Hala Gąsienicowa jest jednym z najczęstszych celów wycieczek w polskich Tatrach. Warto się tu wybrać choćby dla wspaniałej panoramy Tatr z Królowych Rówienek. Dużą atrakcją dla rodzin z dziećmi lub osób starszych może być sama wyprawa przez Przełęcz Między Kopami na Halę Gąsienicową i do schroniska Murowaniec. Absolutnie warto dołączyć do tego spacer nad Czarny Staw Gąsienicowy. Cała trasa jest bezpieczna i nie wymaga specjalnego przygotowania wysokogórskiego.
Schronisko PTTK “Murowaniec” jest jednym z głównych punktów wypadowych w wyższe partie Tatr Polskich. Można się stąd wybrać się na: Krzyżne, Granaty, Kozi Wierch, Kozią Przełęcz, Zawrat (czyli całą Orlą Perć), Świnicę, Kasprowy Wierch, na Kościelec lub Gęsią Szyję. Można też powędrować dalej do Doliny Pięciu Stawów lub przez Czerwone Wierchy w Tatry Zachodnie.

Kraj:Schronisko Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej Polska
Rejon: Tatry Wysokie
Punkt wyjścia: Kuźnice
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima (w warunkach zimowych przejście może być utrudnione)
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień:
ok. 720 m
Długość trasy: (Kuźnice – Czarny Staw – Kuźnice): ok. 13,6 km
Czas wyprawy: (sam przemarsz Kuźnice – Czarny Staw – Kuźnice): ok. 4:15 h
(Kuźnice – Murowaniec: ok. 1:50 h)

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Tatry Polskie

DOJAZD      EKWIPUNEK      POGODA

UBEZPIECZENIA online

NOCLEGI online

Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).


Poniżej prezentujemy mapę Wydawnictwa Compass: dojście na Halę Gąsienicową i nad Czarny Staw Gąsienicowy

Hala Gąsienicowa i Czarny Staw - mapa
Jak dojść do Murowańca?

Na Halę Gąsienicową, do Schroniska Murowaniec dotrzemy z Kuźnic szlakiem żółtym przez Dolinę Jaworzynki, lub niebieskim przez Boczań. W jednym i drugim przypadku czas przejścia wynosi 1 h 55 min.

Dla urozmaicenia krajobrazowego warto wybrać do wejścia trasę Doliną Jaworzynki, a wrócić przez Boczań. Trasa w Dolince Jaworzynki początkowo prowadzi szeroką, wygodną drogą cały czas łagodnie wznosi się do góry.

Po niecałych 30 minutach docieramy do ostrego zakrętu, przy którym znajduje się ławostół. Od tego miejsca szlak zaczyna wznosić się stromymi zakosami.

Poranek w Dolince JaworzynkiŁawostół w Dolince Jaworzynki

Podziwiając otwierające się coraz rozleglejsze widoki, w ok. 30 min. docieramy na Przełęcz między Kopami (1501 m). W tym miejscu dochodzi też niebieski szlak przez Boczań.

Jest to świetne miejsce na odpoczynek i na oglądanie panoram. Widać stąd: po lewej Kopę Kondracką i Giewont, w dole całą Dolinkę Jaworzynki, z prawej grań Boczania, a na horyzoncie Pilsko i Babią Górę.

Widok z Przełęczy między Kopami na Dolinkę Jaworzynka. Po lewej Kopa Kondracka i Giewont, a na horyzoncie Pilsko, Babia Góra i Polica

Widok z Przełęczy między Kopami na Dolinkę Jaworzynka. Po lewej Kopa Kondracka i Giewont, a na horyzoncie Pilsko, Babia Góra i Polica

Z przełęczy czeka nas już tylko pół godzinne, niewyczerpujące dojście do Schroniska Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej. Po drodze otwierają się kolejne widoki: na północ Gorce, na wschód Tatry Bielskie,

a przed nami grań Tatr od Koszystej przez Żółtą Turnię, Granaty, Kozi Wierch, Kościelce, aż po Świnicę.

Opisana panorama z Hali Gąsienicowej
Tatry panorama z Hali Gąsienicowej (Królowe Rówienki)

Tatry panorama z Hali Gąsienicowej (Królowe Rówienki)

Ładnie położone schronisko jest zazwyczaj licznie oblegane, zarówno przez wycieczki jak i przez taterników, dla których jest świetną bazą wypadową.

Dojście z Murowańca nad Czarny Staw Gąsienicowy

Po krótkim odpoczynku, w pół godziny podchodzimy niebieskim szlakiem nad Czarny Staw Gąsienicowy. Szlak poprowadzony jest piękną kamienistą ścieżką wśród kosówek. W połowie drogi warto zwrócić uwagę na znajdujący się w dole na piarżysku kamienny obelisk upamiętniający miejsce śmierci Mieczysława Karłowicza.

Pięknie położony Czarny Staw Gąsienicowy jest częstym celem wycieczek, dlatego w pełni sezonu turystycznego należy liczyć się z tłumami wokół niego. Mimo wszystko warto zrobić krótki postój w tym miejscu.

Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw Gąsienicowy

Znad stawu świetnie widać fragmenty Orlej Perci – Granaty i w głębi Kozi Wierch. Po lewej rozłożysta Żółta Turnia (2087 m), a po prawej potężne ściany Kościelca (2156 m), na który prowadzi stąd czarny szlak.

 

Wzdłuż stawu prowadzi niebieski szlak na Zawrat, którym możemy przejść się na dodatkowy spacer. Nad brzegiem jest sporo miejsca gdzie możemy wygodnie usiąść i podziwiać wspaniałe widoki.

Powrót tą samą drogą do Murowańca zajmie nam niecałe pół godziny. Możemy skorzystać z gastronomicznej oferty schroniska, a potem spokojnie wrócić do Kuźnic. Do zejścia proponujemy dla odmiany drogę przez Boczań, która sprowadza nas łagodnie do Kuźnic granią wzdłuż Doliny Olczyskiej.