Wzgórze Majerz w Pieninach jest idealnym miejscem na krótki, widokowy spacer, gdzie możemy podziwiać wyjątkowe panoramy Tatr, Gorców i Pienin oraz urokliwe Jezioro Czorsztyńskie z Zamkiem Czorsztyn. Latem dodatkowo możemy zobaczyć kulturowy wypas owiec.
Kraj: Polska
Rejon: Pieniny
Punkt wyjścia (powrotu): Czorsztyn
Czas: 1/2 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak
Suma wzniesień: (tam i z powrotem) – ok. 50 m
Długość trasy (tam i z powrotem do przełęczy Osice) : 3,6 km
Czas przejścia (tam i z powrotem): ok. 1 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Poniżej fragment mapy turystycznej Pienin Wydawnictwa Compass – rejon Majerza
Góra, a w zasadzie wzgórze Majerz o wysokości 689 m n.p.m. znajduje się nad wsią Czorsztyn w Pieninach. Do Czorsztyna bez trudu dojedziemy autobusem bądź własnym samochodem. Od drogi nr 969 z Nowego Targu do Szczawnicy we wsi Krośnica skręcamy na południe i w parę minut docieramy do centrum miejscowości. W dolnej części wsi, nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego, znajduje się Zamek Czorsztyn, który oczywiście polecamy zwiedzić – “Zamek w Czorsztynie – pienińska warownia“.
Nasz spacer zaczniemy w centrum Czorsztyna koło zajazdu i gościńca „Pod Smrekami”. Na końcu ulicy Turystycznej, “vis-a-vis” gościńca znajduje się prywatny płatny parking (2022 r.).
Ruszamy niebieskim szlakiem, który z asfaltowej drogi zaraz za gościńcem przechodzi w szutrowy trakt. Mijamy „Pawilon edukacyjny w Czorsztynie” (filia Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego – wystawa „Ekosystemy łąkowe i pastwiskowe Pienin”). Wstęp wolny, godziny otwarcia: www.pieninypn.pl
Wchodzimy na teren Pienińskiego Parku Narodowego i po niecałych 200 m podchodzimy do pokazowej bacówki, gdzie w tradycyjny sposób wyrabiane są produkty pasterskie: oscypki, bundz i żentyca, które na miejscu można kupić i spróbować.
Wchodzimy na polanę Majerz, która leży na ternie Pienińskiego Parku Narodowego. Polana ma 53 ha powierzchni i w całości przeznaczona jest pod kulturowy wypas owiec.
Ścieżka prowadzi środkiem otwartej polany wznosząc się lekko w kierunku jej najwyższego punktu.
Pomimo niedużej wysokości Majerz jest rewelacyjnym punktem widokowym.
W niecałe 10 minut wchodzimy na oznakowany szczyt Majerza (689 m), skąd możemy przedłużyć spacer dalej niebieskim szlakiem dalej do przełęczy Osice i wrócić tą samą drogą do Czorsztyna.
W sezonie wiosenno – letnim dużą atrakcją dla turystów jest widok stada owiec, które są tutaj wypasane w ramach prowadzonego kulturowego wypasu owiec.
Całość spaceru, łącznie z odwiedzeniem bacówki, zajmie nam ok. 1 – 2 godzin.
Przejście z Czorsztyna na przełęcz Osice przez Majerz może być częścią dłuższej wycieczki, np. z przełęczy Snozka na Trzy Korony przez Macelak. – linki
Będąc w okolicy warto zwiedzić inne ciekawe miejsca w sąsiedztwie: Zamek w Czorsztynie, Niedzicę i skansen – Osada Czorsztyn.