Na leśnej polance, na południowym stoku Śnieżnicy, znajduje się Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny. Miejsce to ma długą i bogatą historię i jest kolejnym, po Lubogoszczu, przykładem ciekawego ośrodka rekreacyjnego powstałego w okresie międzywojennym w Beskidzie Wyspowym.
Ośrodek dysponuje dużą bazą noclegową, przyjmuje nie tylko grupy zorganizowane, ale też gości indywidualnych. Jest także popularnym celem spacerów i o to o każdej porze roku – z Przełęczy Gruszowiec dotrzemy tu wygodnym leśnym traktem w niecałą godzinę.

Zdjęcia – Paulina Mysza

Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny na Śnieżnicy

Historia ośrodka

Urokliwą, śródleśną polankę odkrył w 1927 r. ks. Józef Winkowski (1888 – 1951), katecheta gimnazjalny z Zakopanego, który był zafascynowany Beskidem Wyspowym. Ks. Winkowski kupił nie tylko polankę ze źródłem wody, ale też 170 ha lasu i już w 1930 r. została tu zorganizowana kolonia letnia dla Sodalicji Mariańskiej Uczniów Szkół Średnich. Rozpoczęto też budowę ośrodka. W 1936 r. powstały 3 budynki mieszkalne: Krakowianka, Wilnianka i Zakopianka. Oprócz nich wybudowano też jadalnię z kuchnią, kaplicę, basen kąpielowy, a kilka lat później doprowadzono wodociąg ze źródła. Trzeba podkreślić, że pobyty kolonijne miały przede wszystkim charakter integracyjny oraz zdrowotny.

Ośrodek działał do 1939 r. Okres II wojny światowej przetrwał bez większych strat. W latach 50. tereny wraz z zabudowaniami zostały przejęte przez władzę ludową. Intensywna eksploatacja budynków, a jednocześnie brak konserwacji doprowadziły do znacznej ich dewastacji. Sytuacja zmieniła się dopiero, kiedy w roku 1989 ośrodek został odzyskany przez pierwotnych właścicieli (odzyskano polanę z zabudowaniami i 3,5 ha lasu), którzy podjęli szereg prac remontowych i budowlanych przywracając to miejsce do życia.

Ośrodek Rekolekcyjny Śnieżnica

Ośrodek pod Śnieżnicą obecnie

Kompleks stanowi kilka budynków mieszkalnych, mały kościółek, jest też stołówka z dobrym domowym jedzeniem.

Do ośrodka należy 6 budynków, w tym 4 budynki hotelowe:
– Zakopianka (z 1934 r.) – posiada 34 miejsca noclegowe
– Podhalanka (ok. 1969 r.) – 66 miejsc noclegowych
– Krakowianka (rok 1997) na bazie parteru z roku ok.1968, posiada 35 miejsc noclegowych
– Betlejemka (rok ok. 1970) – najmniejszy budynek hotelowy – dla 10 osób. Najpierw był w nim GOPR, dziś jest dostępny dla gości.

Najstarszym budynkiem jest pochodzący z 1932 roku Prezesówka. Mieszkał w niej ks. Prezes J. Winkowski, obecnie jest to mieszkanie ks. Kapelana.

Nazwy budynków pochodzą z listy najhojniejszych sodalicji na budowę kolonii.

Ośrodek oferuje 120 miejsc noclegowych. Przyjmuje grupy zorganizowane oraz gości indywidualnych. Można skorzystać ze stołówki – warto tu spróbować regionalnych zagórzańskich potraw – sapki, pierogów z suszonymi śliwkami, zupy z korpieli lub razowego kołoca z bryndzą.

Cennik oraz nr telefonu do rezerwacji: http://www.snieznica.ksm.org.pl/cennik-i-rezerwacja.html

Ciekawostki

Przez 22 lata, od 1997 – 2019 r. r. gospodarzem i duszpasterzem tego miejsca był ks. Jan Zając – postać dobrze znana w regionie. To właśnie za jego kadencji wykonano prace remontowe i budowlane przywracające przedwojenny charakter ośrodka, on też zainicjował budowę kaplicy.

W Ośrodku na Śnieżnicy, w Wigilię Bożego Narodzenia, odbywa się pasterka w pięknej oprawie muzycznej z udziałem zespołu regionalnego z Kasiny, która przyciąga wielu sympatyków regionu.

 

Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny na Śnieżnicy

Jak dojść do Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy

Najszybciej do Ośrodka dojdziemy z Przełęczy Gruszowiec – najpierw zielonym i niebieskim szlakiem, a następnie zielonym dotrzemy w ok. 0:45 h. Trasa jest łatwa, może być atrakcyjna również dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. Brak walorów widokowych rekompensuje otoczenie – szlak biegnie przez szeroki, wygodny i typowo leśny trakt.

Długość trasy do Ośrodka: ok. 1,4 km
Czas wycieczki (sam przemarsz w obie strony): ok. 1:20 h
Opis trasy: Spacerem na Śnieżnicę

Na Przełęczy Gruszowiec znajduje się „Bar Pod Cyckiem” – ceniony przez stałych bywalców regionu.
Jeżeli warunki pogodowe są sprzyjające i mamy ochotę na dłuższą wycieczkę – można podejść na szczyt Śnieżnicy.

Możliwości wycieczek z Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjno-Rekreacyjnego na Śnieżnicy

1. Z ośrodka można wejść na szczyt Śnieżnicy – jest to ok. 0:40 h podejścia. Niedaleko szczytu znajduje się polanka, z której rozciąga się ładny widok. Wracając na Przełęcz Gruszowiec dla urozmaicenia możemy w niecałą godzinę zejść niebieskim szlakiem, (dodatkowo w ten sposób na pewnym odcinku zrobimy pętlę).
Opis trasy z Przełęczy Gruszowiec: Śnieżnica na każdą porę roku

2. Na taras widokowy, który znajduje się na górnej stacji kolejki krzesełkowej. Zainteresowani motoryzacją mogą zwiedzić MOPED RETRO – muzeum motorowerów.

Przy drodze prowadzącej na taras widokowy znajduje się wiata turystyczna, w której można odpocząć.