Kasprowy Wierch (1987 m) jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Polskich Tatrach i służy nie tylko turystom pieszym, narciarzom zjazdowym, ale też skiturowcom. Wejście na szczyt starą nartostradą przez Halę Gąsienicową, oprócz samej narciarskiej przyjemności, dostarczy nam dodatkowych wrażeń – odwiedzamy bowiem jedną z piękniejszych tatrzańskich dolin, skąd możemy podziwiać wspaniałą panoramę Tatr. Układ tras Kasprowego Wierchu daje nam możliwość zrobienia pętli i powrót trasą zjazdową przez Dolinę Goryczkową do Kuźnic.

Autorami zdjęć są Marcin i Jan Pichórz – Przyjaciele portalu Góry dla Ciebie

Kraj: PolskaW Dolinie Gąsienicowej przy Betlejemce - zdj. M.J.P.
Rejon: Tatry
Punkt wyjścia (powrotu):
Zakopane, Kuźnice
Czas: 1 dzień
Pora roku: zima
Trudności: przy dobrych warunkach śniegowych – brak

Suma wzniesień:
ok. 970 m
Długość trasy: z Kuźnic na Kasprowy Wierch ok. 9 km, z Kasprowego Wierchu do Kuźnic (przez Dolinę Goryczkową) – ok. 5 km
Czas wyprawy zimą: ok. 5 h, (samego podejścia i zjazdu) – wszystko zależy od warunków śniegowych i kondycji.
Ważne! Należy zwrócić szczególną uwagę na warunki śniegowe (pogoda) i komunikat lawinowy!
Informacje te można sprawdzić: na stronach TPN informacje o warunkach na szlakach oraz aktualny komunikat lawinowy lub stronach TOPR: komunikat lawinowy TOPR.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o bezpieczeństwie w górach (panel boczny) oraz innymi materiałami dostępnymi w naszym dziale PORADY, a szczególnie filmów zrealizowanych przez TOPR.

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Tatry Polskie

DOJAZD      EKWIPUNEK      POGODA

UBEZPIECZENIA online

NOCLEGI online

Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).


Poniżej fragment mapy turystycznej Tatr z zaznaczoną trasą skiturową na Kasprowy Wierch – Wydawnictwa Compass

Z Kuźnic ruszamy w kierunku Nosalowej Przełęczy starą nartostradą (Z Kasprowego przez Halę Gąsienicową do Kuźnic obecnie nieczynna). Pierwszy odcinek na Nosalową Przełęcz pokonujemy w ok. 0:30 min. idąc równolegle z zielonym szlakiem turystycznym. Z Nosalowej Przełęczy nasza droga trawersuje zbocza Doliny Olczyskiej.

Pod Nosalową Przełęczą - zdj. M.J.P.

Stara nartostrada wzdłuż Doliny Olczyskiej - zdj. M.J.P.

Za Królową Polaną skręcamy ostro w prawo i przez Karczmisko docieramy do niebieskiego szlaku pieszego, którym przez Królowe Rówienki wchodzimy na Halę Gąsienicową. Mijamy Betlejemkę i w parę minut stajemy w drzwiach Schroniska Murowaniec.

Podejście przez Karczmisko - zdj. M.J.P.

W Dolinie Gąsienicowej przy Betlejemce - zdj. M.J.P.

Dolina Gąsienicowa - zdj. M.J.P.
Dolina Gąsienicowa przy Murowańcu - zdj. M.J.P.

Po zasłużonym odpoczynku i posiłku ruszamy dalej w górę, w kierunku dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kasprowy Wierch. Dalej nasz szlak prowadzi skrajem trasy narciarstwa zjazdowego.

Panorama Tatr z trasy na Kasprowy Wierch - zdj. M.J.P.
Panorama Tatr z trasy na Kasprowy Wierch - zdj. M.J.P.
Podejście wzdłuż narciarskiej trasy zjazdowej zdj. M.J.P.
W półtorej godziny, licząc od Murowańca, docieramy na grań pod szczytem Kasprowego Wierchu. Na górze pozostaje już tylko zrobienie pamiątkowego zdjęcia Zdobywców na tle otoczenia Cichej Doliny.

Na szczycie Kasprowego Wierchu zdj. M.J.P.
Do Kuźnic wracamy przez Dolinę Goryczkową. Najpierw trasą zjazdową (2 km dł. i 600 m różnicy poziomów), a dalej byłą nartostradą kolejne (3 km i 330 m różnicy wzniesień) prosto do punktu naszego startu w Kuźnicach.
Całość trasy – ok. 14 km, 930 m różnicy wzniesień, czas ok. 5 h, (samego podejścia i zjazdu) – wszystko zależy od warunków śniegowych i kondycji.