Jezioro Czorsztyńskie to jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych miejsc w Pieninach. Miejsce zachwyca przede wszystkim spektakularnym widokiem na znajdujące się po obu stronach tafli jeziora słynne warownie – Zamek Czorsztyński i “Dunajec”. Jezioro jest też świetnym miejscem rekreacji – można tu nie tylko popływać i pożeglować, ale też przejechać rowerem piękną trasę „Velo Czorsztyn” lub po prostu pozwiedzać okoliczne atrakcje. Niedaleko stąd też na górskie szlaki, zarówno w Pieninach, jak i Gorcach.
Na jeziorem zlokalizowane są miejscowości: Niedzica, Falsztyn, Frydman, Dębno, Huba, Maniowy, Mizerna, Kluszkowce, Czorsztyn i Sromowce Wyżne. Są one dobrym punktem startu do poznawania atrakcji Jeziora Czorsztyńskiego.
Jezioro Czorsztyńskie to sztuczne jezioro zbudowane w celu ochrony przeciwpowodziowej doliny Dunajca. Ma 9 km długości i w zależności od stanu poziomu wody do 1,75 km szerokości (średnio 1,3 km), długość linii brzegowej wynosi ok. 30 km. Głębokość zbiornika jest różna w zależności od jego napełnienia – przy maksymalnym napełnieniu głębokość wynosi 49,5 m.
Budowa zalewu prowadzona była w latach 1970 -1997, ale pierwsze plany budowy pojawiły się w 1905 r. Decyzję o budowie podjęto po wielkiej powodzi na Podhalu w 1934 r., realizację przerwała II wojna światowa. Pierwsze plany konsultował m.in. Gabriel Narutowicz – inżynier, hydrolog, pierwszy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – on też został patronem oddanych do użytku w 1997 r. zespołu zbiorników wodnych.
Zalew Czorsztyński przeszedł pozytywny test już podczas powodzi w 1997 r.
Poniżej zapory w Niedzicy znajduje się drugi zbiornik (wyrównawczy dla Jeziora Czorsztyńskieg) – Zbiornik Sromowski.
Zapora w Niedzicy (również: Zapora Czorsztyńska) – wybudowana w latach 1975–1997 ma 404 m długości i 59,4 m wysokości, jej korona ma 7 m szerokości. Jest to najwyższa w Polsce zapora ziemna z centralnym uszczelnieniem glinowym. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna.
Zapora jest udostępniona do zwiedzania, wejście jest możliwe tylko z przewodnikiem. Przygotowano 2 trasy, można zwiedzać pomieszczenia techniczne elektrowni wraz z urządzeniami do produkcji prądu oraz podziemny tunel.
Warto tu zobaczyć obraz 3d Moc Żywiołów – dzieło ma 34 metry długości i przedstawia zapadnięty obiekt zalany wodospadami z widocznymi wewnątrz turbinami. Aby zobaczyć peny efekt 3D należy stanąć w odpowiednim, zaznaczonym miejscu.
Tel. Kontaktowy, informacje szczegółowe o planie zwiedzania i cennik: http://www.zew-niedzica.pl/
Jezioro Czorsztyńskie to popularne kąpielisko – w ciepłe letnie dni nad brzegiem pojawia się wielu amatorów kąpieli, plażowania i opalania. Do dyspozycji turystów jest plaża Zamajerz – piaszczysta i z opieką WOPR, zlokalizowana zaraz pod Zamkiem Dunajec w Niedzicy. Obok znajduje się przystań wodna, gdzie można wypożyczyć sprzęt – kajaki, rowery wodne, jest też miejsce do cumowania.
Rejsy po Zalewie w Czorsztyńskim. Przy przystani Zamajerz rozpoczynają też swoje rejsy statki wycieczkowe (organizowane od maja do października), które cieszą się dużą popularnością, z ich pokładu można podziwiać, m.in.: zamek w Niedzicy i w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy i Rezerwat Zielone Skałki. Pomiędzy zamkami Czorsztyn i Dunajec pływają statki “Dunajec” i “Halny”, rejsy widokowe oferuje statek „Harnaś”.
Rejsy odbywają się od maja do października i trwają około 50 minut. Można też popływać gondolami – wycieczka dookoła jeziora trwa ok. 40 minut, a widoki i wrażenia są niezapomniane!
Zamek w Niedzicy, zwany też jako Zamek Dunajec, to średniowieczna warownia wzniesiona na początku XIV wieku przez Kokosza Berzeviczego. Z zamkiem związana jest bardzo ciekawa legenda o ukrytym tu skarbie Inków, podobno w 1946 r. znaleziono tu inkaskie kipu.
Na zamku w Niedzicy kręcono kilka filmów, m.in. “Janosik” i “Wakacje z duchami”.
Obecnie mieści się tu muzeum historyczne. Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy nie leży na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego.
Więcej informacji: Zamek Dunajec w Niedzicy i legenda o inkaskim skarbie
Po przeciwległej stronie jeziora i Zamku Niedzica znajduje się Zamek w Czorsztynie. Pięknie położony nad wodami zalewu przyciąga nie tylko turystów odwiedzających region, ale też amatorów wspaniałych panoram, plenerowej fotografii oraz wszystkich spragnionych ciekawych historii i legend.
Zamek można zwiedzać o każdej porze roku, ale szczególnie polecamy odwiedzić go jesienią – kiedy mgły otulają budowlę i Jezioro Czorsztyńskie widoki są wręcz bajeczne!
Zamek pozostaje pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego.
Więcej informacji: https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/zamek-w-czorsztynie-pieninska-warownia/
Przepiękna sceneria i świetna forma rekreacji – przejażdżka rowerem wokół Jeziora Czorsztyńskiego trasą „Velo Czorsztyn”. Trasa ma ok. 27 km i jest częścią dłuższego szlaku „Velo Dunajec”. Miejsce jest wyjątkowo atrakcyjne, nie ma też trudności technicznych. Droga prowadzi po nawierzchni asfaltowej, w większości po płaskim terenie, jest więc dostępna praktycznie dla każdego. Jest to też pewnego rodzaju niedogodność – w weekendowe i wakacyjne dni pojawiają się tu prawdziwe tłumy, co często wymaga dostosowania tempa jazdy do innych uczestników. Na pewno warto tu przyjechać poza sezonem, wyjątkowo pięknie jest jesienią – kiedy znika „ściana” liści i można dodatkowo rozkoszować się wspaniałą panoramą jezioro!
Na północnym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, na Półwyspie Stylchyn, utworzono skansen etnograficzny, w którym umieszczono zabytkowe budynki z XIX i początku XX w. – drewniane wille, wiejskie chałupy gospodarcze i kamienne piwniczki z drewnianymi spichlerzami – są to głównie obiekty przeniesione ze wsi Maniowy i Czorsztyn, które zostały zalane przy budowie Jeziora Czorsztyńskiego. Warto tu przyjechać nawet na krótki spacer i przejść uliczkami podziwiając nie tylko te piękne, zabytkowe obiekty, ale też panoramę otoczenia Jeziora Czorsztyńskiego z widocznymi zamkami.
Zwiedzanie skansenu jest bezpłatne.
Propozycja widokowego i atrakcyjnego spaceru na polanę Cisówka, która wznosi się nad Niedzicą. Łatwą drogą wyjdziemy na górę w niecałą godzinę. Z kolejnych punktów widokowych zobaczymy panoramę całych Gorców, Pienin, Pasma Radziejowej, a na południu Tatr Bielskich i Wysokich. W dole niebieskie wody jeziora i Zamek w Czorsztynie. Trasa jest świetnym uzupełnieniem atrakcji Niedzicy, bardzo łatwa i można się na nią wybrać z dziećmi lub osobami bez doświadczenia turystycznego.
Opis wycieczki: Spacer z Niedzicy na widokową Polanę Cisówka
Mapy i przewodniki: PIENINY