Pogoda ma istotne znaczenia dla udanej, bezpiecznej wyprawy w góry.

Podstawowym elementem przygotowania jest zapoznanie się z prognozą warunków w rejonie, w który się wybieramy. Nie chodzi o to, aby wyruszać tylko przy bezchmurnym niebie, ale by wiedząc czego możemy się spodziewać odpowiednio przygotować trasę i ekwipunek. Analizując prognozę, szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na zachmurzenie, opady i temperaturę, ale co bardzo ważne, na siłę i kierunek wiatru oraz możliwość odstępstw od przewidywanych warunków (prognoza kilkudniowa), a przede wszystkim prawdopodobieństwo wystąpienia burz. Trzeba sprawdzić różnice, jakie mogą występować na całej trasie wyprawy, szczególnie w wysokich partiach gór, gdzie nierzadko mamy do czynienia ze znacznymi spadkami temperatur w stosunku do panujących w dolinie. Ważne, aby precyzyjnie wybrać punkt, miejsce, dla którego odczytujemy prognozę. Jeżeli wybieramy się np. na Negoiu to nie szukamy informacji dla Sybin, tylko w odpowiednich portalach znajdujemy warunki dla konkretnych punktów, czyli szczyt Negoiu, Iezerul Caprei lub inny leżący na trasie planowanej wyprawy.

Poniżej podajemy kilka sprawdzonych przez nas portali pogodowych dla rejonu Gór Fogaraskich:

WARUNKI W GÓRACH RUMUNII – Salvamont   Portal ratownictwa górskiego w Rumunii (w zakładce Mobil – dostęp do informacji szczegółowych)

Poniżej dla kilku lokalizacji na Drodze Transfogarskiej

MOUNTAIN FORECAST

METEOBLUE

YR.NO

Każdy z wymienionych portali pogodowych zawiera szereg przydatnych dodatkowych informacji z możliwością wyboru wielu szczegółowych lokalizacji w danym regionie.