Otoczona wysokimi skalnymi ścianami, znajdująca się tuż pod ścianą Zamarłej Turni Pusta Dolinka jest ciekawym uzupełnieniem wycieczki do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Z jej progu można podziwiać piękną tatrzańską panoramę, zobaczymy m.in. Miedziane, Liptowskie Mury i Kotelnicę, za nimi Cubrynę, Mięguszowiecki Szczyt Wielki, Koprowy Wierch i dalej Szczyrbski Szczyt i grań Hrubego Wierchu, a pod nami prawie cała Dolinę Pięciu Stawów.

Otoczenie Pustej DolinkiOtoczenie Pustej Dolinki

Pusta Dolinka w jesiennej szacie

Pusta Dolinka w jesiennej szacie

Pusta Dolinka sama w sobie rzadko jest celem wycieczek, zwykle przegrywa z ambitniejszymi planami turystów, którzy odwiedzają Dolinę Pięciu Stawów. Ale dla osób, które mogą pozwolić sobie na dłuższy pobyt w schronisku i spokojnie spenetrować okolicę to bardzo fajny pomysł. W warunkach „nie zimowych” nie jest to zbyt ambitna trasa, raczej górski spacer. Ale zimą, szczególnie w porze topniejącego śniegu, trzeba się liczyć z kilkoma pułapkami, (zapadający się śnieg), na które możemy natrafić przede wszystkim przy  podejściu na próg dolinki.

Na progu Pustej DolinkiNa progu Pustej Dolinki

Z progu Pustej Dolinki można podziwiać piękną tatrzańska panoramę, zobaczymy m.in. Miedziane, Liptowskie Mury i Kotelnicę, za nimi Cubrynę, Mięguszowiecki Szczyt Wielki, Koprowy Wierch i dalej Szczyrbski Szczyt i grań Hrubego Wierchu, a pod nami prawie cała Dolinę Pięciu Stawów.

Widok z progu Pustej Dolinki

Widok z progu Pustej Dolinki

Pusta Dolinka

Widok z progu Pustej Dolinki na Zamarłą Turnię

Duchy Pustej Dolinki

Podobno w Pustej Dolince pojawiają się duchy tych, którzy tu zginęli. Nocą można spotkać spacerującego ducha Bronikowskiego, słychać też odgłosy wbijanych w ścianę haków przez duchy sióstr Skotnicówien. Krąży też opowieść o duchu Czarnej Damy, pisał o nim m.in. Jan Długosz. Duch pojawia się w ciągu dnia, często nawet w pełnym słońcu, twarz ma otuloną welonem i czeka na ofiary. Wg legendy widział ją każdy wspinacz, który zginął na Zamarłej Turni. Być może duch Czarnej Damy ma związek ze śmiercią Stanisława Bronikowskiego, który pierwszy zginął na Zamarłej Turni; po wypadku przychodziła tutaj i siadała pod skałą ubrana w żałobę jego matka.

Pusta Dolinka zyskała swoją dramatyczną sławę dzięki Zamarłej Turni, a szczególnie jej południowej ścianie, która bardzo długo uchodziła za niezdobytą, a później najtrudniejszą ścianę wspinaczkową w Tatrach.

Więcej informacji o Zamarłej Turni – najsłynniejszym jej  „pogromcy”, ale też o wypadkach śmiertelnych znajduje się w oprac. Zamarła Turnia.