Mangartska Droga (słoweń. Mangartcka cesta) prowadząca na przełęcz o tej samej nazwie rozpoczyna się przy moście na Mangartskim Potoku przy drodze nr 203 prowadzącej z miejscowości Bovec w Słowenii przez Przełęcz Predil (1156 m) do Włoch nad Jezioro Predil i dalej do Cave del Predil i Tarviso.w miasteczku Kranjska Gora (Erika Hotel, 810 m), przechodzi przez przełęcz Vršič na wysokości 1611 m i dalej do miejscowości Trenta (620 m).Most "Predil"
Z Polski najlepiej dojechać jest samochodem przez Villach w Austrii (opis dojazdu do Villach poniżej) i dalej drogą nr 83 i następnie 109 przez przełęcz Wurzenpass do Słowenii, gdzie zjeżdżamy drogą nr 201 i 202 do Kranjskiej Gory. Tu zaczyna się równie malownicza górska przeprawa “Ruska Droga” przez przełęcz Vršič [ nasza wyprawa Ruska Droga]. Z przełęczy zjeżdżamy do Trenta i przez Soča docieramy do miejscowości Bovec gdzie skręcamy na drogę 203 w kierunku Przełęczy Predil.

Z Villach do Kranjskiej Gory można też przejechać tunelem pod Karawankami, ale jest to trochę dalej trzeba dodatkowo zapłacić parę Euro (6,5 Euro – dane 2016 ceny bieżące na stronie: DODATKOWE PŁATNE ODCINKI DRÓG w AUSTRII.
Alpy Julijskie - mapa

Dojazd do Villach samochodem zajmie nam (od granicy Polski – Gorzyczki/Bohumin) co najmniej 7 godzin samej jazdy.

Jadąc np. z Katowic kierujemy się autostradą A1 na Czechy, przez Ostrawę i Brno dojeżdżamy do granicy Austrii. Przejeżdżamy przez Wiedeń i dalej autostradą A2 przez Graz i Klagenfurt do Villach – łącznie 740 km, 7:30 h jazdy.

Konieczne są winiety autostradowe na Czechy i Austrię.

PŁATNE DROGI w CZECHACH

Można się upewnić, czy wjeżdżając autostradą do Czech w Bohuminie możemy spokojnie dojechać do pierwszej stacji Shella i tam kupić winiety na Czechy i na Austrię (płacąc bez problemu kartą) nie przepłacając, jak u pośredników w kraju.

ASF i NAG WINIETY w AUSTRII

ÖAMTC WINIETY w AUSTRII