Każdy punkt widokowy w górach to nie lada gratka dla turystów, stąd tak duża popularność wież widokowych. Jedno z takich miejsc umożliwiających podziwianie górskiej panoramy, a jednocześnie odpoczynek i relaks znajduje się na górnej stacji wyciągu krzesełkowego „Śnieżnica”. Dla wielu turystów miejsce jest celem samym w sobie i punktem docelowym wycieczki, tym bardziej, że znajduje się tu również ciekawe muzeum motorowerów – MOPED RETRO oraz kafejka. Dla turystów zmierzających na szczyt Śnieżnicy to duża dodatkowa atrakcja oraz możliwość odpoczynku.

Zdjęcia: Paulina Mysza

Taras widokowy na Śnieżnicy

Co zobaczymy z tarasu widokowego na Śnieżnicy?

Z dużego tarasu zobaczymy m.in. najwyższy szczyt Gorców – Turbacz oraz kilka szczytów Tatr Zachodnich, ale przede wszystkim szczyty Beskidu Wyspowego, m.in.: Luboń Wielki,  Szczebel, Lubogoszcz, Lubomir, Łysinę, Kamiennik,  Wierzbanowską Górę i Ciecień. Przy dobrej pogodzie zobaczymy również Kotoń i szczyt Babiej Góry.

Śnieżnica to znana stacja narciarska, chętnie odwiedzana przez mieszkańców Krakowa, ale też popularny park rowerowy posiadający 11 km zróżnicowanych tras rowerowych.

PBike Park na Śnieżnicy

Jak dojść na taras widokowy na Śnieżnicy

Na taras widokowy najszybciej dotrzemy oczywiście wyciągiem krzesełkowym z Kasiny Wielkiej. Przy dolnej stacji kolejki znajduje się duży monitorowany parking. Zaraz obok, w pochodzącym z XIX w. budynku stacji kolejowej w Kasinie Wielkiej urządzono kilka apartamentów.

Do górnej stacji kolejki można też podejść zielonym szlakiem z Przełęczy Gruszowiec. Trasa jest łatwa, urozmaicona, mająca raczej charakter leśnego spaceru. Szlak prowadzi m.in. obok Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjno-Rekreacyjnego, w którym można odpocząć oraz skorzystać z kulinarnej oferty kuchni.
Powyżej ośrodka znajduje się wiata turystyczna z dużym grillem.
Opis trasy do Ośrodka Rekolekcyjnego: Śnieżnica na każdą porę roku

Jeżeli mamy tylko czas i siły warto podejść stąd na szczyt Śnieżnicy – z górnej stacji wyciągu to tylko 1 km podejścia, 132 m różnicy wzniesień, trasa jest do przejścia w ok. 0:30 h.

Wyciąg krzesełkowy na Śnieżnicę

Wyciąg krzesełkowy na Śnieżnicę

Trasa zielonego szlaku z Przełęczy Gruszowiec do Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjno-Rekreacyjnego i dalej do górnej stacji kolejki krzesełkowej na Śnieżnicy prowadzi wygodną, leśną ścieżką.