Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego (1257 m) to prawdziwa mekka dla wszelkiego rodzaju działalności outdorowych – począwszy od spacerów, przez trekking, biegi, kolarstwo górskie i różne formy narciarstwa. Każdy znajdzie tu miejsce dla siebie, dodatkowo wśród wyjątkowo pięknych panoram.
Korzystając z kolejek i wyciągów prowadzących na grań Skrzycznego ze Szczyrku możemy zaplanować stosunkowo niedługą górską wycieczkę z wieloma atrakcjami. Jest to ciekawa propozycja szczególnie jesienią lub zimą, kiedy dni są krótkie.
Na grań Skrzycznego możemy wjechać ze Szczyrku kolejką COS (Centralny Ośrodek Sportowy) (2 odcinki 4-osobowego wyciągu krzesełkowego) lub z Szczyrk Mountain Resort – kolejką gondolową i dalej 6 – osobowym wyciągiem krzesełkowym na Zbójnicką Kopę. Obie stacje narciarskie proponują bilety w tych samych cenach oraz łączone w różnych kombinacjach.
Kraj: Polska
Rejon: Beskid Śląski
Punkt wyjścia: Szczyrk Salmopol (wjazd kolejką)
Punkt powrotu: Hala Skrzyczeńska – zjazd kolejką do Szczyrku Salmopol, lub zejście do Szczyrku Salmopol – ok. 0:30 h
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zimą nie polecamy – nie można poruszać się pieszo po czynnych trasach narciarskich (pozostaje spacer granią poza trasami zjazdowymi)
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: 290 m
Długość trasy: 6,2 km
Czas wyprawy: ok. 2:15 h (sam przemarsz, zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy)
Poniżej mapa turystyczna rejonu Skrzycznego Wydawnictwa Compass
Nasza propozycja na spacer granią Skrzycznego zakłada wyjazd kolejką gondolową tylko do Hali Skrzyczeńskiej z wysokości 590 m na 1000 m n.p.m. Unikamy wtedy mozolnego podejścia przez las ze Szczyrku Salmopolu na Halę Skrzyczeńską.
Na Hali Skrzyczeńskiej zbiegają się różne trasy i wyciągi narciarskie oraz rowerowe i piesze.
Proponujemy ruszyć pieszo w górę przez halę za znakami żółtego szlaku. Poruszamy się skrajem trasy narciarskiej, z której praktycznie cały czas rozpościerają się piękne widoki na Beskid Śląski.
Po przejściu ok. 700 m pozostawiamy żółty szlak prowadzący trasą zjazdową na Małe Skrzyczne, wchodzimy na leśną drogę, która po kolejnych 250 m wyprowadzi nas na trasę zjazdową prowadzącą ze Zbójnickiej Kopy. Przed nami kilometrowy spacer łagodnym szerokim traktem, z którego cały czas możemy podziwiać piękne widoki.
Docieramy pod górną stację wyciągu krzesełkowego na Zbójnickiej Kopie (1205 m). Przecinamy skrzyżowanie tras zjazdowych i przez las wchodzimy na główną grań Skrzycznego, gdzie spotykamy pieszy zielony szlak turystyczny. Nieco powyżej otwierają się kolejne, jeszcze szersze widoki na stronę wschodnią i południową. Szerokim wygodnym traktem podchodzimy w kierunku szczytu Skrzycznego. Po drodze mijamy wypłaszczenie, z którego możemy podziwiać szeroką panoramę.
Pomiędzy drzewami pokonujemy ostatni stromy fragment drogi i stajemy na szczycie Skrzycznego – z Hali Skrzyczeńskiej jest to 3 km, ok. 250 m przewyższenia i ok. 1 h marszu.
Skrzyczne (1257 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, znajduje się w północno-wschodniej części regionu, w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry, należy do Korony Gór Polski. W stokach góry odkryto kilkanaście niewielkich jaskiń szczelinowych, największa z nich to Jaskinia Pajęcza, której długość korytarzy wynosi 61 m, z powodu zawalenia wejścia jaskinia jest dzisiaj niedostępna.
Według miejscowego podania nazwa Skrzyczne (Skrzyczne lub Skrzecznia) ma pochodzić od skrzeczenia żab zamieszkujących staw, który kiedyś podobno istniał w kotle między Skrzycznem a Małym Skrzycznem.
Skrzyczne jest miejscem skomercjalizowanym – znajduje się tutaj taras widokowy, nieco poniżej schronisko PTTK oraz obiekty infrastruktury technicznej.
Z samego szczytu widoki nie są tak dobre, jak z tarasu widokowego znajdującego się przy górnych stacjach wyciągów narciarskich.
Jeżeli nie będzie nas interesował opisany wcześniej spacer z Hali Skrzyczeńskiej – to możemy tu wjechać bezpośrednio ze Szczyrku 4-osobowym wyciągiem krzesełkowym COS. Kolejka w 2 etapach (przez stację pośrednią na Polanie Jaworzyna) pokonuje 720 m różnicy wzniesień na łącznej długości 2773 m. Radzimy zawsze przed planowaną wycieczką sprawdzić, czy w danym dniu kolej będzie czynna. Długość dolna część wyciągu – Jaworzyna 1181 m, górna – 1592 m.
Z niewielkiego podestu zobaczymy Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Żywiecki, a w dole w pełnej okazałości Jezioro Żywieckie i daleko na horyzoncie Tatry i Niżne Tatry.
Na Skrzycznem znajduje się Schronisko PTTK Skrzyczne, sezonowe atrakcje takie jak basen dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, strzelnica (łuk, wiatrówka) i boisko. Po drugiej stronie szczytu stoi 87-metrowy maszt nadajnika RTV, w budynku obok mieści się Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Wisła/Skrzyczne.
Schronisko PTTK Skrzyczne znajduje się po pd.-wsch. stronie szczytu na wysokości 1250 m n.p.m. Zostało wybudowane pod koniec lat 30. XX w. przez Rudolfa Urbanke (wcześniejszy budynek spłonął). Po II wojnie światowej, w 1947 r. obiekt został przejęty przez Oddział Górnośląski PTT, który przeprowadził jego remont, uruchomił też bufet turystyczny, jadalnię oraz salę noclegową. Uroczyste otwarcie miało miejsce w czerwcu 1950 r. Od końca 1950 schronisko należy do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
W 1998 roku wykonano remont generalny oraz modernizację schroniska, rozbudowano budynek i podniesiono standard wyposażenia pokoi.
Obecnie schronisko dysponuje 29 miejscami noclegowymi, trzema salami jadalnymi oraz bufetem na tarasie widokowym (tylko w sezonie letnim).
Miejsce słynie z miłej atmosfery oraz pięknych widoków. Z dużego tarasu przed schroniskiem PTTK szczególnie dobrze widoczne są góry leżące po słowackiej stronie – Niżne Tatry, Wielka Fatra i wyraźnie widoczne wszystkie szczyty Małej Fatry z charakterystycznym Rozsutcem.
SKRZYCZNE – NARCIARSTWO
Masyw Skrzycznego to mekka narciarstwa – oprócz narciarstwa zjazdowego można tu uprawiać narciarstwo biegowe, freeridowe oraz skitury. Od sezonu 2017 dzięki współpracy trzech największych ośrodków narciarskich w Szczyrku: Centralnego Ośrodka Sportu, Szczyrk Mountain Resort oraz Beskid Sport Arena klienci ośrodków mogą korzystać ze wspólnego skipassu na blisko 40 km tras o zróżnicowanym stopniu trudności: m.in. trasę posiadającą atest FIS oraz 8 km tras oświetlonych.
Ze Szczyrku na górę kursuje kilka kolejek: gondola 10-osobowa, 3 kanapy 6-osobowe, 2 kanapy 4-osobowe, 7 orczyków i taśmy.
Szczyrk Mountain Resort – https://www.szczyrkowski.pl/
Centralny Ośrodka Sportu – http://www.skrzyczne.cos.pl/
Po odpoczynku w schronisku wracamy ścieżką pod szczytem na zielony szlak, którym przyszliśmy ze Zbójnickiej Kopy. Idziemy w kierunku południowym cały czas przed oczami mając wspaniałą panoramę z wyraźnie widoczną Małą Fatrą.
Po ok. 20 minutach spaceru widokową granią docieramy od góry od strony grani do stacji wyciągu na Zbójnickiej Kopie. Znajduje się tutaj wiata turystyczna i początek tras rowerowych.
Idziemy dalej szeroką drogą osłoniętą młodniakiem. Po kolejnych 10 min spaceru prawie poziomą drogą docieramy na Małe Skrzyczne (1211 m). Znajduje się tutaj górna stacja wyciągu orczykowego z Hali Skrzyczeńskiej i kolejne trasy rowerowe (trasa Zbój).
Naszą wycieczkę zamkniemy w pętlę schodząc stąd w dół żółtym szlakiem na Halę Skrzyczeńską – zajmie nam to nie więcej niż 20 minut. Jeżeli starczy nam chęci i sił możemy zrezygnować z kolejki i zejść dalej żółtym szlakiem do Szczyrku Salmopol (kolejne 0:30 h). Cała wycieczka łącznie z wjazdem i zjazdem kolejką oraz atrakcjami na szczycie Skrzycznego zajmie nam maksymalnie 4 godz. więc jest idealna na krótki jesienny lub zimowy dzień lub na spotkanie z pięknymi górami, nawet jeśli nie mamy całego dnia wolnego czasu.
Będą na Małym Skrzycznem możemy kontynuować wycieczkę w kierunku Malinowskiej Skały (0:45 min) i dalej na Przełęcz Salmopolską (kolejna 1:05 h) i wrócić z przełęczy autobusem.