Rysy to jeden z najpopularniejszych tatrzańskich szczytów, w sezonie wakacyjnym na najwyżej położony punkt Polski zmierzają prawdziwe tłumy turystów. Ciekawym wariantem ich zdobycia jest wejście od strony słowackiej – trasa jest o wiele łatwiejsza technicznie przez co bezpieczniejsza, dodatkowo zaletą tego wyboru jest też możliwość odpoczynku w Schronisku pod Rysami – najwyżej położonym w Tatrach (2250 m n.p.m.).
Jeżeli tylko wystarczy nam sił i czasu warto podejść nad Popradzki Staw – jedno z piękniejszych tatrzańskich jezior i popularny cel wycieczek o każdej porze roku.
Trasa na Rysy od strony słowackiej dostępna jest od 16 czerwca do 31 października.
Autor: Maria Urbańska
Etapy trasy:
– do Popradzkiego Plesa ze Szczyrbskiego Jeziora – czerwony szlak lub szlak zielony – ok. 1:20 h/ (można również dotrzeć niebieskim szlakiem z parkingu przy elektriczce Popradske pleso – ok. 1 h),
– szlak niebieski do skrzyżowanie szlaków nad Żabim Potokiem (0:30 h)
– czerwony szlak do Chaty pod Rysami (2:10 h),
– czerwony szlak na Rysy (0:45 h).
Uwaga: zalecamy wykupienie ubezpieczenia na wypadek akcji ratowniczej – zobacz UBEZPIECZENIE W GÓRY
Suma wzniesień: ok. 1420 m
Długość trasy: ok. 19 km
Czas wyprawy: (sam przemarsz tam i z powrotem): ok. 8:20 h
Schronisko pod Rysami (słow. Chata pod Rysmi), inna nazwa Schronisko pod Wagą, jest najwyżej położonym (2250 m) i najmłodszym schroniskiem w Tatrach. Zbudowano je w 1933 roku. Usytuowanie schroniska powoduje, że jest ono narażone na schodzące lawiny. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w 2001 r.
Zaopatrzenie schroniska dostarczane jest przez nosiczy (słow. nosič). Aktualnym chatarem (gospodarzem schroniska) jest Viktor Beránek.
Schronisko słynie z kilku „atrakcji”: jedną z nich jest ubikacja – położona blisko krawędzi przepaści dostarcza użytkownikom wielu silnych wrażeń. Poza tym w schronisku pełno jest śladów minionej epoki, a dokładnie Lenina, który zdobył Rysy przed rewolucją październikową.
Otwarte jest tylko w sezonie letnim 16.6. – 31.10
Rysy (słow. Rysy, wys. 2503 m n.p.m.), góra ma 3 wierzchołki, przez wierzchołek północny przebiega granica polsko-słowacka, jest to najwyżej położony punkt Polski (2499 m n.p.m.).
Pierwsze letnie wejście odnotowano w 1840 r. (Eduard Blásy), zimowe w 1884 r. (Theodor Wundt). Na Rysy weszła m.in. Maria Skłodowska-Curie z mężem i Stefan Żeromski. W latach 1913-1914 był tu Lenin, na pamiątkę tego wejścia postawiono na szczycie tablicę, która była notorycznie niszczona przez turystów.
Na szczyt można wejść od polskiej strony (czerwony szlak: Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami, Bula pod Rysami, szczyt Rysów) oraz od słowackiej strony: Popradzkie pleso, Dolina Mięguszowiecka, Żabie Stawy Mięguszowieckie, Chata pod Rysmi, przełęcz Waga, szczyt Rysów). Trasa od strony słowackiej dostępna jest od 16 czerwca do 31 października.
Na wysokości 2250 m n.p.m. znajduje się „Schronisko pod Rysami”.
Rysy to jeden z najbardziej popularnych celów turystycznych wypraw. Niewątpliwy wpływ na to mają przepiękne panoramy rozciągające się ze szczytu, przy dobrych warunkach pogodowych widać nawet Kraków.
Ze szczytu schodzimy tą samą trasą – Przełęcz Waga – Schronisko pod Rysami – Dolina Żabia Mięguszowiecka – skrzyżowanie szlaku nad Żabim Potokiem – Popradzkie Jezioro – Szczyrbskie Jezioro (czerwony szlak).
Po drodze czekają nas wspaniałe widoki – miejsca, które mijaliśmy rano, teraz oglądane w pełnym słońcu wyglądają jeszcze piękniej!