Wschód słońca na Babiej Górze bez wątpienia należy do kategorii „królewskich”, nie dziwi więc fakt, że na szczycie Królowej Beskidów pojawiają się rzesze chętnych do podziwiania porannego spektaklu natury i to praktycznie o każdej porze roku.
Niektórzy, by zaoszczędzić czas i siły na dojazd rezerwują nocleg w Schronisku na Markowych Szczawinach, inni przyjeżdżają tutaj w środku nocy by po kilkugodzinnej nocnej wędrówce stanąć przed świtem na szczycie Babiej Góry.

Zdjęcia wschodu słońca na Babiej Górze – Michał Stec

Wschód słońca na Babiej Górze

Nocna wędrówka po górach i oglądanie wschodu słońca to niewątpliwie wspaniałe przeżycie, warto jednak zadbać o to, by była to przygoda nie tylko piękna, ale też bezpieczna i dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie i wyposażenie.

Dla chętnych planujących wyjście na wschód słońca na Babiej Górze (i nie tylko) zebraliśmy porady – którą trasę wybrać w drodze na szczyt, jak się przygotować i co zabrać ze sobą?
Oczywiście wyposażenie dostosowujemy do pory roku.

Uwaga! Pamiętajmy, że trasa na szczyt przebiega przez Babiogórski Park Narodowy dlatego obowiązują pewne zasady zachowania – m.in. zakaz hałasowania w górach, zakaz wprowadzania psów oraz zakaz biwakowania na szczycie.

Którą trasę najlepiej wybrać na wschód słońca na Babiej Górze?

Stali bywalcy na Babiej Górze mają na pewno swoje ulubione szlaki, ale generalnie poleca się takie warianty:

1. Jeśli mamy nocleg w Schronisku na Markowych Szczawinach – najszybciej wejdziemy na szczyt przez Przełęcz Brona – ze schroniska to ok. 1:30 h.
2. Jeśli przyjeżdżamy w nocy – najpopularniejsza trasa na szczyt Babiej Góry prowadzi z Przełęczy Krowiarek (w letnie dni prawdopodobnie nie będziemy szli sami). Czas przejścia – ok. 2 – 2:30 h – tempo przejścia zależy od warunków pogodowych i naszej kondycji. Jeśli idziemy w grupie – tempo dostosowujemy do najsłabszego uczestnika.

Warto wyjść na tyle wcześnie, by na górze być przed wschodem – najpiękniej jest o brzasku słońca, wtedy na niebie zobaczymy pełną paletę barw.

Wschód słońca na Babiej Górze

Wschód słońca na Babiej Górze – jak się przygotować

1. Sprawdzenie prognozy pogody
Babia Góra nie na darmo zwana jest „Kapryśnicą” i “Matką Niepogód”, g
łównym powodem niebezpieczeństwa jest bardzo zmienna pogoda i możliwość pobłądzenia w przypadku mgły. Dodatkowo wyjście może utrudniać wiejący tu często silny wiatr. Zimą, po dużych opadach śniegu i nieprzetartym szlaku góra może być skrajnie niebezpieczna!
A poza tym zależy nam przecież na dobrej pogodzie do obserwacji wschodu słońca 🙂
Więcej o pogodzie w górach i lista portali pogodowych: Jak sprawdzić pogodę w górach

2. Sprawdzenie komunikatów Babiogórskiego Parku Narodowego – na stronie internetowej parku zamieszczane są informacje o aktualnych zagrożeniach, zamknięciach szlaku, itp.

3. Sprawdzenie komunikatów na stronie GOPR: https://beskidy.gopr.pl/. Zimą bardzo ważne jest sprawdzenie komunikatów lawinowych.

4. Zapoznanie się z planowaną trasą do przejścia (trudności na szlaku, czas przejścia). Jeśli nawet byliśmy już na szczycie Babiej Góry – pamiętajmy, że naszą drogę pokonujemy nocą – wtedy wszystko wygląda inaczej.

5. Odpowiedni ekwipunek:
– naładowany telefon z zainstalowaną aplikacją Ratunek, wpisanym nr GOPR oraz mapą cyfrową
– dobra czołówka
– termos z gorącą herbatą
– coś ciepłego do ubrania chroniącego przed wiatrem i chłodem, można zabrać śpiwór lub koc w którym można się zagrzać w oczekiwaniu na wschód słońca
– zimą i wczesną wiosną – dodatkowo raki lub raczki, ciepłe rękawice, czapka.

Nr alarmowy w górach: 985 lub 601 100 300.
Polecamy również poradnik
opracowany wspólnie przez Fundację GOPR, Wydawnictwo Compass i nasz portal Góry dla Ciebie: ABC bezpieczeństwa w górach

Opis trasy na szczyt Babiej Góry z Przełęczy Krowiarki: Babia Góra Królowa Beskidów

Wschód słońca na Babiej GórzeWschód słońca na Babiej GórzeWschód słońca na Babiej Górze