Mogielica (1170 m n.p.m.) to jeden z najpopularniejszych kierunków beskidzkich wycieczek. Jako najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego przyciąga wszystkich kompletujących Koronę Gór Polski, amatorów pięknych panoram zachęca możliwościami podziwiania ich z wieży widokowej. Ale chętnie przychodzą tu wszyscy również stali bywalcy, którzy korzystają z bogatej sieci szlaków turystycznych.
Z racji swojego kształtu Mogielica nazywana jest przez miejscowych Kopą.
Panoramy górskie możemy podziwiać ze stojącej na szczycie wieży widokowej. Budowla ma 23 m, została udostępniona turystom w listopadzie 2022 r. Przy dobrych warunkach pogodowych zobaczymy z niej cały Beskid Wyspowy i Sądecki, Gorce, Pieniny, Tatry, Pasmo Babiej Góry i Beskid Żywiecki, a nawet Małą Fatrę.
Zdjęcia – Ilona Sarnecka
Mogielica (1170 m) z Przełęczy Rydza-Śmigłego
Najpopularniejszym punktem wyjścia na Mogielicę jest zielony szlak z Przełęczy Rydza-Śmigłego (znajduje się tu duży płatny, parking).
Suma wzniesień: ok. 480 m
Długość trasy: ok. 3,5 km
Czas przejścia na szczyt: ok. 1.40 h
Mapa i dokładny opis trasy: Mogielica z Przełęczy Rydza – Śmigłego
Zielony szlak z Przełęczy Rydza-Śmigłego przechodzi przez polanę Wyśnikówka, można już stąd dostrzec wieżę widokową na szczycie Mogielicy. Wczesną wiosną na polanie kwitną przebiśniegi. Wyśnikówka, podobnie, jak i pozostałe polany Beskidu Wyspowego przed wojną była wypasana. Obecnie nie użytkowana, stopniowo zarasta.
Polana jest świetnym punktem widokowym – zobaczymy stąd nie tylko szczyty Beskidu Wyspowego, ale też Gorce, Babią Górę i Tatry.
Po ok. 1:40 od wyjścia z Przełęczy Rydza-Śmigłego stajemy na szczycie Mogielicy (1171 m).
Ze stojącej to wieży widokowej możemy podziwiać szerokie panoramy Beskidu Wyspowego i Gorców, zobaczymy też Babią Górę i Tatry.
Ze szczytu Mogielicy wracamy na Przełęcz Rydza-Śmigłego tą samą drogą, ócić mozemy