Wychodnia skalna w Zegartowicach to niezwykła geologiczna osobliwość Pogórza Wielickiego – jej kształt faktycznie przypomina grzyb.
Skałka ma 4 metry wysokości, 1,5 m szerokości u podstawy i 4 metry szerokości ”kapelusza”. Wiosną i latem na jej czapie rosną trawy i kwiaty tworząc oryginalną kompozycję.

Zbudowana jest z ławicy piaskowca ciężkowickiego. W 1963 roku skalny grzyb został uznany za pomnik przyrody nieożywionej.

Skalny grzyb w Zegartowicach

Oryginalny kształt skałki to efekt różnej odporności dolnej i górnej części na procesy wietrzenia. Dodatkowo dolna część narażona była na podmywanie wód okresowych, co przyśpieszało proces wietrzenia. W efekcie tego powstała w dolnej części wąska „nóżka” i nad nią szeroka czapa.

Natomiast ludowe przekazy wskazują na zupełnie inne przyczyny obecnego kształtu skałki. M.in. funkcjonuje przekonanie, że każda panna, która poliże kamień wyjdzie za mąż jeszcze tego samego roku, i pewnie stąd też lokalna nazwa „Wylizany kamień”. Wg innych podań skałka wytarła się od ostrzenia noży i kos, oraz że zeskrobywano kamień z dolnej części i wykorzystywano go do czyszczenia garnków z sadzy.

Skalny grzyb w Zegartowicach

Skalny grzyb jest bardzo łatwo dostępny, znajduje się zaraz przy drodze lokalnej prowadzącej z Zegartowic do Mierznia, w osiedlu Bigorzówka. Jest to miejscowość w gminie Raciechowice, w powiecie myślenickim.

Skalny grzyb w Zegartowicach

 

Polecamy w okolicy: