Gubałówka to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na Podhalu. Widokowa, łatwo dostępna oraz z licznymi punktami gastronomicznymi przyciąga rzesze turystów o każdej porze roku. Ale wystarczy minąć główny deptak, by znaleźć się zupełnie w innym świecie — bez komercji, bez tłumów, za to z kwitnącymi polanami i jedną z piękniejszych panoram tatrzańskich.

Trasa wędrówki prowadzi przez Gubałówkę, polanę Butorów, Mietłówkę i Płazówkę, skąd podziwiać można wspaniałą panoramę Tatr. Dodatkową atrakcją jest możliwość wyjechania jedną z kolejek na grań Gubałówki. Trasa nie ma trudności technicznych, możną ja potraktować jako pomysł na dłuższy, górski spacer.
Warto zaplanować wycieczkę późną wiosną, kiedy polany pokryte są dywanem kwiatów i dodatkowo kontrastują z ośnieżonymi tatrzańskimi szczytami.

Parametry trasy od górnej stacji kolejki na Gubałówkę do przystanku Witów Dolina Chochołowska skrzyżowanie

Kraj: Polska
Rejon: Podhale
Punkt wyjścia (powrotu): Polana Szymoszkowa lub dolna stacji kolejki na Gubałówkę
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma podejść: ok. 130 m
Suma zejść: ok. 360 m

Długość trasy: ok. 8,7 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 2:30 h
(Zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy. Warto zaplanować więcej czasu na podziwianie widoków)

Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia oraz odpowiedni ekwipunek).

Gubałówka Mietłówka mapa

Dojazd do stacji kolejki na Gubałówkę

Na dojazd do stolicy Tatr proponujemy mniej popularną drogę omijającą zatłoczony odcinek z Nowego Targu do Zakopanego i przejazd od Chabówki przez Rabę Wyżną, Czarny Dunajec i Witów drogą nr 958 (z Chabówki na Polanę Szymoszkową  – 48 km i 1 godz.). Trasa z pewnością jest mniej komfortowa, ale po drodze będziemy mogli zobaczyć wspaniałą panoramę całych Tatr.
Dojeżdżając do Czarnego Dunajca we wsi Wróblówka przejeżdżamy przez rozległą równinę obok rzeki Czarny Dunajec. Przy dobrej widoczności warto zatrzymać się tu przy jednej z bocznych dróg i podziwiać wyjątkową, pełną panoramę Tatr – od Bielskich, przez Wysokie po krańce Tatr Zachodnich.

Panorama Tatr z drogi przed Wróblówką koło Czarnego Dunajca

Panorama Tatr z drogi przed Wróblówką koło Czarnego Dunajca

Tatry od Giewontu po Jarząbczy Wierch - widok z drogi przed Wróblówką koło Czarnego Dunajca

Tatry od Giewontu po Jarząbczy Wierch – widok z drogi przed Wróblówką koło Czarnego Dunajca

Po minięciu Czarnego Dunajca i wsi Podczerwone dojeżdżamy do Chochołowa – słynnej podhalańskiej wsi, w której możemy zobaczyć kompleks zabytkowych, drewnianych zabudowań góralskich stojących wzdłuż drogi. Oryginalna drewniana zabudowa pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. Budynki wykonane są z drewnianych płazów, w konstrukcji zrębowej, kryte są gontem. Zgodnie z tradycją dwa razy w roku, na Wielkanoc i na Boże Ciało, gospodynie myją je wodą z mydłem, co zapobiega ciemnieniu drewna.
Chochołów nazywany jest „żywym skansenem”.

Zabytkowe domy w Chochołowie

Zabytkowe domy w Chochołowie

Dalej malowniczą drogą przez Witów i Kościelisko dojedziemy na parking przy Polanie Szymoszkowej lub przy dolnej stacji kolejki na Gubałówkę.

Giewont i Czerwone Wierchy - widok z Polany Szymoszkowej

Giewont i Czerwone Wierchy – widok z Polany Szymoszkowej

Kilkugodzinny spacer granią Gubałówki i dalej przez Mietłówkę do osiedla Płazówka proponujemy rozpocząć wjazdem koleją linowo-terenowo na Gubałówkę lub koleją linową – wyciąg krzesełkowy Szymoszkowa. Przy dolnej stacji obu kolejek znajdują się obszerne parkingi, gdzie bez problemu możemy zostawić samochód lub dojechać komunikacją autobusową z Zakopanego.
Przejazd otwartymi krzesełkami kolei na Szymoszkową wydaje się bardziej atrakcyjny ze względu na piękne widoki. Górna stacja znajduje się pod najwyższym wzniesieniem grani Gubałówki 1133 m.

Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa – na południowym zboczu Gubałówki.
Dolna stacja znajduje się przy Drodze Powstańców Śląskich, która prowadzi z Zakopanego do Kościeliska. Oprócz hotelu Mercure Kasprowy Zakopane, jest tu także wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego, szkółka narciarska, kąpielisko i duży parking.
Stacja działa od 1994 r. Posiada 2 kolejki krzesełkowe:
– 6-osobowa (firmy Doppelmayr Garaventa Group) o długości 1291 m i przepustowości 3000 osób na godzinę
– 4-osobowa o długości 360 m, przepustowości 2000 osób na godzinę.

Kolej Linowa Polana Szymoszkowa

Kolej Linowa Polana Szymoszkowa

Widok naGiewont z górnej stacji Kolei Linowej Polana Szymoszkowa

Giewont z górnej stacji Kolei Linowej Polana Szymoszkowa

Droga naszej wycieczki będzie prowadziła czarnym szlakiem w kierunku zachodnim, ale po wyjeździe kolejką z Polany Szymoszkowej warto podejść z w kierunku wschodnim do górnej stacji kolei linowo-terenowej Gubałówka, gdzie z tarasu widokowego zobaczymy kultową panoramę Tatr i w dole całe Zakopane.

Panorama Tatr z Gubałówki: od lewej Hawrań, Łomnica, Lodowy, Wielka Koszysta, Żółta Turnia, Granaty, Kozi Wierch, Kościelec, Świnica, Kasprowy Wierch, Giewont, Czerwone Wierchy

Panorama Tatr z Gubałówki: od lewej Hawrań, Łomnica, Lodowy, Wielka Koszysta, Żółta Turnia, Granaty, Kozi Wierch, Kościelec, Świnica, Kasprowy Wierch, Giewont, Czerwone Wierchy

Krzyż na Giewoncie

Krzyż na Giewoncie

Gubałówka to podłużne wzniesienie nad Zakopanem (w Paśmie Gubałowskim). W jego grani wyróżnia się 2 szczyty – jeden o wysokości 1120 m, przy którym znajduje się górna stacja kolejki „Gubałówka” oraz drugi, wyższy, liczący 1133 m, przy górnej stacji na Szymoszkowej.
Gubałówka to jedno z popularniejszych miejsc wśród turystów odwiedzających Podhale. Z jej grani rozciąga się wyjątkowo piękny widok na Tatry i leżące w dole Zakopane. Zimą pojawiają się narciarze, którzy korzystają z tras narciarskich i snowparku, latem popularna jest zjeżdżalnia grawitacyjna. Jest to także bardzo komercyjne miejsce – znajdują się tu liczne bary, restauracje i punkty sprzedaży góralskich pamiątek.
Nazwa Gubałówka pochodzi od polany Gubałówka, a nazwa polany od nazwiska jej właścicieli – Gubała.

Więcej o Gubałówce – kolejka, szlaki, panoramy, atrakcje: Kolejką na Gubałówkę

Widok na Giewont z tarasu restauracji

Widok na Giewont z tarasu restauracji na Gubałówce

Asfaltowa droga pomiędzy górnymi stacjami kolejek jest niestety jednym z najbardziej obleganych komercyjnych deptaków. Znajduje się tu olbrzymia ilość kramów z „pamiątkami” oraz liczne punkty gastronomiczne. Dobrze jest zaplanować wycieczkę wcześniej rano, aby uniknąć przepychania się wśród tłumu i spokojnie poświęcić się kontemplacji rewelacyjnych panoram. Na szczególną uwagę zasługuje widok na Giewont, nawet gołym okiem możemy zaobserwować krzyż na jego szczycie i stojących pod nim ludzi.

W połowie grani Gubałówki, po północnej stronie, znajduje się drewniana kaplica Matki Bożej Różańcowej.
Oprócz wspaniałych panoram tatrzańskich w kierunku północnym zobaczymy też szczyt Babiej Góry i grań Policy.

Kaplica pw. Matki Boskiej Różańcowej na Gubałówce

Kaplica pw. Matki Boskiej Różańcowej na Gubałówce

Asfaltową drogą za czarnymi i czerwonymi znakami schodzimy nieco w dół na osiedle Pałkówka, gdzie znajdują się parkingi oraz przystanek autobusowy „Kościelisko Butorowy skrzyżowanie”. Na skrzyżowaniu dróg czerwony i żółty szlak skręca na północ w kierunku Dzianisza, zielony w lewo na południe na Butorowy Wierch (górna stacja kolei Butorowy Wierch), a my kierujemy się na wprost czarnym szlakiem, gdzie nie spotkamy już tłumów wczasowiczów, a jedynie poszczególnych turystów.Zejście z Gubałówki na Pałkówkę (parkingi, bus)

Zejście z Gubałówki na Pałkówkę (parkingi, bus)

Drogowskazy na Pałkówce

Drogowskazy na Pałkówce

Szutrowa droga wznosi się lekko od północnej strony trawersem omijając szczyt Butorowego Wierchu (1160 m) i wyprowadza nas na rozległe siodło z polaną Butorów. Szeroką polną drogą, obok nieco szpecących słupów wysokiego napięcia przechodzimy granią na drugą stronę polany. Przez chwilę towarzyszy nam zielony szlak z Butorowego Wierchu. Z przełęczy rozpościerają się rewelacyjne widoki na tatrzańskie szczyty od Giewontu przez Czerwone Wierchy, Bystrą i Kominiarski Wierch, aż po grań Rohaczy.

Panoramy z Polany Butorów

Polana Butorów: panorama Tatr Zachodnich

Polana Butorów: panorama Tatr Zachodnich

Widok z polany Butorów na Tatry: Świnica, Giewont, Czerwone Wierchy, Bystra i Kominiarski Wierch i grań Rohaczy

Widok z Polany Butorów na Tatry: Świnica, Giewont, Czerwone Wierchy, Bystra i Kominiarski Wierch i grań Rohaczy

Giewont widziany z polany Butorów

Giewont widziany z Polany Butorów

Polana Butorów

Polana Butorów

Polana Butorów i panorama Tatr od Hawrania na wschodzie, przez Wielką Koszystą, Świnicę, Kasprowy Wierch, Giewont, Czerwone Wierchy, Bystrą, Kominiarski Wierch, aż po grań Rohaczy na wschodzie

Polana Butorów i panorama Tatr od Hawrania na wschodzie, przez Wielką Koszystą, Świnicę, Kasprowy Wierch, Giewont, Czerwone Wierchy, Bystrą, Kominiarski Wierch, aż po grań Rohaczy na wschodzie

Przy końcu polany droga zielonego szlaku biegnie w dół w kierunku Kościeliska, a my czarnym szlakiem kierujemy się w prawo, gdzie przez las będziemy szli zboczami Palenicy Kościeliskiej (1183 m). Leśna droga w wielu miejscach jest zalana sporymi kałużami i dodatkowo rozjeżdżona quadami. Rejon ten nie znajduje się na terenie parku narodowego i organizowane są tutaj terenowe przejazdy wynajmowanymi quadami.

Po ok. 20 minutach wychodzimy na kolejną, graniową polanę – Mietłówkę. I znów możemy podziwiać wspaniałą panoramę Tatr Zachodnich – od Giewontu, aż po grań Rohaczy. Po drugiej stronie grani otwiera się ponownie widok na wyraźnie widoczną stąd Babią Górę.

Widok na Tatry Zachodnie z Polany Mietłówka: Czerwone Wierchy, Bystra, Kominiarski Wierch i grań Rohaczy

Widok na Tatry Zachodnie z polany Mietłówka: Czerwone Wierchy, Bystra, Kominiarski Wierch i grań Rohaczy

Widok z Mietłówki na Giewont, Czerwone Wierchy, Smreczyński Wierch, Kamienista, Bystra, Kominiarski Wierch, Jarząbczy Wierch, Wołowiec i grań Rohaczy

Widok z Mietłówki na Giewont, Czerwone Wierchy, Smreczyński Wierch, Kamienista, Bystra, Kominiarski Wierch, Jarząbczy Wierch, Wołowiec i grań Rohaczy

Widok z Mietłówki na Tatry: Świnica, Giewont i Czerwone Wierchy

Widok z Mietłówki na Tatry: Świnica, Giewont i Czerwone Wierchy

Po drugiej stronie polany wchodzimy ponownie do lasu (uwaga na oznakowanie), gdzie znajduje się szczyt Mietłówki (1110 m).

Dalej drogą skrajem lasu schodzimy w dół w kierunku Płazowskiego Wierchu, po prawej w kierunku północnym i zachodnim otwierają się widoki na Babią Górę, Pilsko, Jezioro Orawskie i Orawską Magurę z charakterystyczną wieżą przekaźnika na słowackiej Magurce (1107 m).

Przed Płazowskim Wierchem czarny szlak skręca ostro w lewo i stromą ścieżką przez las sprowadza nas na Płazówkę, skąd ponownie możemy podziwiać piękne widoki Tatr Zachodnich z wyraźnie widocznymi Doliną Kościelską i Chochołowską. Przez widokową polanę schodzimy do drogi, gdzie czarny szlak skręca w prawo, w kierunku Witowa, a my kierujemy się w lewo, gdzie parę metrów dalej znajduje się Kaplica św. Anny.

Polana Płazówka z widokiem na Tatry: Giewont, Czerwone Wierchy, Smreczyński Wierch, Kamienista, Kominiarski Wierch, Jakubina, Jarząbczy Wierch, Łopata i Wołowiec

Polana Płazówka z widokiem na Tatry: Giewont, Czerwone Wierchy, Smreczyński Wierch, Kamienista, Kominiarski Wierch, Jakubina, Jarząbczy Wierch, Łopata i Wołowiec

Płazówka – przysiółek wsi Witów (gmina Kościelisko) na południowych stokach Płazowskiego Wierchu to wyjątkowo atrakcyjne widokowo miejsce. Znajduje się tu wiele pięknych, typowo góralskich budynków, na uwagę zasługuje drewniana zabytkowa kaplica św. Anny (1892 r.), wybudowana w stylu zakopiańskim., jej budynek na tle Czerwonych Wierchów przypomina alpejskie pejzaże.

Kaplica św. Anny na Płazówce na tle Czerwonych Wierchów

Kaplica św. Anny na Płazówce na tle Czerwonych Wierchów

Dzwonnica przy Kaplicy św. Anny na Płazówce

Dzwonnica przy Kaplicy św. Anny na Płazówce

Kaplica św. Anny na Płazówce na tle Czerwonych WierchówKaplica św. Anny na Płazówce

Dzwonnica przy Kaplicy św. Anny na Płazówce

Dzwonnica przy Kaplicy św. Anny na Płazówce

Powrót z Płazówki na parking na Polanie Szymoszkowej

Spod kaplicy kierujemy się drogą rowerową w kierunku zachodnim i leśnym traktem w ok. 20 minut docieramy do osiedla Witów Roztoki, gdzie przy asfaltowej drodze znajduje się przystanek autobusowy. Ponieważ częstotliwość kursów z tego miejsca jest stosunkowo mała idziemy dalej drogą wzdłuż Czarnego Dunajca w stronę głównej drogi z Witowa do Zakopanego.

Droga rowerowa z Płazówki do Witowa Roztoki

Droga rowerowa z Płazówki do Witowa Roztoki

Po 400 m przekraczamy most na potoku Kirowa Woda (z Doliny Kościeliskiej), który łączy się tu z potokiem Siwa Woda (z Doliny Chochołowskiej) tworząc Czarny Dunajec. Stąd już tylko parę kroków do głównej szosy i przystanku autobusowego Witów Dolina Chochołowska Skrzyżowanie, skąd bez problemu dojedziemy busem (linia Dolina Chochołowska – Zakopane), których większość przejeżdża zarówno przez parking na Polanie Szymoszkowej, jak i przy dolnej stacji kolei linowo-terenowej na Gubałówkę. W ten sposób naszą wycieczkę zamykamy w zgrabną pętlę.