Wycieczka na Gęsią Szyję (1489 m) przez Rusinową Polanę jest wyjątkowo piękna ze względu na rewelacyjne panoramy Tatr. Wspominał już o nich z zachwytem Tytus Chałubiński propagując panoramę z nich jako „widok na 100 szczytów i przełęczy”. Trasa w całości biegnie wygodną i bezpieczną drogą z możliwością odpoczynku przy bacówce na Rusinowej Polanie (latem można zjeść oscypki) lub na Wiktorówkach. Waksmundzkie Skałki stanowiące szczyt Gęsiej Szyi są dodatkową atrakcją szczególnie dla najmłodszych turystów. Warto odwiedzić pięknie położone Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach, wiele par zawarło tu związek małżeński, a woda ze znajdującego się obok źródełka powszechnie uważana jest za uzdrawiającą.

Autorem zdjęć z wiosennej wycieczki na Rusinową Polanę, Gęsią Szyję i Wiktorówki jest Waldemar Rusek

Trasa: Wierch Poroniec – Rusinowa Polana – Gęsia Szyja – Rusinowa Polana – Wiktorówki – Zazadnia

Kraj: PolskaW drodze na Gęsią Szyję, zdj. Waldemar Rusek
Rejon: Tatry
Punkt wyjścia: Wierch Poroniec – zejście do Zazadniej
Czas: 1/2 dnia
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 400 m
Długość trasy: ok. 9,5 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 3:30 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy)

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Tatry Polskie

DOJAZD      EKWIPUNEK      POGODA

UBEZPIECZENIA online

NOCLEGI online

Więcej przydatnych informacji znajduje się w: Zimowa Gęsia Szyja, Rusinowa Polana i Wiktorówki

Rusinowa Polana i Gęsia Szyja mapaRusinowa Polana - panorama Tatr

Informacje praktyczne

  • na Rusinową Polanę najszybciej można dotrzeć z Wierch Porońca (1:15 h) lub z Zazadniej (1:15 h)
  • z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję wyjdziemy za 0:50 h
  • Wiktorówki (słynne Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr) znajdują się przy niebieskim szlaku z Zazadniej na Rusinową Polanę. Jeżeli wychodzimy z Wierch Porońca i tam wracamy – na Wiktorówki można w 0:10 min. przejść z Rusinowej Polany.
  • Trasa całej wycieczki (Wierch Poroniec – Rusinowa Polana – Gęsia Szyja – Rusinowa Polana – Wiktorówki – Zazadnia) liczy 9,5 km, 400 m przewyższenia, czas przejścia (sam przemarsz) – to 3:30 h.

W drodze na Rusinową Polanę, zdj. Waldemar Rusek
Z parkingu Wierch Poroniec (opłata za wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego) dojdziemy na Rusinową Polanę szeroką i wygodną ścieżką.

Rusinowa Polana - bacówka kulturowego wypasu owiec, zdj. Waldemar RusekNa “Rusince” prowadzony jest kulturowy wypas owiec. W stojącej tu bacówce można skosztować wyrobów z owczego mleka.

Rusinowa Polana, zdj. Waldemar Rusek

Rusinowa Polana jest świetnym punktem widokowym, warto tu odpocząć i podziwiać panoramę Tatr.

Panorama Tatr z Rusinowej Polany

Zimowa panorama Tatr z Rusinowej Polany

 

Z Rusinki wejdziemy na Gęsią Szyję w niecałą godzinę (wg mapy 0:50 h). Trasa jest łatwa, bardzo popularna wśród turystów i bez trudu mogą ją pokonać nawet dzieci.

Widoki z podejścia na Gęsią Szyję, zdj. Waldemar Rusek

W drodze na Gęsią Szyję, zdj. Waldemar RusekZ podejścia na Gęsią Szyję doskonale widać ścieżkę prowadzącą z Wierch Porońca na Rusinową Polanę.

W drodze na Gęsią Szyję, zdj. Waldemar RusekWaldemar Rusek – autor zdjęć i relacji w drodze na Gęsią Szyję

W drodze na Gęsią Szyję, zdj. Waldemar Rusek

Z trasy na Gęsią Szyję rozciąga się piękna panorama Tatr.

Schody na Gęsią Szyję, zdj. Waldemar RusekSchody na Gęsią Szyję – podobno policzono i jest ich 1235 sztuk!
W drodze na Gęsią Szyję, zdj. Waldemar RusekTrasa na Gęsią Szyję

Gęsia Szyja, zdj. Waldemar RusekGęsia Szyja to wspaniałe miejsce widokowe, przy dobrej pogodzie zobaczymy szczyty Tatr Bielskich, Wysokich i Zachodnich. Wierzchołek Gęsiej Szyi tworzą Waksmundzkie Skałki.

Panorama Tatr z Gęsiej Szyi (1489 m)

 

Zejście z Gęsiej Szyi na Rusinową Polanę, zdj. Waldemar RusekZejście z Gęsiej Szyi na Rusinową Polanę w deszczu.
Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach, zdj. Waldemar RusekZ Rusinowej Polany warto podejść na Wiktorówki (niebieski szlak), znajduje się tutaj słynne Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr.
Wg relacji naszej pani przewodnik, ksiądz budujący to sanktuarium podstępem namawiał górali do pomocy przy budowie – szedł do karczmy, wyciągał górali za kołnierz i w ramach pokuty zadawał im np. odróbkę drewna do budowy kościoła.

Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej, Królowej Tatr na Wiktorówkach

Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach, zdj. Waldemar RusekSanktuarium na Wiktorówkach to miejsce, gdzie wiele par zawarło związek małżeński. Zdjęcie powyżej- właśnie z góralskiego ślubu.
Wiktorówki - cudowne źródełko, zdj. Waldemar RusekPrzy Sanktuarium na Wiktorówkach znajduje się też cudowne źródełko, podobno woda stąd ma właściwości uzdrawiające
Wiktorówki - tablice poświęcone taternikom i innym osobom, które zginęły w górach, zdj. Waldemar RusekNa murze, który otacza kaplicę przymocowane są tablice poświęcone taternikom i innym osobom, które zginęły w górach – w Tatrach, Alpach i Himalajach.

Zejście z Wiktorówek na Zazadnią, zdj. Waldemar RusekZ Wiktorówek schodzimy niebieskim szlakiem do Zazadniej, gdzie kończymy naszą wycieczkę. Możemy też wrócić się na Rusinową Polanę i tą samą drogą wrócić na parking na Wierch Porońcu.