Wschód słońca na Babiej Górze bez wątpienia należy do kategorii „królewskich”, nie dziwi więc fakt, że na szczycie Królowej Beskidów pojawiają się rzesze chętnych do podziwiania porannego spektaklu natury i to praktycznie o każdej porze roku.
Niektórzy, by zaoszczędzić czas i siły na dojazd rezerwują nocleg w Schronisku na Markowych Szczawinach, inni przyjeżdżają tutaj w środku nocy by po kilkugodzinnej nocnej wędrówce stanąć przed świtem na szczycie Babiej Góry.

Zdjęcia wschodu słońca na Babiej Górze – Michał Stec

Wschód słońca na Babiej Górze

Nocna wędrówka po górach i oglądanie wschodu słońca to niewątpliwie wspaniałe przeżycie, warto jednak zadbać o to, by była to przygoda nie tylko piękna, ale też bezpieczna i dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie i wyposażenie.

Dla chętnych planujących wyjście na wschód słońca na Babiej Górze (i nie tylko) zebraliśmy porady – którą trasę wybrać w drodze na szczyt, jak się przygotować i co zabrać ze sobą?
Oczywiście wyposażenie dostosowujemy do pory roku.

Uwaga! Pamiętajmy, że trasa na szczyt przebiega przez Babiogórski Park Narodowy dlatego obowiązują pewne zasady zachowania – m.in. zakaz hałasowania w górach, zakaz wprowadzania psów i zakaz biwakowania na szczycie oraz po drodze. Za biwakowanie uważa się odpoczynek pod zaimprowizowanym przez siebie zadaszeniem – namiotem, szałasem, itp.

Którą trasę najlepiej wybrać na wschód słońca na Babiej Górze?

Stali bywalcy na Babiej Górze mają na pewno swoje ulubione szlaki, ale generalnie poleca się takie warianty:

1. Jeśli mamy nocleg w Schronisku na Markowych Szczawinach – najszybciej wejdziemy na szczyt przez Przełęcz Brona – ze schroniska to ok. 1:30 h.
2. Jeśli przyjeżdżamy w nocy – najpopularniejsza trasa na szczyt Babiej Góry prowadzi z Przełęczy Krowiarek (w letnie dni prawdopodobnie nie będziemy szli sami). Czas przejścia – ok. 2 do 2:30 h – tempo przejścia zależy od warunków pogodowych i naszej kondycji. Jeśli idziemy w grupie – tempo dostosowujemy do najsłabszego uczestnika.

 

Warto wyjść na tyle wcześnie, by na górze być przed wschodem – najpiękniej jest o brzasku słońca, wtedy na niebie zobaczymy pełną paletę barw.

Wschód słońca na Babiej Górze

Wschód słońca na Babiej Górze – jak się przygotować

1. Sprawdzenie prognozy pogody
Babia Góra nie na darmo zwana jest „Kapryśnicą” i “Matką Niepogód”, g
łównym powodem niebezpieczeństwa jest bardzo zmienna pogoda i możliwość pobłądzenia w przypadku mgły. Dodatkowo wyjście może utrudniać wiejący tu często silny wiatr. Zimą, po dużych opadach śniegu i nieprzetartym szlaku góra może być skrajnie niebezpieczna!
A poza tym zależy nam przecież na dobrej pogodzie do obserwacji wschodu słońca 🙂
Więcej o pogodzie w górach i lista portali pogodowych: Jak sprawdzić pogodę w górach

2. Sprawdzenie komunikatów Babiogórskiego Parku Narodowego – na stronie internetowej parku zamieszczane są informacje o aktualnych zagrożeniach, zamknięciach szlaku, itp.

3. Sprawdzenie komunikatów na stronie GOPR: https://goprbeskidy.pl/. Zimą bardzo ważne jest sprawdzenie komunikatów lawinowych.

4. Zapoznanie się z planowaną trasą do przejścia (trudności na szlaku, czas przejścia). Jeśli nawet byliśmy już na szczycie Babiej Góry – pamiętajmy, że naszą drogę pokonujemy nocą – wtedy wszystko wygląda inaczej.

5. Odpowiedni ekwipunek:
– naładowany telefon z zainstalowaną aplikacją Ratunek, wpisanym nr GOPR oraz mapą cyfrową
– dobra czołówka
– termos z gorącą herbatą
– coś ciepłego do ubrania chroniącego przed wiatrem i chłodem, można zabrać śpiwór lub koc w którym można się zagrzać w oczekiwaniu na wschód słońca
– zimą i wczesną wiosną – dodatkowo raki lub raczki, ciepłe rękawice, czapka.

Nr alarmowy w górach: 985 lub 601 100 300.
Polecamy również poradnik
opracowany wspólnie przez Fundację GOPR, Wydawnictwo Compass i nasz portal Góry dla Ciebie: ABC bezpieczeństwa w górach

Opis trasy na szczyt Babiej Góry z Przełęczy Krowiarki: Babia Góra Królowa Beskidów

Wschód słońca na Babiej GórzeWschód słońca na Babiej GórzeWschód słońca na Babiej Górze