Majówka 2019 r.
Prawdziwa gratka czeka na turystów wybierających się na majówkę w Bieszczadach – planowane jest otwarcie przejścia granicznego Wołosate – Łubnia, które umożliwi zwiedzenie ukraińskiej części Bieszczadów. Na razie Straż Graniczna zapowiedziała otwarcie tego przejścia w długi weekend majowy, w dniach 1-5 maja, w godz. od 9.00 do 18.00 (polskiego czasu) dla turystów pieszych i rowerowych.
Jeśli zastanawiacie się, jak ten fakt wykorzystać, podpowiadamy pomysł na bardzo atrakcyjną wycieczkę rowerowo-kolejową w rejonie Przełęczy Użockiej. Można połączyć rowerową eskapadę po urokliwej i mało zatłoczonej ukraińskiej stronie z przejażdżką słynną Koleją Zakarpacką na jej najpiękniejszym odcinku – z licznymi wysokimi, pięknymi wiaduktami i długimi tunelami wykutymi w skałach.
Pamiętajcie: do przekroczenia granicy z Ukrainą konieczny jest PASZPORT!
Informacje nt. ratownictwa na Ukrainie (listy dyżurek) oraz możliwość zakupu polisy ubezpieczeniowej: Ubezpieczenie – Ukraina

Przejście Wołosate – Łubnia znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego po stronie polskiej i Użańskiego Parku Narodowego po stronie ukraińskiej. Granicę będzie można przekraczać pieszo lub na rowerach z aktualnym paszportem. Informację tę  potwierdziliśmy w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej. Obecnie ustalane są zasady tymczasowego funkcjonowania planowanego przejścia na przełęczy Beskid pod Menczyłem.

Trasa: Wołosate – Przełęcz Beskid – Łubnia – Stavne (stacja kolejowa) – Sianki (stacja kolejowa) – Przełęcz Użocka – Użok – Łubnia – Przełęcz Beskid – Wołosate
Długość – 41 km (jazdy rowerem)
Przewyższenie – ponad 500 m (jazdy rowerem)

Wołosate -na wprost drogą czerwonego szlaku na Przełęcz Bukowską

Wołosate – na wprost drogą czerwonego szlaku na Przełęcz BukowskąDroga w kierunku Przełęczy Beskid na granicy z Ukrainą (dotychczas zamknięta dla turystów)

Droga w kierunku Przełęczy Beskid na granicy z Ukrainą (dotychczas zamknięta dla turystów)

Opis trasy

Od parkingów w Wołosatem jedziemy w górę główną drogą wzdłuż czerwonego szlaku na Przełęcz Bukowską. Mijamy kasy BdPN, i po przejechaniu ok. 1,6 km (drogą cały czas za czerwonym szlakiem) skręcamy w prawo przez mostek na drogę prowadzącą na Przełęcz Beskid (785 m). Przed nami niezbyt stromy podjazd (ok. 60 m przewyższenia). Docieramy do przejścia granicznego, otwiera się stąd ładny widok na Dolinę Łubni, grań Pikuja i Połoninę Równą. Zjeżdżamy stromym zjazdem, docieramy do wsi Łubnia, gdzie przy okazji możemy zwiedzić cerkiew, ale proponujemy zostawić to na drogę powrotną. Zjeżdżając cały czas w dół dojeżdżamy do głównej drogi H-13 z Przełęczy Użockiej do Użgorodu. Skręcamy w prawo, po 2 km docieramy do stacji kolejowej Stavne (ukr. Ставне). Dalszą podróż odbędziemy pociągiem Kolei Zakarpackiej – do stacji Sianki (ukr. Сянки).
Dokładny opis przejażdżki i zdjęcia znajdują się w naszym art.: (opisujemy przejazd z Wołosanki – 2 stacje do Stavnego): Kolej Zakarpacka – atrakcja ukraińskich Bieszczadów

Jeden z wiaduktów na trasie Sianki-Wołosanka
Jeden z wiaduktów na trasie Sianki-Wołosanka

Po przyjeździe do Sianek wsiadamy na rower i kierujemy się w górę przez wieś do drogi głównej H-13. Skręcamy w prawo i rozpoczynamy niedługi podjazd na Przełęcz Użocką (ok. 3 km, 50 m podjazdu). Od przełęczy będziemy cały czas zjeżdżać w dół, częściowo wzdłuż trasy kolei, którą przed chwilą przejechaliśmy. Mijamy Użok, gdzie możemy zwiedzić wpisaną na listę UNESCO cerkiew pw. Michała Archanioła z 1745 r. Przejeżdżamy pod wiaduktem kolei i dalej zjeżdżamy równolegle z trasą kolejową aż do miejsca, gdzie musimy skręcić w prawo na drogę do Łubni, którą już jechaliśmy. Przed nami 4 km podjazdu do Łubni (ok. 120 m przewyższenia). Tutaj, w ramach odpoczynku możemy obejrzeć cerkiew pw. św. Eliasza z 1991 r. Przed nami najtrudniejszy odcinek – podjazd 3 km drogą (ok. 250 m przewyższenia) na Przełęcz Beskid. Po przejściu granicy pozostaje już tylko niecałe 3 km wygodnego zjazdu na parking w Wołosatym.
Trasa wycieczki rowerowej liczy 41 km i ponad 500 m przewyższenia, dlatego proponujemy ją dla bardziej zaawansowanych rowerzystów.

Elektryczka jadąca do Sianek