Piękna zimowa wycieczka na Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Szlak przechodzi m.in. obok Malinowskiej Skały – dużej wychodni skalnej, która jest jednym z najbardziej popularnych symboli Beskidu Śląskiego. Zimą, przy dobrych warunkach pogodowych, czeka nas widok pięknych i oryginalnych śnieżnych formacji.
Trasa nie ma trudności technicznych, jest to bardzo popularny turystyczny trakt, więc nawet zimą nie będziemy osamotnieni na szlaku. Punktem wyjścia jest Przełęcz Salmopolska – gdzie możemy dojechać samochodem lub komunikacją publiczną od strony Szczyrku lub od strony Wisły.Zdjęcia – Maria Urbańska
Kraj: Polska
Rejon: Beskid Śląski
Punkt wyjścia: Przełęcz Salmopolska
Punkt powrotu: zależy od możliwości transportu – Przełęcz Salmopolska lub Szczyrk
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 510 m + ok. 190 m w drodze powrotnej na Przeł. Salmopolską
Długość trasy: ok. 16 km (w obie strony – powrót na Przeł. Salmopolską)
Czas wyprawy: ok. 5:30 h (sam przemarsz w obie strony, zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Na naszej trasie jest Malinowska Skała – szczyt w głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry o wysokości 1152 m n.p.m. Miejsce znane jest z dużej wychodni skalnej – o takiej samej nazwie “Malinowska Skała”, która znajduje się kilkadziesiąt metrów na północ od szczytu, tuż przy szlaku turystycznym.
Wychodnia skalna “Malinowska Skała” ma ma kształt ambony, jej wymiary to 6 × 14 × 5 m; jest to jeden z najbardziej popularnych symboli Beskidu Śląskiego. Od 1977 roku Malinowska Skała objęta jest ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej.
Szerokim, łagodnie wznoszącym się traktem docieramy na szczyt Skrzycznego (1257 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego.
Skrzyczne to bardzo popularny cel wycieczek o każdej porze roku. Duża w tym zasługa stojącego na szczycie schroniska PTTK, licznych szlaków oraz bogatej infrastruktury turystycznej – oprócz schroniska znajduje się tu również basen dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, strzelnica i boisko. Przez 4 pory roku rejon odwiedzają turyści piesi, chętnie przyjeżdżają tu rowerzyści, zimą narciarze, którzy do dyspozycji mają 14 km tras o różnym stopniu trudności. Ze wschodniej strony szczytu Skrzycznego korzystają paralotniarze.
Na szczyt prowadzi wiele szlaków turystycznych, m.in. ze Szczyrku i z Przełęczy Salmopolskiej, na górę można wjechać również kolejką krzesełkową ze Szczyrku.
Nazwa “Skrzyczne”
Wg popularnej opinii odnotowanej w XVIII w. w “Dziejopisie Żywieckim” przez Andrzeja Komonieckiego – nazwa „Skrzyczne” pochodzi od skrzeczenia żab, które licznie zamieszkiwały staw, który znajdować się miał między Skrzycznem a Małym Skrzycznem.
W zależności od możliwości transportu ze szczytu Skrzycznego można wrócić tą samą drogą na Przełęcz Salmopolską:
– ok. 2:30 godz.,
– 184 m przewyższenia
Lub zejść np. do Szczyrku:
– szlakiem niebieskim przez halę Jaworzyna – 2:25 h,
– szlakiem zielonym przez przełęcz Becyrek – 2:15 h.
Jak wojownicy ruszają do boju…