Wyprawa do Doliny Pięciu Stawów Polskich należy do kategorii NAJ. Odwiedzimy dolinę uważaną za najpiękniejszą w Tatrach. Przejdziemy obok Siklawy – największego wodospadu tatrzańskiego (około 70 metrów wysokości), zobaczymy też najdłuższe i najgłębsze jezioro tatrzańskie – Wielki Staw Polski. Dotrzemy do najwyżej położonego schroniska w Polsce (1670 m n.p.m.). Z Doliny możemy wyruszyć na ograniczający od  północy dolinę Kozi Wierch, który jest najwyższym nie granicznym szczytem (2291 m n.p.m.) w całości położonym w Polsce. Dolina Pięciu Stawów Polskich absolutnie warta jest odwiedzenia i to niezależnie od pory roku. Jest bardzo atrakcyjnym celem samym w sobie, może też być dobrym punktem startu do wycieczek w wyższe partie gór.

Najlepszym sposobem na relaks i zabawę wieczorem po pracy są Polskie kasyno na pieniądze na pieniądze

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Kraj: Polska
Rejon: Tatry Wysokie
Punkt wyjścia: Palenica Białczańska
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności:
brak trudności (zimą, w zależności od warunków śniegowych droga może być trudna – konieczność użycia raków).
Suma wzniesień: ok. 690 m (do schroniska)

Długość trasy: ok. 17 km (do schroniska i z powrotem)
Czas wyprawy: (sam przemarsz do schroniska i z powrotem): ok. 5 h

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Tatry Polskie

DOJAZD      EKWIPUNEK      POGODA

UBEZPIECZENIA online

NOCLEGI online

Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).


Opis dojścia do Doliny Pięciu Stawów Polskich w warunkach zimowych: Zimowa Dolina Pięciu Stawów i Pusta Dolinka

Poniżej prezentujemy fragment mapy “Tatry Polskie i Słowackie” Wydawnictwa Compass z zaznaczoną trasą wyprawy do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Szlaki do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Mapa trasy do Doliny Pięciu Stawów Polskich
Mapa trasy do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Dojście do Doliny Pięciu Stawów Polskich z Palenicy Białczańskiej

Wyruszamy z parkingu w Palenicy Białczańskiej – jest to prawdopodobnie najpopularniejszy punkt wyjścia w Polskich Tatrach, szczególnie w sezonie letnim, lub w tzw. długie weekendy panuje tu prawdziwy tłok. Wyruszają stąd turyści do Morskiego Oka i wyżej m.in.: na Rysy, Szpiglasowy Wierch, Przełęcz pod Chłopkiem i do Doliny Pięciu Stawów (opis drogi z Palenicy Białczańskiej https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/droga-do-morskiego-oka/ ). Dlatego, jeżeli tylko możemy, warto wyjść na trasę bardzo wcześnie rano. Zaraz obok parkingu znajduje się punkt kasowy TPN. Pierwszy odcinek pokonujemy po asfalcie – do wejścia na zielony szlak prowadzący do Doliny Roztoki mamy 50 min. Na tym odcinku odsłaniają się nam już widoki na Dolinę Białej Wody i panorama na tatrzańskie szczyty, m.in. widoczny jest stąd Gerlach. Po ok. 40 minutach drogi w prawo do góry biegnie szlak na Rówień Waksmundzką (czerwony) lub Rusinową Polanę (czerwony i czarny). Następnie mijamy budynek TPN, tzw. Dróżnikówkę i dochodzimy do Wodogrzmotów Mickiewicza. Jest to jedna z większych atrakcji na naszej trasie. Z kamiennego mostku znajdującego się na drodze do Morskiego Oka widoczny jest bardzo dobrze Pośredni Wodogrzmot. Kaskady wody tworzą się na progach skalnych potoku Roztoka, który wypływa z Wielkiego Stawu  w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
Za mostkiem po lewej stronie jest duży plac – w lewo, w dół szlak (zielony) biegnie do Schroniska PTTK w Roztoce (zaledwie 10 minut ), a my skręcamy w prawo, do góry, do Doliny Roztoki i również zielonym szlakiem idziemy w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich, wg mapy czeka nas 2:10 h marszu.

Na początku idziemy ostro pod górę po dużych kamieniach. Droga początkowo prowadzi przez las, w pewnych miejscach mocno przerzedzony – sporo tu połamanych, straszących trochę wyglądem chorych świerków. Na tym odcinku przekraczamy też potok Roztoka.

Po ok. 30 min. dochodzimy do szałasu na Polanie Nowa Roztoka – tutaj większość turystów robi pierwszy odpoczynek. Stąd też zaczynają się fajne widoki – z prawej strony ukazują się nam szczyty grani Wołoszyna. Słychać też dobrze szum potoku Roztoka.

Buczynowa Strażnica widziana z dna Doliny Roztoki

Buczynowa Siklawa

Buczynowa Siklawa

Buczynowe Turnie, Krzyżne i grań Wołoszyna widziane z nad Wielkiej Siklawy

Buczynowe Turnie, Krzyżne i grań Wołoszyna widziane z nad Wielkiej Siklawy

Nasza trasa cały czas wznosi się do góry i prowadzi pośród wysokich kosówek. W niecałe półtorej godziny dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Po prawej stronie mijamy dolną stację wyciągu towarowego, którym dostarczane jest zaopatrzenie do Schroniska w D5SP. W lewo, ostro pod górę odchodzi czarny szlak prowadzący bezpośrednio pod Niżną Kopę, którą trawersuje w prawo wprost do schroniska nad Przednim Stawem. Jest to zalecany wariant zimowy, kiedy występuje oblodzenie na podejściu koło Siklawy (obejście Niżnej Kopy z lewej, dojście do niebieskiego szlaku na Świstówkę i nim dalej do schroniska).

Strome podejście z Doliny Roztoki pod Niżnią Kopę

 

Na wprost, dnem doliny biegnie dalej szlak zielony, który przechodzi obok Wielkiej Siklawy i wychodzi przy Wielkim Stawie. Poza sezonem zimowym polecamy absolutnie wybór tej właśnie drogi. Po drodze mijamy małą elektrownię wodną zaopatrującą schronisko w ekologiczny prąd (dawniej palono węglem).

Wielka Siklawa widziana z Doliny Roztoki

Wielka Siklawa widziana z Doliny Roztoki

Wielka Siklawa to najwyższy wodospad w Polsce, woda opada z wysokiego na prawie 70 m progu skalnego, oddzielającego Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Dolinę Roztoki.

Wodospad jest przepiękny, imponująco wygląda szczególnie w słonecznym dniu, kiedy rozpryskująca się woda tworzy wielobarwną tęczę. Wracamy na szlak, ścieżka prowadzi teraz po tzw. Danielkach – są to wygładzenia polodowcowe, bardzo niebezpieczne przy oblodzeniu.

Dolina Pięciu Stawów

Ścieżka w okolicach wodospadu prowadzi po tzw. Danielkach – są to wygładzenia polodowcowe, bardzo niebezpieczne przy oblodzeniu.

Przed nami jeszcze krótkie, ale strome podejście i wychodzimy na próg doliny Pięciu Stawów, na wprost Wielkiego Stawu. Nad nami po prawej odsłania się widok w głąb Buczynowej Dolinki, grań Buczynowych Turni i Wołoszyna.

Buczynowa Dolinka

Buczynowa Dolinka

Buczynowe Turnie, Krzyżne i grań Wołoszyna widziane z nad Wielkiej Siklawy

Otoczenie Buczynowej Dolinki i grań Wołoszyna

Otoczenie Buczynowej Dolinki i grań Wołoszyna

Mostek i charakterystyczna skała zanurzona w stawie to jedno z najbardziej znanych miejsc w polskich Tatrach (tu trzeba mieć zdjęcie).

Wypływ potoku Roztoka z Wielkiego Stawu

Wypływ potoku Roztoka z Wielkiego Stawu

Mostek przy Wielkim Stawie

Mostek przy Wielkim Stawie

Stąd, w 10 minut niebieskim szlakiem biegnącym przy Małym Stawie i wzdłuż Przedniego Stawu, dotrzemy do Schroniska w Pięciu Stawach.

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów nad Przednim Stawem

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów nad Przednim Stawem

W Dolinie Pięciu Stawów Polskich znajduje się tak naprawdę 6 stawów: Wielki, Zadni, Czarny, Mały, Przedni i Wole Oko – które jest jeziorem okresowym, stąd też nie uwzględnionym w nazwie Doliny.

Dolina Pięciu Stawów Polskich widziana z Koziego Wierchu (2291 m)

Dolina Pięciu Stawów Polskich widziana z Koziego Wierchu (2291 m)

Wielki Staw Polski –  pow. 34,14 ha, głębokość: 79,3 m., leży na wys. 1665 m. Jest to najgłębsze i najdłuższe (998 m) jezioro w Tatrach

Dolina Pięciu Stawów Polskich - stawy Wielki, Mały i Przedni widziane z drogi na Szpiglasową Przełęcz

Dolina Pięciu Stawów Polskich – stawy Wielki, Mały i Przedni widziane z drogi na Szpiglasową Przełęcz

Zadni Staw Polski – pow. 6,47 ha, głębokość 31,6 m, leży na wys. 1890 m (drugie, po Zadnim Mnichowym Stawku, najwyżej położone jezioro Polski)

Dolina Pięciu Stawów Polskich - Zadni Staw

Dolina Pięciu Stawów Polskich – Zadni Staw

Czarny Staw Polski – pow. 12,7 ha, max. głębokość 50,4 m, leży na wys. 1722 m.,

Czarny Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich widziany z Koziego Wierchu (2291 m)

Czarny Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich widziany z Koziego Wierchu (2291 m)

Mały Staw Polski – pow. 0,18 ha, max. głębokość 34,6 m, leży na wys. 1668 m. Nad brzegiem jeziora stoi mały budynek, wybudowany po wojnie jako schronisko, obecnie jest to strażnicówka TPN. Wcześniej stało tu już kilka schronisk. Pierwszy schron (kamienny) pojawił się  tutaj w 1876 r. Później, w 1898 r. powstało drugie, drewniane schronisko, kolejne zostało wybudowane przez PTT latach 1924–1926 (spłonęło w 1945 r.). Zaraz po wojnie PTT zbudowało stojący obecnie budynek.

Dolina Pięciu Stawów Polskich - stawy: Mały i Wielki

Dolina Pięciu Stawów Polskich – stawy: Mały i Wielki

Otoczenie Doliny Pięciu Stawów Polskich

Przedni Staw Polski – znajduje się na wys. 1668 m., pow. 7,7 ha, max. głębokość 2,1 m. Jezioro jest sztucznie zarybione pstrągiem. Nad Brzegiem stawu znajduje się Schronisko PTTK

Dolina Pięciu Stawów Polskich - Schronisko nad Przednim Stawem

Dolina Pięciu Stawów Polskich – Schronisko nad Przednim Stawem

Wole Oko – leży w Dolince pod Kołem, na wys. 1862 m. W zimie zamarza do dna, jego powierzchnia i głębokość są zmienne.

Dolina Pięciu Stawów Polskich - widok spod Zawratu na Stawy: Zadni, Wole Oko i Czarny

Dolina Pięciu Stawów Polskich – widok spod Zawratu na Stawy: Zadni, Wole Oko i Czarny

Informacje praktyczne o Schronisku w Pięciu Stawach.
Usytuowany nad Przednim Stawem całoroczny budynek jest już piątym z kolei służącym jako schronisko w Dolinie Pięciu Stawów. Jest to zarazem najwyżej położone schronisko w Polsce (1670 m). Oprócz noclegów (67 miejsc) i wyżywienia oferuje m.in. wypożyczalnię sprzętu do turystyki zimowej oraz narty turowe, bezpłatną przechowalnię bagażu dla osób, które chcą wyjść “na lekko” w góry i kuchnię turystyczną dla osób z własnym prowiantem. Przy schronisku działa Szkoła Górska 5+ organizująca kursy lawinowe, kursy turystyki wysokogórskiej i turystyki zimowej. Wśród stałych bywalców miejsce słynie z pysznej szarlotki. Schronisko jest zazwyczaj bardzo oblegane, i trudno się dziwić, jest przecież jednym z piękniejszych miejsc w polskich Tatrach.

Według kompleksowej analizy dostępnej na stronie PolskieKasynos, aktualna sytuacja hazardu w Polsce obserwuje stopniowy wzrost, a platformy online zyskują znaczącą popularność wśród regulacji, które priorytetowo traktują bezpieczeństwo graczy i odpowiedzialną grę.

Ze schroniskiem związane jest kolejne już pokolenie rodziny Krzeptowskich.
Kontakt i informacje szczegółowe można znaleźć na stronie internetowej:www.piecstawow.pl

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Widok ze Skrajnego Granatu (2225 m) na Przedni Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Widok ze Skrajnego Granata (2225 m) na Przedni Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Schronisko jest świetną bazą wypadową, m.in.:

– na  (Szpiglasowy Wierch) i dalej do Morskiego Oka: Szpiglasowy Wierch z “5” do Morskiego Oka
– do Morskiego Oka przez Świstówkę (szlak czynny od połowy maja do końca listopada)
– na  Halę Gąsienicową przez Przełęcz Zawrat
– na Halę Gąsienicową przez Kozią Przełęcz (przez Pustą Dolinkę)
– na Halę Gąsienicową przez Przełęcz Krzyżne (z Doliny Pańszczyca można iść na Rówień Waksmundzką i Rusinową Polanę)
– na Kozi Wierch
– na poszczególne odcinki Orlej Perci od Przełęczy Krzyżne przez Kozi Wierch, Kozią Przełęcz i Zawrat
– Przez Przełęcz Zawrat na Świnicę i dalej na Kasprowy Wierch

Z każdej z tych tras możemy podziwiać piękne widoki na Dolinę Pięciu Stawów Polskich.

Z drogi na Szpiglasową Przełęcz:

Z progu Pustej Dolinki:

Widok z progu Pustej DolinkiZ Koziego Wierchu

Czarny Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich widziany z Koziego Wierchu (2291 m)

Czarny Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich widziany z Koziego Wierchu (2291 m)

Ze Świstowej Czuby

Dolina Pięciu Stawów Polskich widziana z Świstowej Czuby (1763 m)

Dolina Pięciu Stawów Polskich widziana z Świstowej Czuby (1763 m)

Jeżeli nie planujemy żadnej z tych tras warto chociaż wybrać się na spacer w kierunku Zawratu lub do Pustej Dolinki – opis zimowego dojścia do Pustej Dolinki.

Żółty szlak do Pustej Dolinki, po prawej Kozi Wierch (2291 m)

Żółty szlak do Pustej Dolinki, po prawej Kozi Wierch (2291 m)

Górna część Doliny Pięciu Stawów Polskich, na wprost Świnica (2301 m)

Górna część Doliny Pięciu Stawów Polskich, na wprost Świnica (2301 m)

Powrót ze Schroniska w Pięciu Stawach.
Najszybciej zejdziemy czarnym szlakiem, który zaczyna się przy górnej stacji wyciągu towarowego (w ten sposób na pewnym odcinku zrobimy pętlę). Ścieżka trawersuje zbocze Niżnej Kopy (wersja zimowe okrąża Niżną Kopę od wschodu), a następnie licznymi zakosami, przez kosówki sprowadza nas bezpośrednio na szlak zielony (poniżej elektrowni), którym schodzimy do Doliny Roztoki i dalej do głównej drogi i na parking.

Opis zimowego dojścia do Doliny Pięciu Stawów Polskich: Zimowa Dolina Pięciu Stawów i Pusta Dolinka

Uwaga – w Dolinie 5 SP jest problem z zasięgiem telefonów komórkowych!