gdzie jest mała kapliczka i tablica informacyjna z mapą, jest zarazem najwyższym punktem Polany Skalne. Otwierają się stąd piękne widoki na cały Beskid Sądecki, fragmenty Beskidu Wyspowego, wschodnią część Gorców z Lubaniem (1225 m) i Gorcem (1228 m), Małe Pieniny, Góry Lewockie (Słowacja) i Tatry Wysokie.

Kapliczka na szczycie Kutrzycy (1053 m)

Kapliczka na szczycie Kutrzycy

Panorama ze szczytu Kutrzycy przez Polanę Skalne: od lewej widać Modyń (1029 m), Pasmo Jaworzyny Krynickiej, Wysoki Wierch i Kiczorę Kamienicką, Pasmo Przehyby i Radziejowej, Góry Lewockie, Małe Pieniny, Lubań (1225 m), Gorc (1228 m) i Tatry Wysokie

Z Polany Skalne otwierają się piękne widoki na cały Beskid Sądecki, fragmenty Beskidu Wyspowego, wschodnią część Gorców z Lubaniem i Gorcem, Małe Pieniny, Góry Lewockie (Słowacja) i Tatry Wysokie

Z Polany Skalne w kilka minut możemy wejść na szczyt Jasienia (1063 m), który pomimo że jest wyższy od Kutrzycy, to niestety zalesiony i pozbawiony widoków.

Do Półrzeczek możemy wrócić ścieżkami leśnymi (bez znaków) kierując się do drogi szlaku rowerowego, którą wchodziliśmy.
Na Kutrzycę i Jasień możemy wybrać się również żółtym szlakiem z Przełęczy Przysłop (Rzeki), zielonym ze wsi Łętowe, żółtym + zielonym z niższej części Półrzeczek lub z osiedla Białe w Dolinie Kamienicy.

Polecamy inne opisane trasy na Jasień:

Jasień i Kutrzyca z Przysłopia
Wiosenna wycieczka na Jasień w Beskidzie Wyspowym
Deszczowy wypad na Kutrzycę