Kasprowy Wierch (1987 m) – kultowa góra polskich narciarzy, najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce. W okresie, kiedy zagraniczne stacje narciarskie nie były tak popularne i dostępne – zjazd z Kasprowego Wierchu był potwierdzeniem najwyższych umiejętności narciarskich.
Obecnie ośrodek przegrywa z konkurencją i „słowacką i „alpejską”. Ponieważ znajduje się na terenie TPN, nie jest sztucznie naśnieżany, a to przy występujących od kilku lat problemach z opadami śniegu, mocno ogranicza długość sezonu narciarskiego. Natomiast przy dobrych warunkach zimowych „Kasprowy” potrafi to wynagrodzić – zjazd po naturalnym śniegu i w przepięknym górskim otoczeniu może być naprawdę niezwykłą przygodą.
Młodszych wiekiem narciarzy może skusić jazda wyciągiem „retro” na Trasie Goryczkowej, który jest już rzadkością nawet w mniejszych ośrodkach. Tak czy inaczej, na pewno warto tu przyjechać i zmierzyć się z legendarnymi trasami „Kasprowego”.

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Tatry Polskie

DOJAZD      EKWIPUNEK      POGODA

UBEZPIECZENIA online

NOCLEGI online

Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).


Kasprowy Wierch
Popularna nazwa „Kasprowy Wierch” odnosi się do 2 tras narciarskich.

Kasprowy Ski

Trasa Gąsienicowa

Trasa Gąsienicowa – prowadzi ze szczytu Kasprowego Wierchu w kierunku północno – wschodnim do Kotła Gąsienicowego gdzie znajduje się dolna stacja 4-osobowego wyciągu o przepustowości 2400 osób/ godz. (brak kolejek).

Trasa Gąsienicowa

Trasa Gąsienicowa

Trasa jest oznaczona jako czarna, aczkolwiek jest nieco łatwiejsza od Goryczkowej. Ma długość trochę ponad 1400 m przy różnicy poziomów 352 m. Dalej prowadzi nartostrada przez Halę Gąsienicową, Karczmisko (tu niestety czeka nas małe podejście bez wyciągu), nad Doliną Olczyską do samych Kuźnic. Niestety, nartostrada jest obecnie nieczynna, a z trasy mogą korzystać w obu kierunkach skiturowcy. W sumie z Kasprowego to prawie 10 km długości i 930 m różnicy poziomów.

Górna część trasy Gąsienicowej

Górna część trasy Gąsienicowej

Trasa Goryczkowa

Trasa Goryczkowa – znajduje się na północno – zachodnich stokach Kasprowego Wierchu i biegnie do Kotła Goryczkowego. Na dnie Doliny Goryczkowej nad Zakosy rozdziela się na 2 warianty:
– wschodni
– zachodni
Trasa główna liczy prawie 2000 m długości, 602 m różnicy poziomów, całość – łącznie z biegnącą do Kuźnic nartostradą, to ponad 5 km zjazdu i 930 m różnicy wysokości. Przy bardzo dobrych warunkach śniegowych można dojechać do centrum Zakopanego.

Początek trasy Goryczkowej

Początek trasy Goryczkowej

Trasa Goryczkowa

Trasa Goryczkowa

Trasę Goryczkową „obsługuje” stary i prymitywny wyciąg z drewnianymi, dwuosobowymi krzesełkami. W mroźny i wietrzny dzień przejazd tym wyciągiem nie należy do najprzyjemniejszych.

Wyciąg na trasie Goryczkowej

Wyciąg na trasie Goryczkowej

Obydwie, Goryczkowa i Gąsienicowa są trasami o czarnym stopniu trudności, szczególnie w ich początkowej, górnej części występuje stosunkowo duże nachylenie stoku. Nadają się tylko dla dobrze jeżdżących narciarzy.

Kasprowy Wierch, Trasa Gąsienicowa
Przy dobrych warunkach zimowych i w przepięknym górskim otoczeniu – jazda na trasach „Kasprowego” to gwarancja świetnej, zimowej przygody.

Widok na Tatry z trasy Gąsienicowej

Widok na Tatry z trasy Gąsienicowej

Krywań widoczny z Kasprowego Wierchu

Krywań widoczny z Kasprowego Wierchu

Wyjazd na Kasprowy Wierch

Na szczyt Kasprowego Wierchu można wjechać nowoczesną, zmodernizowaną kolejką linową z Kuźnic, wyjazd na górną stację trwa 20 min. Kolejka jest czynna cały rok, w sezonach popularnych turystycznie – jest bardzo oblegana, należy się liczyć z kolejkami do niej.

Informacje szczegółowe o trasach, kolejkach, cenniku i warunkach na Kasprowym Wierchu znajdziemy pod adresem: http://www.pkl.pl/kasprowy-wierch/kasprowy.html

Kasprowy Wierch