Czarny Staw GąsienicoCzarny Staw Gąsienicowy - centralnie nad nim Granatywy – (1624 m n.p.m.) największe jezioro w Dolinie Gąsienicowej o głębokości dochodzącej do 51 m. Na jeziorze znajduje się mała wysepka, na której planowano w 1909 r. zbudować mauzoleum Juliusza Słowackiego. Po protestach działaczy ochrony przyrody pomysł zarzucono.
Nazwa stawu pochodzi od ciemnego zabarwienia wody. Jest to efekt zacienienia od otaczających ścian oraz występujących w stawie sinic.
Staw został sztucznie zarybiony pstrągami. Ze stawu wypływa Czarny Potok Gąsienicowy.

Dolina Gąsienicowa – tworzy górne piętro Doliny Suchej Wody Gąsienicowej. Ma dwie odnogi: Dolinę Czarną Gąsienicową i Dolinę Zieloną Gąsienicową.
Dolina Zielona Gąsienicowa ma jedną odnogę – Dolinę Suchą Stawiańską zwaną Kotłem Kasprowym lub Kotłem Gąsienicowym i położone u podnóża Świnicy: Świnicką Kotlinkę, Mylną Kotlinkę i Zadnie Koło. W Dolinie Zielonej Gąsienicowej znajdują się Stawy Gąsienicowe, największe z nich to: Zielony Staw Gąsienicowy, Długi Staw Gąsienicowy, Kurtkowiec, Zadni Staw Gąsienicowy, Litworowy Staw Gąsienicowy.
Dolina Czarna Gąsienicowa ma odnogę Dolinkę Kozią z kotłami Czarnego i Zmarzłego Stawu. Są tu dwa stawy: Zmarzły Staw Gąsienicowy i największy w całej dolinie: Czarny Staw Gąsienicowy.
Z Zielonego Stawu Gąsienicowego wypływa Sucha Woda (w jej górnym biegu koryto jest w większości suche, stąd jej nazwa). Sucha Woda ma kilka dopływów: wypływający z Czarnego Stawu Czarny Potok, Żółty Potok i Pańszczycki Potok. Suchą Wodę zasilają też wody Wywierzyska Suchej Wody.

Dolina Gąsienicowa
Dolina należy do jednej z piękniejszych tatrzańskich dolin. Jest też bardzo popularna wśród turystów, m.in. dzięki dobrej bazie noclegowej: znajduje się tutaj schronisko „Murowaniec” oraz baza szkoleniowa taterników „Betlejemka”. Jest tez leśniczówka TPN „Księżówka, stacja meteorologiczna PAN i kilka szałasów.
Nazwa doliny pochodzi od nazwiska jej właścicieli, Gąsieniców. Była intensywnie wypasana do 1964 r.

Murowaniec (1500 m n.p.m.) – schronisko wybudowano w latach 1921-1925. Budynek posiada 110 miejsc noclegowych, zarządzany jest przez PTTK. Jest doskonałym punktem wyjścia na Orlą Perć, Świnicę, Kościelec, Kasprowy Wierch.

Strona Schroniska PTTK Murowaniec

Betlejemka – schroDolina Gąsienicowa.nisko na Hali Gąsienicowej, w którym mieści się Centralny Ośrodek Szkolenia PZA, który oferuje kursy wspinaczki i taternictwa. Nazwa budynku pochodzi od skojarzenia ze skromną, biblijną stajenką. Budynek dysponuje 20 miejscami noclegowymi dla turystów na wspólnej sali na piętrze.
Strona schroniska: http://betlejemka.org.pl/