Mogielica 1171 m n.p.m. – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

Możliwości wejścia na Mogielicę jest bardzo dużo. Jedna z najpopularniejszych tras prowadzi z Przełęczy Rydza Śmigłego na Chyszówkach. Wyprawa jest idealna na każdą porę roku, zimą zajmie nam cały dzień, a latem będzie spacerem lub częścią dłuższej wycieczki. Mogielica z roku na rok staje się coraz bardziej popularna ze względu na jej walory widokowe oraz powstającą infrastrukturę turystyczną, m.in. stojącą na szczycie wieżę widokową.

Kraj: Polska
Rejon: Beskid Wyspowy
Punkt wyjścia
(powrotu): Przełęcz Rydza–Śmigłego (Chyszówki)
Czas: 1/2 dnia

Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych

Suma wzniesień: ok. 480 m

Długość trasy (tam i z powrotem): ok. 7 km
Czas wyprawy (sam przemarsz tam i z powrotem): ok. 4 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Mapa Beskidu Wyspowego online:  Beskid Wyspowy

Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: dojazd na Przełęcz Przełęcz Rydza–Śmigłego, opis trasy, ekwipunek i bezpieczeństwo w Beskidach oraz ciekawostki związane z Mogielicą dostępne są w panelu bocznym (po prawej stronie).

Poniżej mapa turystyczna Beskidu Wyspowego – rejon Mogielicy.

Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia).

Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: trasa, dojazd, ciekawostki i inne dostępny jest na panelu bocznym (po prawej stronie).

Poniżej mapa turystyczna Wydawnictwa Compass rejonu Mogielica

Mogielica - mapa turystyczna

Przełęcz Rydza-Śmigłego jest dobrym punktem widokowym. Można stąd zobaczyć m.in.: Gorce, Babią Górę, Ćwilin i Śnieżnicę.

Na przełęczy znajdują się kamienny obelisk z 1938 r. i krzyż, które zostały postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich (1914 r.) dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego.

Przełęcz Rydza Śmigłego

Nazwa przełęczy i znajdujące się tu kamienny obelisk oraz krzyż Przełęcz Rydza Śmigłegoodnoszą się do spektakularnego zwycięstwa Legionów Polskich nad Rosjanami. W listopadzie 1914 r. żołnierze polscy pod wodzą Rydza-Śmigłego wzięli do niewoli oddział kawalerii rosyjskiej, który stacjonował na Chyszówkach. Zastosowali bardzo nietypową taktykę. Polscy żołnierze, ochotnicy z Kongresówki świetnie mówiący po rosyjsku podeszli w nocy pod chałupę, w której kwaterowali Rosjanie. Kłócąc się między sobą po rosyjsku zaskoczyli strażnika, który wziął ich za swoich i nie podniósł alarmu – Rosjanie poddali się prawie bez walki. Zwycięstwo na przełęczy w Chyszówkach było pierwszym od dłuższego czasu sukcesem wojsk austriackich na froncie rosyjskim. 2 grudnia rozpoczęła się bitwa pod Limanową, w której Austro-Węgry odniosły strategiczne zwycięstwo nad Rosją. Oprócz pomnika, świadkami tych działań są cmentarze, największy z nich znajduje się na Jabłońcu k. Limanowej.

Po II wojnie światowej, ze względów politycznych, zmieniono jej nazwę na przełęcz Chyszówki. Do pierwszej nazwy wrócono dopiero w 1990 r.
W 10. rocznicę walk młodzież z Dobrej postawiła na przełęczy krzyż, na którym umieszczono następujący napis:
„1918 – 1928 TU W CHYSZÓWKACH W LISTOPADZIE 1914 R. WALCZYLI LEGIONIŚCI POLSCY POD WODZĄ JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO I WZIĘLI DO NIEWOLI ODDZIAŁ KAWALERJI ROSYJSKIEJ – W 10 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI POSTAWIŁO TEN KRZYŻ STOW. MŁODZ. POLSK. Z DOBREJ II XI 1928 R. NA ZNAK HOŁDU DLA BOHATERÓW KTÓRZY ODDAJĄC KREW I ŻYCIE ZA OJCZYZNĘ UTRWALILI W NARODZIE WIARĘ W ZWYCIĘSTWO”.

Obok krzyża stoi obelisk Rydza-Śmigłego, a także kamienny Pomnik Spotkania Pokoleń z 1938 r. („NA PAMIĄTKĘ BOJÓW I BRYGADY LEGIONÓW POLSKICH 23.XI.1914 – 9.XII.1914).

Co roku, 11 listopada odbywają się tutaj uroczystości związane z tymi historycznymi wydarzeniami.

Przełęcz Rydza-Śmigłego jest dobrym punktem startu dla wychodzących na Mogielicę i Łopień.
Na Łopień (951 m) – zielony szlak
suma wzniesień: ok. 270 m
długość trasy: ok. 2 km
czas przejścia: ok. 1 h
Opis trasy: Łopień – uroczysko, bagna i jaskinie

Parking na Przełęczy Rydza-Śmigłego

W 2023 r. na przełęczy powstały dwa nowe parkingi – jeden prywatny (płatny – 3 zł/ godz.) w pobliżu pomnika Rydza-Śmigłego na ok. 100 samochodów, drugi, wybudowany, przez Gminę Dobra zlokalizowany jest poniżej przełęczy – jest to duża zatoka przy drodze w kierunku Słopnic na ok. 60 samochodów.
Obok prywatnego parkingu jest też bistro i kilka domków do wynajęcia.

Więcej informacji: Przełęcz Rydza-Śmigłego na Chyszówkach

Z parkingu na Przełęczy Rydza-Śmigłego ruszamy zielonym szlakiem im. Leopolda Węgrzynowicza.

Mogielica i polana Cyrla z Przełęczy Rydza-Śmigłego

Szlak turystyczny pokrywa się częściowo z trasą narciarstwa biegowego, a konkretnie z odcinkiem doprowadzającym do pętli wokół Mogielicy [opis trasy: „Mogielica na narty biegowe].

Podchodzimy wygodną drogą, mijamy ostatnie domy i przechodzimy dalej przez kolejne polany. Zaczyna się ostrzejsze podejście przez las, powyżej na małej polanie trasa narciarska odbija w prawo.

Jeszcze kawałek podejścia i stajemy na poprzecznej drodze, którą przebiega trasa narciarstwa biegowego i rowerowa wokół Mogielicy. Przecinamy ją i znowu idziemy stromą ścieżką przez las.

Szybko wchodzimy na polanę Wyśnikówka, z której widoczne są już częściowo Tatry, Gorce, Beskid Wyspowy, Babia Góra, Polica, Pasmo Łososińskie i na wschodzie Beskid Niski.

Widok z polany Wyśnikówka. Od lewej: Tatry, Gorce, Beskid Wyspowy i Bbia Góra.

Jest to idealne miejsce na krótki odpoczynek przed ostatnim, ostrym podejściem pod wyraźnie widoczną stąd wieżę widokową na szczycie Mogielicy. W ok. 20 minut docieramy na górę (od parkingu ok. 2:15 h).

Na szczycie Mogielicy stoi wieża widokowa, z której przy dobrych warunkach zobaczymy cały Beskid Wyspowy i Sądecki, Gorce, Pieniny, Tatry, Pasmo Babiej Góry i Beskid Żywiecki a nawet Małą Fatrę. Nowa wieża została udostępniona turystom w listopadzie 2022 r. Budowla ma 23 m wysokości, konstrukcja stalowa zakończona jest czterospadowym dachem.

Wieża widokowa na Mogielicy. Zdj. Krystian Jaworz Art Fotografia

Wieża widokowa na Mogielicy. Zdj. Krystian Jaworz Art Fotografia

Po zejściu z wieży robimy jeszcze krótki spacer (dalej zielonym szlakiem) pod krzyż papieski. Stąd również rozciąga się świetna panorama Pasma Radziejowej, Gorców i Tatr Wysokich.

W tym miejscu rozgałęziają się szlaki turystyczne, którymi możemy zejść na Wyrębiska i Przełęcz Słopnicką (szlak zielony), do Słopnic (szlak żółty) lub na Polanę Stumorgową i Polanę Przysłopek i dalej do Szczawy lub Półrzeczek (niebieski i żółty). Ponieważ nasze auto zostawiliśmy na Przełęczy Rydza Śmigłego i nie mamy zapewnionego innego transportu, wracamy tą samą drogą w dół. Po drodze na polanie Wyśnikówka niebieski szlak skręca w lewo i przez polanę Cyrla schodzi do Jurkowa. W niecałe 2 godziny docieramy na parking na Przełęczy Rydza Śmigłego.

Mogielica – propozycje wycieczek

Rowerem wokół Mogielicy

Mogielica na narty biegowe

Mogielica – góra na 4 pory roku

Wschód słońca na Mogielicy

Sympatykom regionu polecamy również:

10 najpiękniejszych tras Beskidu Wyspowego

Atrakcje Beskidu Wyspowego

oraz quiz: Jak dobrze znasz Beskid Wyspowy?