Piękna i niewymagająca kondycyjnie wycieczka. Na odcinku z Przełęczy Gruszowiec do Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy trasa jest typowo spacerowa, może być atrakcyjna dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. Brak walorów widokowych rekompensuje otoczenie – szlak biegnie przez szeroki, wygodny i typowo leśny trakt, poprowadzony przez piękny o każdej porze roku buczynowy las. Trasę polecamy szczególnie jesienią, wyjątkowo atrakcyjne jest przejście po dywanie szeleszczących liści.

Kraj: PolskaPodejście zielonym szlakiem do górnej stacji wyciągu narciarskiego "Śnieżnica"
Rejon: Beskid Wyspowy
Punkt wyjścia
(powrotu): Przełęcz Gruszowiec
Czas: 1/2 dnia

Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych

Suma wzniesień: ok. 330 m

Długość trasy: ok. 6 km
Czas wyprawy przejście do Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy ok. 0:45 h, cała trasa ok. 2:30 h (sam przemarsz) (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).

Mapa Beskidu Wyspowego online:Beskid Wyspowy

Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia).

Opis zimowej wycieczki: Spacerem na Śnieżnicę

Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: dojazd na Przełęcz Gruszowiec, opis trasy, ekwipunek i bezpieczeństwo w Beskidach oraz ciekawostki związane ze Śnieżnicą dostępne są w panelu bocznym (po prawej stronie).

Poniżej mapa turystyczna Beskidu Wyspowego – rejon Śnieżnicy.

Śnieznica - mapa
Punktem startu na szczyt Śnieżnicy jest parking obok “Baru pod Cyckiem” na Przełęczy Gruszowiec. Prowadzą stąd 2 szlaki: niebieski i zielony, który przechodzi obok Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy [dodatkowe informacje w Ciekawostkach]. Szlaki mają wspólny przebieg: na niedługim odcinku z Przełęczy Gruszowiec oraz spod górnej stacji wyciągu narciarskiego na szczyt. Trasę przeszliśmy wchodząc szlakiem zielonym, a schodziliśmy niebieskim, dzięki czemu zrobiliśmy pętlę, nie powtarzając tej samej drogi.

Z parkingu podchodzimy początkowo asfaltową drogą przebiegającą przez osiedle domów jednorodzinnych. Droga zakręca pośród budynków i stopniowo wznosi się do góry. Oprócz szlaków pieszych, niebieskiego i zielonego przebiega też tędy zielony szlak rowerowy. Droga jest bardzo dobrze utrzymana, stosunkowo szeroka i wygodna (jest to dojazd do Ośrodka Rekolekcyjnego). Zaraz po wyjściu z osiedla domów szlak stosunkowo ostro, ale na krótkim odcinku podchodzi do góry – jest to najbardziej stromy fragment trasy do Ośrodka Rekolekcyjnego. Po kilkuset metrach, po prawej stronie jest niewielka polanka, na której ustawiono ławostół. Po ok. 1/2 godz. od wyjścia z parkingu szlaki się rozdzielają, niebieski odchodzi w prawo bezpośrednio na szczyt Śnieżnicy, zielony prowadzi prosto do Ośrodka Rekolekcyjnego.

Wybieramy szlak zielony, po drodze mijamy jeszcze małą przydrożną kapliczkę i stację drogi krzyżowej. Stąd już tylko 5 min. marszu do Ośrodka.

Jest on położony na urokliwej polance o wystawie południowo-zachodniej. Budynki są ładnie wkomponowane w zbocze góry. Nad nimi, po prawej stronie znajduje się kaplica Matki Bożej Śnieżnej. Cały teren jest ładnie zagospodarowany. Żeby dojść do szlaku możemy przejść przez teren Ośrodka lub obejść go z jego lewej strony.

Kaplica Matki Boskiej Śnieżnej w Ośrodku Rekolekcyjnym na Śnieżnicy

Podejście zielonym szlakiem do górnej stacji wyciągu narciarskiego "Śnieżnica"Droga ponownie prowadzi przez las i powoli wznosi się coraz wyżej. Co pewien czas mijamy drewniane stacje drogi krzyżowej. Przejście tego szlaku w jesienny słoneczny dzień jest wyjątkowo atrakcyjne, cała droga zasłana jest grubą warstwą bukowych liści.

Spacerowym tempem, w niecałe 20 min., docieramy na górną stację trasy narciarskiej „Śnieżnica”.

Rozciąga się stąd panorama na stronę północną, widzimy m.in. pasmo Lubomira i Łysiny. U szczytu stoku narciarskiego znajduje się bar (otwarty sezonowo). Zaraz nad nim jest tablica informująca o rezerwacie przyrody „Śnieżnica” , tutaj też wchodzimy na ścieżkę ze szlakami, tym razem oprócz zielonego jest też niebieski oraz szlak „Zimowego Beskidu Wyspowego”.

Latem, kiedy w Kasina Ski&Bike Park działa Kasina Bike Park zejście niebieskim szlakiem do Kasiny Wielkiej jest bardzo niebezpieczne. Istnieje ryzyko ze rozpędzony rowerzysta może najechać na pieszego. Najbezpieczniej jest skorzystać z wyciągu (zjazd lub wyjazd). Zimą na stoku jeżdżą narciarze i szlak jest zamknięty. Poniżej tras zjazdowych, szlak przebiega przez stację kolejową, która posłużyła jako scenografia do wielu znanych filmów.

Na szczyt Śnieżnicy docieramy leśną drogą w 20 min.

Znajduje się tutaj drewniany krzyż oraz mapa Beskidu Wyspowego. Nie jest to, niestety, zbyt atrakcyjne miejsce. Z zalesionego szczytu nie pooglądamy panoram, nie ma też tutaj miejsca na jakiś dłuższy odpoczynek – znajduje się tylko jedna ława [więcej informacji w Ciekawostkach].

Ze szczytu prowadzą również drogi do Skrzydlnej (czarny szlak) oraz Dobrej (dalsza część zielonego szlaku). Ponieważ na górę doszliśmy zielonym szlakiem proponujemy dla urozmaicenia zejście niebieskim. Zaraz pod szczytem niebieski szlak schodzi prosto w dół. Trasa jest dobrze oznaczona. Na Przełęcz Gruszowiec docieramy w niecałą godzinę.

Zejście niebieskim szlakiem, w porównaniu do drogi, którą wchodziliśmy zielonym szlakiem jest bardziej strome i kamieniste. Dlatego lepiej wybrać odwrotny kierunek – wejście szlakiem niebieskim i zejście szerokim i łagodnym szlakiem zielonym.

Uwaga:

W 2014 r. wprowadzono na szczyt Śnieżnicy szlak czarny ze Skrzydlnej, który przechodzi przez Pieninki Skrzydlańskie oraz Porąbkę („Szlak Skrzydlańskich Zbójników”).