Rysy to jeden z najpopularniejszych tatrzańskich szczytów, w sezonie wakacyjnym na najwyżej położony punkt Polski zmierzają prawdziwe tłumy turystów. Ciekawym wariantem ich zdobycia jest wejście od strony słowackiej – trasa jest o wiele łatwiejsza technicznie przez co bezpieczniejsza, dodatkowo zaletą tego wyboru jest też możliwość odpoczynku w Schronisku pod Rysami – najwyżej położonym w Tatrach (2250 m n.p.m.).
Jeżeli tylko wystarczy nam sił i czasu warto podejść nad Popradzki Staw – jedno z piękniejszych tatrzańskich jezior i popularny cel wycieczek o każdej porze roku.
Trasa na Rysy od strony słowackiej dostępna jest od 16 czerwca do 31 października.

Autor: Maria Urbańska

Etapy trasy:
– do Popradzkiego Plesa ze Szczyrbskiego Jeziora – czerwony szlak lub szlak zielony – ok. 1:20 h/ (można również dotrzeć niebieskim szlakiem z parkingu przy elektriczce Popradske pleso – ok. 1 h),
– szlak niebieski do skrzyżowanie szlaków nad Żabim Potokiem (0:30 h)
– czerwony szlak do Chaty pod Rysami (2:10 h),
– czerwony szlak na Rysy (0:45 h).

Uwaga: zalecamy wykupienie ubezpieczenia na wypadek akcji ratowniczej – zobacz UBEZPIECZENIE W GÓRY

Suma wzniesień: ok. 1420 m
Długość trasy: ok. 19 km
Czas wyprawy: (sam przemarsz tam i z powrotem): ok. 8:20 h

Dokładny opis trasy, dojazd i mapa: Rysy od słowackiej strony

Rysy od strony słowackiej

Szczyrbskie pleso o świcie

Rysy od strony słowackiej

Grań Baszt

Rysy od strony słowackiej

Przejście przez mostek nad Żabim Potokiem (Žabí potok)

Rysy od strony słowackiej

Wielki Żabi Staw Mięguszowiecki ma powierzchnię 2,6 ha i 7 m głębokości. Nazwa stawów pochodzi od skały wystającej z Wielkiego Żabiego Stawu, która swoim kształtem przypomina żabę.


 

“Schody na Rysy”

Rysy od strony słowackiej

Rysy od strony słowackiej
Podejście do Schroniska pod Rysami

Schronisko pod Rysami (słow. Chata pod Rysmi), inna nazwa Schronisko pod Wagą, jest najwyżej położonym (2250 m) i najmłodszym schroniskiem w Tatrach. Zbudowano je w 1933 roku. Usytuowanie schroniska powoduje, że jest ono narażone na schodzące lawiny. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w 2001 r.
Zaopatrzenie schroniska dostarczane jest przez nosiczy (słow. nosič). Aktualnym chatarem (gospodarzem schroniska) jest Viktor Beránek.
Schronisko słynie z kilku „atrakcji”: jedną z nich jest ubikacja – położona blisko krawędzi przepaści dostarcza użytkownikom wielu silnych wrażeń. Poza tym w schronisku pełno jest śladów minionej epoki, a dokładnie Lenina, który zdobył Rysy przed rewolucją październikową.
Otwarte jest tylko w sezonie letnim 16.6. – 31.10

Rysy od strony słowackiej

Schronisko pod Rysami – słynny wychodek nad przepaścią

Rysy od strony słowackiej

Widok z góry na Chatę pod Rysami i na przeciwko niej piękny szczyt Wielkiej Kopy Popradzkiej (słow. Veľká kôpka, 2354 m)

Rysy od strony słowackiej

Rysy – widok na wierzchołek polskiej strony (od lewej) i wierzchołek słowacki (po prawej)

Rysy (słow. Rysy, wys. 2503 m n.p.m.), góra ma 3 wierzchołki, przez wierzchołek północny przebiega granica polsko-słowacka, jest to najwyżej położony punkt Polski (2499 m n.p.m.).
Pierwsze letnie wejście odnotowano w 1840 r. (Eduard Blásy), zimowe w 1884 r. (Theodor Wundt). Na Rysy weszła m.in. Maria Skłodowska-Curie z mężem i Stefan Żeromski. W latach 1913-1914 był tu Lenin,  na pamiątkę tego wejścia postawiono na szczycie tablicę, która była notorycznie niszczona przez turystów.
Na szczyt można wejść od polskiej strony (czerwony szlak: Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami, Bula pod Rysami, szczyt Rysów) oraz od słowackiej strony: Popradzkie pleso, Dolina Mięguszowiecka, Żabie Stawy Mięguszowieckie, Chata pod Rysmi, przełęcz Waga, szczyt Rysów). Trasa od strony słowackiej dostępna jest od 16 czerwca do 31 października.
Na wysokości 2250 m n.p.m. znajduje się „Schronisko pod Rysami”.

Rysy to jeden z najbardziej popularnych celów turystycznych wypraw. Niewątpliwy wpływ na to mają przepiękne panoramy rozciągające się ze szczytu, przy dobrych warunkach pogodowych widać nawet Kraków.

Rysy od strony słowackiej

Rysy – środkowy wierzchołek Rysów 2503 m

Rysy od strony słowackiej

Rysy – panoramy ze szczytu

Droga powrotna

Ze szczytu schodzimy tą samą trasą – Przełęcz Waga – Schronisko pod Rysami – Dolina Żabia Mięguszowiecka – skrzyżowanie szlaku nad Żabim Potokiem – Popradzkie Jezioro – Szczyrbskie Jezioro (czerwony szlak).
Po drodze czekają nas wspaniałe widoki – miejsca, które mijaliśmy rano, teraz oglądane w pełnym słońcu wyglądają jeszcze piękniej!

Rysy od strony słowackiej

Zejście ze szczytu Rysów

Rysy od strony słowackiej

Żabie Stawy Mięguszowieckie

Rysy od strony słowackiej

Łańcuchy i metalowe stopnie ułatwiające przejście

Rysy od strony słowackiej

Rysy od strony słowackiejRysy od strony słowackiej