Lubogoszcz do niedawna nie był atrakcyjny widokowo, kilka lat temu wiatrołom odsłonił sporą część jego południowo-wschodnich zboczy. Możemy teraz stamtąd podziwiać piękne panoramy Beskidu Wyspowego, Gorców, a nawet Tatr. Wejście od strony Kasiny Wielkiej jest ciekawą propozycją na krótką wycieczkę urozmaiconą widokami z bardzo nasłonecznionego stoku pod szczytem. Od połowu trasy proponujemy przejście pętlą przez odsłonięte zbocza.
Trasa jest krótka, na szczyt jest zaledwie 2,5 km, ale bardzo stroma (400 m przewyższenia).
Kraj: Polska
Rejon: Beskid Wyspowy
Punkt wyjścia (powrotu): Polana Mogiła
Czas: 1/2 dnia
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 400 m
Długość trasy: ok. 4,9 km
Czas wyprawy (sam przemarsz) – ok. 1,5 h w górę i 0:45 h w dół (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Mapa Beskidu Wyspowego online:Beskid Wyspowy
Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: trasa, dojazd, ciekawostki i inne dostępny jest na panelu bocznym (po prawej stronie).
Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia).
Uwaga! Trasa nie jest trudna, ale w warunkach zimowych niektóre miejsca mogą być oblodzone, dlatego planując wycieczkę warto mieć ze sobą raczki (nakładki antypoślizgowe na buty).
Poniżej fragment mapy turystycznej Pienin Wydawnictwa Compass – masyw Lubogoszcza
Wycieczkę najlepiej rozpocząć na polanie Mogiła, która znajduje się przy drodze nr 946 z Kasiny Wielkiej do Mszany Dolnej. Wejście na polanę znajduje się ok. 1,7 km od centrum (kościół w Kasinie Wielkiej). Przed ostrym zakrętem drogi stoi drewniany krzyż i przy nim tablica ze schematem szlaków. Trochę poniżej znajduje się pomnik wykonany z wieży czołgu typu Vickers (więcej w ciekawostkach).
Szeroką szutrową drogą idziemy przez polanę, a potem przez las – cały czas za czerwonymi znakami. Mijamy szlaban zagradzający wjazd na dalszą część leśnej drogi. Szlak wznosi się przez las doprowadzając nas do wyraźnego zakrętu w lewo, po czym zaraz skręca w prawo do góry. W tym miejscu proponujemy pójście w lewo – drogą wyprowadzającą na odsłonięte zbocze. Dokładny przebieg trasy pokazujemy na mapie.
Przez obszar wiatrołomu prowadzi wiele ścieżek powstałych podczas porządkowania zniszczonego lasu. Nawet zimą nie ma problemu z wyborem właściwej drogi. Podejście ma wystawę południową, dzięki temu w pogodny dzień możemy „złapać” dużo słońca. Szybko nabieramy wysokości, odsłaniają się coraz lepsze widoki. Bezpośrednio przed nami zobaczymy „wyspy” Śnieżnicy, Ćwilina, Łopienia, Mogielicy i Jasienia, bardziej na południe Gorce, a nad nimi szczyty Tatr.
Beskid Wyspowy widziany z drogi na szczyt Lubogoszcza
Z podejścia na Lubogoszcz widać nawet Tatry
Zimą trasa może być nieprzetarta
Ścieżka przez wiatrołom wyprowadza nas prosto na zalesiony szczyt Lubogoszcza. Na polanie stoi krzyż, tablica z mapą i drogowskazami szlaków oraz kilka drewnianych ławek. Jest też tablica poświęcona zmarłemu w 2014 r. Andrzejowi Cyrwusowi – znanemu społecznikowi z Mszany Dolnej.
Ze szczytu możemy zejść bezpośrednio do Mszany Dolnej zielonym szlakiem lub przejść całą grań Lubogoszcza szlakiem czerwonym (zejście do Mszany Dolnej), lub po przejściu niecałych 2 km granią zejść w kierunku zachodnim czarnym szlakiem do “Bazy Lubogoszcz”, a dalej do Kasinki Małej.
Jeżeli przyjechaliśmy na polanę Mogiłę samochodem to powrót z Mszany Dolnej lub Kasinki Małej byłby trudny logistycznie, więc po krótkim spacerze granią Lubogoszcza wracamy do punktu startu. Dla odmiany ze szczytu schodzimy czerwonym szlakiem, który nie jest już widokowy i dodatkowo bardzo stromy (podczas naszej wycieczki były nawet ślady zjazdu na desce).
Zimowy las na LubogoszczuPanorama z Lubogoszcza
Bardzo szybko docieramy do miejsca, gdzie wcześniej opuściliśmy szlak wychodząc na widokowe zbocze. Znaną już dobrze drogą, bez problemów, szybko docieramy do samochodu.