22 sierpnia 2019 r.
Giewont to “góra – symbol” Zakopanego i jednocześnie jedno z najliczniej odwiedzanych miejsc w Tatrach. Jest jednak bardzo niebezpieczny w czasie burzy, co niestety potwierdza dzisiejszy wypadek. Stojący na szczycie stalowy krzyż przyciąga wyładowania elektryczne i był już przyczyną wielu śmiertelnych porażeń piorunem – w 1937 r., od uderzenia pioruna zginęły 4 osoby, a 13 zostało rannych.

Dzisiejsza burza, która przeszła nad Tatrami zebrała straszne żniwo – od uderzenia pioruna zginęło 5 osób (jedna w Tatrach Słowackich), poszkodowanych jest ponad 150 osób!

W najtrudniejszej od wielu lat akcji ratowniczej w Tatrach brali udział niBurza Maciek Sułkowskie tylko ratownicy TOPR, ale również GOPR, Straży Pożarnej, pięć śmigłowców – jedna maszyna TOPR i cztery LPR oraz kilkanaście karetek pogotowia.

W wielu komentarzach pojawia się temat edukacji w zakresie bezpieczeństwa w górach. Dlaczego jej brakuje i mówi się o niej dopiero w takich tragicznych sytuacjach? Istnieje wiele informacji i artykułów, pozostaje tylko po nie sięgnąć przed wyjściem w góry.

Może ta tragiczna sytuacja będzie impulsem do podniesienia świadomości społeczeństwa w tym zakresie. Poniżej podajemy zestaw podstawowych informacji dotyczących bezpieczeństwa w górach.

Przede wszystkim:
– przed wyjściem sprawdź prognozę pogody,
– w góry wyjdź wczesnym rankiem – załamanie pogody i burze pojawiają się zwykle po południu,
– w okresie burzowym planuj wczesny powrót w doliny – burze przeważnie występują po południu,
– jeżeli widzisz objawy zbliżającej się burzy staraj się jak najszybciej zejść z wysoko położonych i otwartych przestrzeni, korzystając z bezpiecznej drogi w dolinę,
– zaplanuj alternatywne drogi bezpiecznego skrócenia wycieczki.

Więcej o podstawowych zasadach bezpiecznego wyjścia w góry dowiemy się z artykułu:

BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH

PORADY

Jeżeli burza zaskoczy nas w górach:

  • zabezpiecz się przed wyziębieniem i przemoknięciem,
  • szukaj miejsca osłoniętego, gdzie twoja sylwetka nie będzie najwyższym elementem otoczenia,
  • nie opieraj się o skały (1 m odstępu), ani nie stawaj pod okapem skalnym,
  • metalowe przedmioty odłóż od siebie na co najmniej kilka metrów,
  • usiądź w kucki na butach (nogi złączone) nie dotykając ciałem mokrej skały,
  • unikaj otwartych przestrzeni, metalowych elementów – łańcuchy, drabinki, maszty, krzyże, itp., pojedynczych drzew, cieków wodnych, żlebów którymi może popłynąć woda.

Szczegółowo o tym, jak się zachować w czasie burzy i jak udzielić pierwszej pomocy przy porażeniu piorunem piszemy:  Burza w górach – jak się zachować

Szczególnie polecamy “Poradnik – ABC Bezpieczeństwa w górach”

przygotowany przez Fundację GOPR, Wydawnictwo Compass i portal Góry dla Ciebie.

Zawiera on podstawowe informacje o przygotowaniu do wycieczki, koniecznym wyposażeniu, zagrożeniach (burze, zabłądzenie, zasłabnięcie, wyziębienie, urazy ciała), dodatkowo numery alarmowe w górach i porady jak wzywać pomocy.

Poradnik jest darmowy i można go pobrać (w formacie pdf): ABC Bezpieczeństwa w górach.

Jest dostępny również w formie papierowej (darmowy) – złożony ma wymiary 8,5 x 6 cm i z łatwością mieści się do kieszeni lub portfela, można go otrzymać w placówkach GOPR i Wydawnictwie Compasss (przy zakupie map lub przewodników).

pobierz plik w formacie pdf 

ABC Bezpieczeństwa zdjęcie str 1

 

Wypadki tatrzańskie

Wszystkich turystów górskich, a szczególnie tych, którzy wędrują po Tatrach, zachęcamy do przeczytania książki “Wołanie w górach” autorstwa Michała Jagiełły (były Naczelnik TOPR). Jest to bardzo obszerna lektura, ale jej treść uzupełniania przez wiele lat (ostatnie wydanie uzupełnione przez Adama Maraska) jest swojego rodzaju podręcznikiem bezpiecznego poruszania się w Tatrach i górach w ogóle.

Więcej informacji o książce i obszerne fragmenty znajdują się w artykule:

WOŁANIE W GÓRACH

 

 

Jedna odpowiedź do “Tragiczna burza w Tatrach”

  1. […] W najtrudniejszej od wielu lat akcji ratowniczej w Tatrach brali udział nie tylko ratownicy TOPR, ale również GOPR, Straży Pożarnej i kilka helikopterów LPR. Więcej informacji: Tragiczna burza w Tatrach […]