Kutrzyca (1053 m) i Jasień (1063 m) to dwa mniej znane szczyty w Beskidzie Wyspowym, które są idealnym celem wycieczki w krótsze już jesienne dni. Oba szczyty rozdziela przełęcz i Polana Skalne, skąd możemy zobaczyć piękną panoramę od Beskidu Sądeckiego po Tatry. Dotrzeć tu możemy różnymi drogami przez bajecznie kolorowe bukowo-iglaste lasy.

Kraj: Polska
Rejon: Beskid Wyspowy
Punkt wyjścia (powrotu): Półrzeczki
Czas: 1/2 dnia

Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
, droga bez szlaku
Suma wzniesień: ok. 370 m

Długość trasy: ok. 6 km
Czas wyprawy (sam przemarsz ): ok. 2:40 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).

Mapa Beskidu Wyspowego online: Beskid Wyspowy

Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia).

Poniżej mapa turystyczna Beskidu Wyspowego Wydawnictwa Compass – okolice Jasienia.

Jasień przez Franculę - mapa

Jedną z najkrótszych dróg jest trasa (bez znaków) z Półrzeczek. Dojazd do miejsca startu jest bardzo prosty, jedziemy samochodem w górę Półrzeczek, aż do końca asfaltu, gdzie przed szlabanem jest mały placyk, na którym możemy zaparkować na parę godzin. Najpierw idziemy drogą leśną, którą biegnie niebieski szlak rowerowy, a na wysokości ok. 920 m n.p.m. skręcamy w prawo na leśną ścieżkę, która wyprowadzi nas na polanę Francula.

Z polany, na której stał kiedyś szałas, możemy podziwiać widoki na Babią Górę, Pasmo Policy, Luboń Wielki, Szczebel, Lubogoszcz, Lubomir i Ćwilin.

Widok z polany Francula na Szczebel, Lubogoszcz, Lubomir i Cwilin

Z polany Francula zobaczymy wspaniałe panoramy – Babiej Góry, Pasma Policy, Lubonia Wielkiego, Szczebla, Lubogoszcza, Lubomira i Ćwilina

Z polany Francula czeka nas strome podejście wprost na grań Kutrzycy, gdzie wejdziemy na ścieżkę żółtego szlaku. Stąd już tylko parę minut na szczyt Kutrzycy (ok. 1:30 h od startu).

Szczyt Kutrzycy (1053 m), gdzie jest mała kapliczka i tablica informacyjna z mapą, jest zarazem najwyższym punktem Polany Skalne. Otwierają się stąd piękne widoki na cały Beskid Sądecki, fragmenty Beskidu Wyspowego, wschodnią część Gorców z Lubaniem (1225 m) i Gorcem (1228 m), Małe Pieniny, Góry Lewockie (Słowacja) i Tatry Wysokie.

Kapliczka na szczycie Kutrzycy (1053 m)

Kapliczka na szczycie Kutrzycy

Panorama ze szczytu Kutrzycy przez Polanę Skalne: od lewej widać Modyń (1029 m), Pasmo Jaworzyny Krynickiej, Wysoki Wierch i Kiczorę Kamienicką, Pasmo Przehyby i Radziejowej, Góry Lewockie, Małe Pieniny, Lubań (1225 m), Gorc (1228 m) i Tatry Wysokie

Z Polany Skalne otwierają się piękne widoki na cały Beskid Sądecki, fragmenty Beskidu Wyspowego, wschodnią część Gorców z Lubaniem i Gorcem, Małe Pieniny, Góry Lewockie (Słowacja) i Tatry Wysokie

Widok z Polany Skalne na Gorc (1228 m) i Tatry Wysokie

Widok z Polany Skalne na Gorc i Tatry Wysokie

Z Polany Skalne w kilka minut możemy wejść na szczyt Jasienia (1063 m), który pomimo że jest wyższy od Kutrzycy, to niestety zalesiony i pozbawiony widoków.

Do Półrzeczek możemy wrócić ścieżkami leśnymi (bez znaków), na niewielkiej przełęczy (obniżeniu) pomiędzy szczytem Jasienia, a Kutrzycy skręcamy na północ w wąską słabo widoczną ścieżkę, którą po chwili wejdziemy do lasu i dalej kierujemy się wyrażną już ścieżką do drogi szlaku rowerowego, którą wchodziliśmy.
Na Kutrzycę i Jasień możemy wybrać się również żółtym szlakiem z Przełęczy Przysłop (Rzeki), zielonym ze wsi Łętowe, żółtym + zielonym z niższej części Półrzeczek lub z osiedla Białe w Dolinie Kamienicy.

Polecamy inne opisane trasy na Jasień:

Jasień i Kutrzyca z Przysłopia
Wiosenna wycieczka na Jasień w Beskidzie Wyspowym
Deszczowy wypad na Kutrzycę