Gdzie wybrać się z psem na wycieczkę podczas pobytu pod Tatrami? Czy można z nim wejść na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego? Czy w ogóle warto zabierać psa na wyjazd w góry i co z nim zrobić, kiedy planujemy sami wyjście na tatrzańskie szlaki?
W artykule poniżej, podajemy miejsca w polskiej części Tatr i okolic, gdzie można pójść z psem oraz sprawdzony sposób na pogodzenie tatrzańskich wędrówek z wyjazdem, na który zabierzemy naszego pupila.
Właściciele psów i jednocześnie miłośnicy tatrzańskich wędrówek mają dylemat – czy zabrać swojego pupila na wakacje w Tatry. Tym bardziej, że na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów.
Zakaz wprowadzania zwierząt do parku regulują przepisy:
Ustawa o Ochronie Przyrody, Dz.U. 2016 poz. 2134 z dnia 14 grudnia 2016.
Art. 15. 1.
W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się:
podpunkt 16:
wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony, psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas oraz psów asystujących w rozumieniu art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573).
Regulamin Tatrzańskiego Parku Narodowego podaje:
„Nie wprowadzaj na szlaki psów. Pomimo że pies prowadzony jest na smyczy, nie szczeka, nie załatwia potrzeb fizjologicznych i jest bardzo karny, dzikie zwierzęta i tak doskonale go wyczuwają. Jest to szczególnie niebezpieczne w okresie ich narodzin, a także w okresie prowadzenia młodych przez matki. Tak więc turysta prowadzący psa naraża na niebezpieczeństwo siebie oraz swojego pupila. Zakaz dotyczy całego terenu Parku, z wyjątkiem Doliny Chochołowskiej, do wysokości schroniska. Jedyne odstępstwo stanowią psy asystujące, czyli odpowiednio wyszkolone i specjalnie oznaczone, w szczególności psy przewodnicy osoby niewidomej lub niedowidzącej oraz psy asystenci osoby niepełnosprawnej ruchowo…”
Przepisy TPN – http://tpn.pl/zwiedzaj/turystyka/turystyka-piesza
Turysta nie przestrzegający powyższych przepisów musi liczyć się z faktem otrzymania mandatu, może go nałożyć straż parku. W Tatrzańskim Parku Narodowym kara za wprowadzenie psa na szlak może wynieść do 500 zł.
Uwaga! Nasze propozycje odnoszą się tylko do polskiej strony Tatr i przepisów obowiązujących na terenie TPN. Po stronie słowackiej dotychczasowe przepisy wprowadzania zwierząt na teren parku są bardziej liberalne, aktualnie przygotowywany jest projekt ich zmiany, ale nie można jeszcze uzyskać jednoznacznych, klarownych informacji.
1. Dolina Chochołowska do wysokości Schroniska PTTK (Tatry)
Dolina Chochołowska to najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, swoje „5 minut” ma wiosną podczas kwitnienia krokusów. Z atrakcji wartych zobaczenia polecamy jeszcze: Wywierzysko Chochołowskie, bacówkę na Siwej Polanie (niedaleko parkingu), gdzie latem można kupić oscypki, kaplicę Jana Chrzciciela (“pamiątka” po filmie „Janosik”) i oczywiście Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. Dolina Chochołowska jest dobrym punktem startu do wycieczek na popularne szczyty: Grześ, Rakoń, Wołowiec, Rohacze – tam jednak nie możemy iść z psem.
Trasa zaczyna się na Siwej Polanie. Do schroniska droga liczy 7,5 km, 1:55 h
Opis trasy, dojazd, parking: Dolina Chochołowska
2. Droga pod Reglami (Tatry)
Piękna i popularna trasa spacerowa z widokiem na Zakopane i Pasmo Gubałówki. Jej atutem jest możliwość pokonania dowolnego odcinka szlaku (dostęp do komunikacji miejskiej). Droga rozpoczyna się w Kuźnicach i kończy przy wylocie Doliny Kościeliskiej w Kirach. Czarny szlak turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej prowadzi granicą lasu i łączy wyloty tatrzańskich dolin: Doliny Białego, Doliny Ku Dziurze, Doliny Strążyskiej, Doliny Za Bramką, Doliny Małej Łąki, Staników Żleb i Doliny Kościeliskiej.
Punktem wyjścia jest Zakopane – Skocznia Wielka Krokiew, Długość trasy: ok. 8,5 km (w jedną stronę), ok. 2 h.
Opis trasy, dojazd, parking: Droga pod Reglami
3. Gubałówka (Pasmo Gubałowskie)
Gubałówka (1120 m – do 1129 m) to wzgórze wznoszące się nad Zakopanem (w Paśmie Gubałowskim) i jedno z popularniejszych, ale też bardziej komercyjnych miejsc wśród turystów odwiedzających Podhale (liczne bary, restauracje i punkty sprzedaży góralskich pamiątek). Z grani rozciąga się wyjątkowo piękny widok na Tatry i leżące w dole Zakopane.
Na Gubałówkę można wyjechać kolejką (konieczny bilet dla psa!). Ale oczywiście polecamy trasy piesze z Zakopanego:
– czarnym szlakiem wzdłuż torów kolejki,
– niebieskim szlakiem na Michny (1071 m) leżące na wschód od Gubałówki i dalej drogą za żółtymi i czerwonymi znakami
– niebieskim szlakiem z Polany Szymoszkowej przez Butorowy Wierch Pająkówkę i szlakiem żółtym zejść do Zakopanego.
Więcej informacji: Kolejką na Gubałówkę
Pomysł na wycieczkę: Tatrzańskie panoramy z Mietłówki i Gubałówki
4. Magura Witowska (słow. Oravická Magura, 1232 m) – szczyt Orawicko-Witowskich Wierchów (część Pogórza Spisko-Gubałowskiego), przez wierzchołek przebiega granica polsko-słowacka. Wzniesienie jest zalesione, po polskiej stronie znajdują się 2 polany należące od Witowa, po stronie słowackiej polana Magura Witowska.
Na szczyt prowadzi czarny szlak z Witowa, na górę dojdziemy w ok. 2h.
Trasa: Witów – Mnichówka, Urchoci Wierch – Przysłop Witowski.
Ciekawą propozycją dla turystów przybywających z psiakami jest skorzystanie z oferty hotelu dla psów. Nie ogranicza nas to przy planowaniu wędrówek po tatrzańskich szlakach, a nasz pupil spędzi ten czas w bezpiecznym i przyjaznym miejscu. W Zakopanem i okolicach działa kilka takich hoteli, ich oferta jest zwykle bardzo podobna, ale w niektórych miejscach można liczyć nawet na kilkukilometrowe biegi, jeśli pies wymaga dużo ruchu, w innych gospodarze oferują m.in. zajęcia z dyplomowanym treserem i behawiorystą.
Czego możemy oczekiwać powierzając psa pod opiekę hotelu?
– psa można zostawić na czas wycieczki w góry, na całą dobę, lub kilka dni
– opieka nad pupilem w pięknym miejscu – do dyspozycji czworonożnych gości często jest nie tylko duży ogród, ale też część domu – warunki przygotowane z myślą o tych psach, które szczególnie źle znoszą rozstania z właścicielem
– zabawy dla lubiących towarzystwo, aktywności (spacery, biegi po okolicznych łąkach) dla wymagających dużo ruchu
– karmienie – najlepiej karmą, którą pies zna i lubi, ale jest też możliwość skorzystania z karmy gospodarzy
– podawanie leków, jeśli pies takowe przyjmuje
– szkolenia, a nawet zajęcia z dyplomowanym treserem i behawiorystą
– możliwość zabrania lub oddania pupila właścicielowi pod wskazany adres w Zakopanem
Jakie są wymogi przed skorzystaniem z oferty hotelu
– z uwagi na indywidualne podejście do opieki nad czworonogami bardzo ważne jest wcześniejsze umówienie i rezerwacja miejsca.
– konieczna jest (obowiązkowo!) książeczka zdrowia psa lub paszport z aktualnymi szczepieniami (wścieklizna i choroby zakaźne)
– pies powinien być odrobaczony oraz zabezpieczony przeciwko kleszczom
– gość hotelu może mieć ze sobą ulubioną zabawkę, koc lub legowisko, które pomogą zminimalizować stres i rozłąkę z właścicielami.
Są psy, którym wystarczy samo towarzystwo ludzi, kanapa czy fotel, a są takie, które ze swoimi właścicielami codziennie biegają po kilka kilometrów i wtedy obsługa hotelu stara się zapewnić im komfort, do którego są przyzwyczajone. Uwzględniane są też uwarunkowania danej rasy czy indywidualne cechy pieska.
Przed rezerwacją miejsca w hotelu warto te wszystkie szczegóły uzgodnić, tak by móc bez obaw zostawić swojego pupila i spokojnie samemu wyruszyć na górską wycieczkę.