Piękna i niewymagająca kondycyjnie wycieczka. Na odcinku z Przełęczy Gruszowiec do Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy trasa jest typowo spacerowa i urozmaicona, może być atrakcyjna dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. Na trasie prowadzącej na szczyt Śnieżnicy znajduje się kilka miejsc, gdzie można odpocząć:
– w Ośrodku Rekolekcyjnym (tam można skorzystać z kulinarnej oferty kuchni),
– w wiacie turystycznej powyżej ośrodka,
– na tarasie widokowym, który znajduje się na górnej stacji wyciągu krzesełkowego.
W budynku górnej stacji kolejki znajduje się ciekawe muzeum motorowerów – MOPED RETRO.
Oprócz wymienionych atrakcji trasa ma dużo walorów przyrodniczych – szlak biegnie wygodnym i typowo leśnym traktem, przez piękny o każdej porze roku buczynowy las.

Kraj: PolskaPodejście zielonym szlakiem do górnej stacji wyciągu narciarskiego "Śnieżnica"
Rejon: Beskid Wyspowy
Punkt wyjścia
(powrotu): Przełęcz Gruszowiec
Czas: 1/2 dnia

Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych

Suma wzniesień: ok. 330 m

Długość trasy: ok. 6 km
Czas wyprawy przejście do Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy ok. 0:45 h, cała trasa ok. 2:30 h (sam przemarsz) (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).

Mapa Beskidu Wyspowego online:Beskid Wyspowy

Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia).

Opis zimowej wycieczki: Spacerem na Śnieżnicę
Trasa czarnym szlakiem: Ekstremalna trasa na Śnieżnicę i mniej znane wychodnie skalne i jeziorka

Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: dojazd na Przełęcz Gruszowiec, opis trasy, ekwipunek i bezpieczeństwo w Beskidach oraz ciekawostki związane ze Śnieżnicą dostępne są w panelu bocznym (po prawej stronie).

Poniżej fragment mapy turystycznej Beskidu Wyspowego Wydawnictwa Compassrejon Śnieżnicy.

Śnieznica - mapa
Punktem startu na szczyt Śnieżnicy jest parking obok “Baru pod Cyckiem” na Przełęczy Gruszowiec. Prowadzą stąd 2 szlaki: niebieski i zielony, który przechodzi obok Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjno-Rekreacyjnego na Śnieżnicy. Szlaki mają wspólny przebieg: na niedługim odcinku z Przełęczy Gruszowiec oraz spod górnej stacji wyciągu narciarskiego na szczyt. Proponujemy wejście szlakiem zielonym, a zejście niebieskim, dzięki czemu zrobimy zgrabną pętlę, nie powtarzając tej samej drogi.

Z parkingu podchodzimy początkowo asfaltową drogą przebiegającą przez osiedle domów jednorodzinnych. Droga zakręca pośród budynków i stopniowo wznosi się do góry. Oprócz szlaków pieszych, niebieskiego i zielonego przebiega też tędy zielony szlak rowerowy. Droga jest bardzo dobrze utrzymana, stosunkowo szeroka i wygodna (jest to dojazd do Ośrodka Rekolekcyjnego). Zaraz po wyjściu z osiedla domów szlak stosunkowo ostro, ale na krótkim odcinku podchodzi do góry – jest to najbardziej stromy fragment trasy do Ośrodka Rekolekcyjnego. Po kilkuset metrach, po prawej stronie jest niewielka polanka, na której ustawiono ławostół. Po ok. 1/2 godz. od wyjścia z parkingu szlaki się rozdzielają, niebieski odchodzi w prawo bezpośrednio na szczyt Śnieżnicy, zielony prowadzi prosto do Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjno-Rekreacyjnego.
Wybieramy szlak zielony, po drodze mijamy jeszcze małą przydrożną kapliczkę i stację drogi krzyżowej. Stąd już tylko 5 min. marszu do Ośrodka.

Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny

Ośrodek położony jest na urokliwej polance o wystawie południowo-zachodniej. Budynki są ładnie wkomponowane w zbocze góry. Nad nimi, po prawej stronie znajduje się kaplica Matki Bożej Śnieżnej. Cały teren jest ładnie zagospodarowany.

 

Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny na ŚnieżnicyMłodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny na Śnieżnicy

Z ośrodka idziemy w kierunku Śnieżnicy. Spacerowym tempem docieramy do górnej stacji trasy narciarskiej „Śnieżnica” w niecałe 20 min. i kolejne 20 min. czeka nas jeszcze na szczyt Śnieżnicy. Droga ponownie prowadzi przez las i powoli wznosi się coraz wyżej. Co pewien czas mijamy drewniane stacje drogi krzyżowej. Przejście tego szlaku w jesienny słoneczny dzień jest wyjątkowo atrakcyjne, cała droga zasłana jest grubą warstwą bukowych liści.

Powyżej ośrodka znajduje się wiata turystyczna z dużym grillem.

Taras widokowy na górnej stacji wyciągu krzesełkowego “Śnieżnica”

Z tarasu widokowego zobaczymy m.in. najwyższy szczyt Gorców – Turbacz oraz kilka szczytów Tatr Zachodnich, ale przede wszystkim szczyty Beskidu Wyspowego, m.in.: Luboń Wielki, Szczebel, Lubogoszcz, Lubomir, Łysinę, Kamiennik, Wierzbanowską Górę i Ciecień. Przy dobrej pogodzie zobaczymy również Kotoń i szczyt Babiej Góry.
W budynku stacji znajduje się ciekawe muzeum motorowerów – MOPED RETRO oraz kafejka.

Górna stacja kolejki krzesełkowej na Śnieżnicy

Górna stacja kolejki krzesełkowej na Śnieżnicy

Kontynuujemy naszą wycieczkę na szczyt Śnieżnicy – wejście na szlak znajduje się nad budynkiem stacji narciarskiej, tym razem oprócz szlaku zielonego jest też niebieski oraz szlak „Zimowego Beskidu Wyspowego”.

Uwaga! Jeśli chcemy wrócić do Kasiny Wielkiej z górnej stacji kolejki najbezpieczniej jest skorzystać z wyciągu (zjazd lub wyjazd). Latem, kiedy działa tutaj Kasina Bike Park zejście niebieskim szlakiem do Kasiny Wielkiej jest bardzo niebezpieczne. Istnieje ryzyko ze rozpędzony rowerzysta może najechać na pieszego. Zimą na stoku jeżdżą narciarze i szlak jest zamknięty.

Podejście z górnej stacji kolejki na szczyt Śnieżnicy

Na szczyt Śnieżnicy docieramy leśną drogą w ok. 20 min. Na górze znajduje się drewniany krzyż, mapa Beskidu Wyspowego oraz ustawiona przez organizatorów akcji “Odkryj Beskid Wyspowy” imienna ławeczka .
Z zalesionego szczytu nie pooglądamy widoków, ale warto podejść na polankę znajdująca się od południowej strony, skąd zobaczymy ładną panoramę Beskidu Wyspowego.

Powrót ze szczytu Śnieżnicy na Przełęcz Gruszowiec

Śnieżnica

Przełęcz Gruszowiec

Ponieważ na górę doszliśmy zielonym szlakiem proponujemy dla urozmaicenia zejście niebieskim. Zaraz pod szczytem niebieski szlak schodzi prosto w dół. Trasa jest dobrze oznaczona. Na Przełęcz Gruszowiec dotrzemy w niecałą godzinę.

Na szczyt Śnieżnicy prowadzi też czarny szlak ze Skrzydlnej, który przechodzi przez Pieninki Skrzydlańskie oraz Porąbkę („Szlak Skrzydlańskich Zbójników”).